EKİNLERİN İLK GÜBRELENMESİ SİZCE NE ZAMAN OLMALI

arkadaşlar ben mart,tan itibaren kar yağmur i hangisi olursa 50,ile 70 külo arası üre gübresi kulanırım eğer kuyularda elttirik olursa yağmassa yağmurlama yaparım siz hangi gübreyi venekadar ve ne zaman tavsiye eder siniz mart ayında artılan gübrenin cok faydalı olduğunu düşünüyorum tabi hava şart larına göre deyişiyor ilk gübreden sonraki periyotuda yazınız birde benim buğdayım çok güzel oluyor ama randımanı düşük oluyor ne tavsiye edersinin anlş-*s

Ynt: EKİNLERİN İLK GÜBRELENMESİ SİZCE NE ZAMAN OLMALI

Gübreyi 2 seferde atmak daha mantıklı gibime geliyor. Tek seferde 20 kg gübre vermek yerine İki seferde 10 ar kilo verirseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. Tek seferde 20 kilo verip yağış alamazsanız yakar.

biz bazen öyle iki sefer atalım diyoruz 2 sefer atsan daha iyi olur bazende tarlaya gitiğin zaman haydi atalım ne olacak ki diyoruz 1 seferde atıyoruz bizde genelikle hava şartlarına bağlı

biz onbeş gün önce 30kg üre attık,hava şartları uygun olursa onbeş gün sonra 20kg,üçüncü gübreyi istersede nitrat 15kg.normalde biz iki kere atarız ama bu sene üç sefer sel oldu.oyüzden ekinler zarar gördü.taban gübresi atmadık ama biz...

Hasan ERKESİKBAŞ link=topic=51921.msg529073#msg529073 date=1328459740' Alıntı:
arkadaşlar ben mart,tan itibaren kar yağmur i hangisi olursa 50,ile 70 külo arası üre gübresi kulanırım eğer kuyularda elttirik olursa yağmassa yağmurlama yaparım siz hangi gübreyi venekadar ve ne zaman tavsiye eder siniz mart ayında artılan gübrenin cok faydalı olduğunu düşünüyorum tabi hava şart larına göre deyişiyor ilk gübreden sonraki periyotuda yazınız birde benim buğdayım çok güzel oluyor ama randımanı düşük oluyor ne tavsiye edersinin anlş-*s
70-80 kg üre çok değilmi mühendis tavsiye ediyormu, dönüm 2500mt galiba, yinede çok gibi suyu aksarsa yakabilir.
randıman değilde kalite olarak, yanlış gübre atınca tohumda dönme oluyor yani beyazlıyor.
biz kar kalkıp ekin uyanınca ilk fırsatta, 10 kg üre veya 20kg nitrat atarız.
eğer çamur kurumayacak,traktör giremeyecek gibiyse,çizmeyi giyip elle atmak lazım.
kimileri ekin diz boyu olunca atar o saatten sonra gübre ne lazım...
erken atan kazanır...

bereket. link=topic=51921.msg529168#msg529168 date=1328468410' Alıntı:
70-80 kg üre çok değilmi mühendis tavsiye ediyormu, dönüm 2500mt galiba, yinede çok gibi suyu aksarsa yakabilir.
randıman değilde kalite olarak, yanlış gübre atınca tohumda dönme oluyor yani beyazlıyor.
biz kar kalkıp ekin uyanınca ilk fırsatta, 10 kg üre veya 20kg nitrat atarız.
eğer çamur kurumayacak,traktör giremeyecek gibiyse,çizmeyi giyip elle atmak lazım.
kimileri ekin diz boyu olunca atar o saatten sonra gübre ne lazım...
erken atan kazanır...
kardeş bizim burda dönüm 2500,metre ben yetmiş kl,yu keçmiyorum ama geçen var bizim burda üç seferde 100,ile,15
0 arası gübre atarız bizim gübre yakmaz çünkü yağış elverişli olmassa yağmurlamayla kazanla atarım verimli oluyor dönüme 1500,ile,2000,külo,arası verim alıyoruz

