EREĞLİ’DE DOMATES GÜVESİ İÇİN TUZAKLAR ASILDI

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,277
Konum
Bilecik

KONYA (İHA) - Konya’nın Ereğli ilçesinde yaklaşık 5 bin 500 dekar ekilişi ve ortalama 30 bin ton üretim miktarı bulunan domatesin verimini olumsuz yönde etkileyen en önemli faktör olan domates güvesinin (Tuta Absoluta) tespiti için feromon tuzaklar, domates ekili bölgelere asıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi tarafından feromon tuzaklar merkez mahalleler ve bazı köylerde domates ekilişi olan bölgelere asıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Özkan Özgüven, domatesin sağlıklı ve verimli bir şekilde üretimi için üreticileri domates güvesine karşı erken haberdar edebilmek adına bu tuzakları astıklarını ifade etti. Asılan tuzakların üzerinde bulunan feromonlar sayesinde domates güvesinin yoğunluğunu tespit edebildiklerini vurgulayan Özgüven, neticesinde zarar eşiği sınırının üzerindeki domates tarlalarının sahiplerini ilaçlama yapması için uyarıda bulundu. Özgüven, “Domates güvesi yoğunluğunun fazla olduğu tarlalarda mutlaka ilaçlama yapılması gerekiyor. İlaçlamanın zamanında ve doğru bir şekilde yapılması için üreticilerin İlçe Müdürlüğü Ziraat Mühendislerinden reçetelerini yazdırarak domates güvesine karşı mücadele edebilecekler” diye konuştu.

Ekleme Tarihi
17.06.2012
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt