En Uzun Topic Rekorunu TrakKulüp İle Kıralım

İnsan eskileri özlüyor demi.
Şimdi dağda bayırda hiç mal güdende yok ben 17 yaşıma kadar inek güttüm sabah gün doğmadan giderdim köyden tarlaya yani yazıya giderdik neymiş efendim gün doğmadan inek karnı doyacakmış uykusuzluktan yolda zor yürürrdüm ilk tarlamız tam 2700 metre varıdık gava ısındımı simental inekler bolek tutar kaçardı oturur ağlardım. bizim yeğenler akşama kadar evdeler ne tarla bilirler ne inek bazen sabah kahvaltıda derin oğlum ben şimdi bu saatte inek güdüyordum siz daha uykudan uyanamıyorsunuz diye

Patetesci var mı aramızda? Bu sene ürün bol fiyatlar düşükmüş , ihracat kotalıymış , bi nevi patatese ipotek koymuşlar yurt içi talep açısından , bir planlı ekime geçemedik
Ben varım Fuat abi.
Ürün her yıl bol olmaya bol bol ekiliyor fakat bizim insanımız tutarsız sen tutup şimdi söktüğün yazlık patatesi ambarlara korsan şimdi sökğm yapanlar nanayı yer fiyatlar 900 1200 arası ama partiden ziyade 2. Yarı yapılıyor buda 700 800 denk geliyor zaten yeşil söktükleri için tonajda vermiyor e haliyle pateslerden hiç para toplayamıyorlar.

İki gün önceydi şimdi söküm yapanlar eylem yaptılardı ama bir halt çıkmaz bir zamanlar Polat lıda sopanları yol kenarına döktülerdi sonuç hiç bir halt olmadı.
Abim bizim köyden birini diyordu önde duruyordu eylemde diye dediği adamda tam hükümetçi yediğini içtiğini hükümete bağlardı iyiki patates felan bıçaklamamışlar portakal hesabı

İnsan eskileri özlüyor demi.
Şimdi dağda bayırda hiç mal güdende yok ben 17 yaşıma kadar inek güttüm sabah gün doğmadan giderdim köyden tarlaya yani yazıya giderdik neymiş efendim gün doğmadan inek karnı doyacakmış uykusuzluktan yolda zor yürürrdüm ilk tarlamız tam 2700 metre varıdık gava ısındımı simental inekler bolek tutar kaçardı oturur ağlardım. bizim yeğenler akşama kadar evdeler ne tarla bilirler ne inek bazen sabah kahvaltıda derin oğlum ben şimdi bu saatte inek güdüyordum siz daha uykudan uyanamıyorsunuz diye
İşe girenece bende güttüm abi değneği attık memur olduk daha içimde çok azim var içimde 30 lu yaşların hırsı var ama bazen de ne kadar çalışsam da boş oldugu hükmediyor yoksa şimdi önüme 80 düve alsam belime tabancayı taksam ne gezerim oralarda havalı havalı şimdi bide memurum oraları inletirim de ama umut yok bu arada bu neslin geleceği çok zor abi

Ben varım Fuat abi.
Ürün her yıl bol olmaya bol bol ekiliyor fakat bizim insanımız tutarsız sen tutup şimdi söktüğün yazlık patatesi ambarlara korsan şimdi sökğm yapanlar nanayı yer fiyatlar 900 1200 arası ama partiden ziyade 2. Yarı yapılıyor buda 700 800 denk geliyor zaten yeşil söktükleri için tonajda vermiyor e haliyle pateslerden hiç para toplayamıyorlar.
Patates üreticisi zor durumda bu yıl , keşke devlet eliyle bir planlama yapılsa fazla ekimin önüne geçilse yada ihracata kota konmasa çiftçi başının çaresine baksa , yahu arkadaş çalışa çalışa batılır mı? Kaç aydır sabahtan akşama emek veriyoruz patetesim yok fakat müslüman malı ortak , nedeyim çok şey var aklımdada diyemiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
İşe girenece bende güttüm abi değneği attık memur olduk daha içimde çok azim var içimde 30 lu yaşların hırsı var ama bazen de ne kadar çalışsam da boş oldugu hükmediyor yoksa şimdi önüme 80 düve alsam belime tabancayı taksam ne gezerim oralarda havalı havalı şimdi bide memurum oraları inletirim de ama umut yok bu arada bu neslin geleceği çok zor abi
İnsanın içinde heves olacak yoksa bir adım atılmıyor. gelecek nesillere gelirsek herşeyin hazıruna denk geldiler ver yiyelim al giyelim yapıyorlar ben küçükken babamdan para isteyemezdim zaten adamın cebinde parada olmazdı oda ayrı birşey de şimdi bi bayram oluyor bizim yeğenlere dedem veriyor babam veriyor biz veriyoruz kendi babaları veriyor gözüm kalıyor parada biz görmedik ya hani ondan sonra bende dedemden istiyorum para sağolsun veriyor oda.

Bu arada sen benden büyüksün abi sensin

Patates üreticisi zor durumda bu yıl , keşke devlet eliyle bir planlama yapılsa fazla ekimin önüne geçilse yada ihracata kota konmasa çiftçi başının çaresine baksa , yahu arkadaş çalışa çalışa batılır mı? Kaç aydır sabahtan akşama emek veriyoruz patetesim yok fakat müslüman malı ortak , nedeyim çok şey var aklımdada diyemiyorum.
Zaten çiftçinin yüzde 70 80 ni hep geriye gidiyo zarar ediyorlar doğru dürüst işleri yürümüyor herkes bir umut diyerek kalkıyor işe güce Ha şuda var Allah çalışanı aç koymuyor veriyor şükürler olsun.
Yakın olsan abi sana sökümde birinci sınıftan 2 çuval hediye yaparım amma

• Beğen
Zaten çiftçinin yüzde 70 80 ni hep geriye gidiyo zarar ediyorlar doğru dürüst işleri yürümüyor herkes bir umut diyerek kalkıyor işe güce Ha şuda var Allah çalışanı aç koymuyor veriyor şükürler olsun.
Yakın olsan abi sana sökümde birinci sınıftan 2 çuval hediye yaparım amma
Nasibin bol olsun kardeşim teşekkürler.bizim burda bi laf var.Köylünün karnını kesmişler bıldıra(seneye) çıkmış hep umutlar seneye , biz çiftçi olarak bu zor günleri atlatmamızın tek yolu birim alandan yüksek verim almak ve de malı iyi değerlendirmek kurtuluş burada.

Arkadaşlar babam 2 gundur rahatsızlandi hastanelerde dolaşıyoruz pazartesi özele gitcem artık bikacgündur hem tarla hemde burdan uzak kaldık balya yapcamız müşterilerlede papaz olmaya başladık balyacıliķ tek başına olcak iş değil
Geçmiş olsun Cemal abi

Bizim makinada 1 haftadır bağlamıyor. Usta da sorunu çözemedi. Alo dediğimdediğim gelecek balyacı olduğunu bilsem satar savarım. Sektördeki en berbat iş. Balyayı sağlam bassan bile para toplaması sıkıntılı, insan sağlığından önemli değil.

• Beğen
Geçmiş olsun Cemal abi

Bizim makinada 1 haftadır bağlamıyor. Usta da sorunu çözemedi. Alo dediğimdediğim gelecek balyacı olduğunu bilsem satar savarım. Sektördeki en berbat iş. Balyayı sağlam bassan bile para toplaması sıkıntılı, insan sağlığından önemli değil.
Daha yapılmadı mı Akif balya işi bu sene çok farklı yerlere gıttı

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Sizin için çektim işte kızılırmak deniz gibi akıyor, köprüden geçti gelin türküsü burdan gelir , bafrada her evlenen bu köprüyü yürüyerek geçer, tahta köprü zamanında atın ürkmesi sonucu gelin ırmağa düşer adına türkü yazılır
20200713_093754.jpg

Sizin için çektim işte kızılırmak deniz gibi akıyor, köprüden geçti gelin türküsü burdan gelir , bafrada her evlenen bu köprüyü yürüyerek geçer, tahta köprü zamanında atın ürkmesi sonucu gelin ırmağa düşer adına türkü yazılırEkli dosyayı görüntüle 50907
Şairim...
Zifiri karanlıkta gelse şiirin hası,
Ayak seslerinden tanırım.
Ne zaman bir köy türküsü duysam, Şairliğimden utanırım.
Şairim,
Şiirin gerçeğini köy türkülerimizde bulmuşum,
Türkülerle yunmuş yıkanmış dilim, Onlarla ağlamış, onlarla gülmüşüm...

söylemiş Bedri Rahmi ...
turkulerimiz oyle abi,kiminde mutluluk ama encok huzun var,dert var,cekilmis izdirap var...
dinlediginde "ne acılar cekilmis "diyor insan...

Geçmiş olsun Cemal abi

Babam hasta makinayı calıştiramıyorum
Diyorum bi 2 gun bekleyin adam gelcende gelcen diyor alacaklar cogaldi 1 müşterim 2 bicimdir para vercek oyaliyor başka köyden
Bu bicim başkasına bağlatmiş benim paranın üzerine yattı dün aksam balya satmak icin internete koymuş 20 liraya aldım 10 liraya tekrar sattim zararin neresinden donersen kar dır ben balya bicer sektoru kadar pis iş gormedim

Şu beygirci değilmi abi?
Evet 5 dekar yerde 40 inek yapıp , motoru tarlada yakarım diyen , askerde bi muhabbet vardı asker anasına mektup yazmış aşcı hanede çalışıyormuş, ben çok iyiyim tam asker oldum helikopterden helikoptere atlarken havada şarjör değiştiriyorum diyormuş bu iş ona döndü[emoji23]

Babam hasta makinayı calıştiramıyorum
Diyorum bi 2 gun bekleyin adam gelcende gelcen diyor alacaklar cogaldi 1 müşterim 2 bicimdir para vercek oyaliyor başka köyden
Bu bicim başkasına bağlatmiş benim paranın üzerine yattı dün aksam balya satmak icin internete koymuş 20 liraya aldım 10 liraya tekrar sattim zararin neresinden donersen kar dır ben balya bicer sektoru kadar pis iş gormedim
Cemal ortam boka sardı sen en ıyısı makineyi şimdilik eve çek hastan bak karpuzunu peşin para sat alacağını topla yoksa benim dondurma gıbı bolca stres yapacak gardaşım tek taş duvar olmuyor malesef gözünü severim çaresiz değilsin yalnız da değilsin sabret