Dqn link=topic=51921.msg529117#msg529117 date=1328463363' Alıntı:
Gübreyi 2 seferde atmak daha mantıklı gibime geliyor. Tek seferde 20 kg gübre vermek yerine İki seferde 10 ar kilo verirseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. Tek seferde 20 kilo verip yağış alamazsanız yakar.
Hasan ERKESİKBAŞ link=topic=51921.msg529194#msg529194 date=1328469881' Alıntı:
kardeş bizim burda dönüm 2500,metre ben yetmiş kl,yu keçmiyorum ama geçen var bizim burda üç seferde 100,ile,15
0 arası gübre atarız bizim gübre yakmaz çünkü yağış elverişli olmassa yağmurlamayla kazanla atarım verimli oluyor dönüme 1500,ile,2000,külo,arası verim alıyoruz
ben üç seferde ,50,üre 50 ,şeker ,dene suyundada 30,50,arası 33,nitrat atıyorum

hasan bey günümüz şartlarında 70 kilo yüz gübresi bi hayli masraflı ve cok bence..yerinizde olsam madem sulama imkanınız var tarlanın bi köşesine yani bi kaç dönüm yere denemek için diger yerlerden az atarım(misal tarla geneline 70 kilo denemek için olan yere 20 kilo ama aynı suyu vermek şartıyla)sakın yazdıklarımı yanlış anlaman bence verim aynı olur sonuçta sulama imkanınız var..bide amanyumsülfatı bi deneyin sulu tarımda oda güzel bi gübre..bol kazançlı yıllar..

Hasan kardeş bu kadar gübreyi hangi üründe kulaniyorsunuz biz buğdayda taş çatlasa 25;27 kg 33 nitrat kulaniriz oldukçada yeterli ve yağiş fazla olsa hepsi yatiyor

üst gübrelemeyi iki defa da yapmakta fayda varmış. Birincisini kardeşleme döneminden atmak lazımmış. İkinci gübrelemeyi eğer başaklanma başlangıcında atarsan kaliteye etkisi oluyormuş. Bunu bereket tv de izledim. Birinci gübrelemenin belli bir kg dan sonra buğdaya faydası yokmuş. Buğdayın zaten saf 15 kg azota ihtiyacı vardır. Bundan fazlası sapa çalışır ve buğdayı yatırır veya boşa gider. Saf azotu 15 kg ayarlayın ona göre atın. Tarlasında sulama olanlar ikinci gübrelemeyi başaklanma döneminde çiçeklenmeden sonraki dönemi bir denesinler derim.

tümosan 8095 link=topic=51921.msg529216#msg529216 date=1328471377' Alıntı:
hasan bey günümüz şartlarında 70 kilo yüz gübresi bi hayli masraflı ve cok bence..yerinizde olsam madem sulama imkanınız var tarlanın bi köşesine yani bi kaç dönüm yere denemek için diger yerlerden az atarım(misal tarla geneline 70 kilo denemek için olan yere 20 kilo ama aynı suyu vermek şartıyla)sakın yazdıklarımı yanlış anlaman bence verim aynı olur sonuçta sulama imkanınız var..bide amanyumsülfatı bi deneyin sulu tarımda oda güzel bi gübre..bol kazançlı yıllar..
mehmet abi ben senin dediğin gibi çok denedim gübrenin azdeydiği ve iki sefer atılan yer hemen belli oluyor bizim topraklar salma sulama yapıla yapıla toprak yorulmuş oyüzden gübreyi az kulladığımız zaman verim düşü yor 70,miş külo yüz gübresi demissin biz onu bir seferde atıyoruz toplammında 100,ile 150, arası atıyoruz

arkadaslar gübreye göre yagısa göre degişiyo bizim burdaa üre atarsak erken yagısların altında atıyozz yok yagış sonrasıysa 33 lük atıyozz cok gec kalınırsa da 22 lik falan atılıyorr

Konu için teşekkürler enişte ok-*-s ok-*-s Biz mart ayında mümkün oldukça karı bulursak üstüne yağmur yağacak olursa öncesinde dekara 20 kgr üre gübresi atıyoruz bölge olarak sulu tarım yapıyoruz sonra genelde 2. suda 20 kgr şeker gübresi atıyoruz başak çıkma dönemindede genelde 20 kgr 33 nitrat atıyoruz ortalama verimlerimiz 1000 m2 800-850 kgr arası

hacimmet link=topic=51921.msg529610#msg529610 date=1328540645' Alıntı:
Konu için teşekkürler enişte ok-*-s ok-*-s Biz mart ayında mümkün oldukça karı bulursak üstüne yağmur yağacak olursa öncesinde dekara 20 kgr üre gübresi atıyoruz bölge olarak sulu tarım yapıyoruz sonra genelde 2. suda 20 kgr şeker gübresi atıyoruz başak çıkma dönemindede genelde 20 kgr 33 nitrat atıyoruz ortalama verimlerimiz 1000 m2 800-850 kgr arası
dönüme 60kg gübremi atıyosunuz mehmet abi :S

biz bu ay sonunda 15 kg 33lük nitrat .. mart sonundada 15 kg üre atarız mart ortasında fülvik asit çinko ve amin kari$tirip hem ot ilacını hem yaprak gübresini veririz .. nisanın ilk haftası ilk suyunu mayısın ilk haftası ikinci suyunu veriyoruz .. o $ekilde :)