Fabrika yemine gerek varmı

muhtemelen danalar 400-550 kg arasında, çiftlikteki yemler mısır silajı, saman, arpa/mısır, kepek yeterli olabilir.
fabrika yemi ya da rota yemi kullanmadan da besi yapabilirsiniz.
tuz, mermer, soda, magnezyum oksit, vitamin piremiks alınıp, kullanılır.

hayvanların ağırlığını, ırkını
verdiğiniz rasyonu yazar mısın

burdan yazmak istemezsen, özelden yazabilirsin.
Hayvanlardan 350-450 kg arasında 2si holstein 2si simental 2si simental melezi 1i montofon.Montofon diğerlerine göre biraz daha zayıf.Mısır slajı buğday balyası açık büfe olarak arpa ve besi yemi bir de tuz veriyoruz yakında reygras ve yonca balyemiz de olacak

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Yem ama yonca ile fazla yüklenirseniz timpani yani şiskinlik arpa ile fazla yüklenirseniz asidoz şekillenir iki de müdahale edilmezse ölümle sonuçlanır
Yonca saman kepek mermer tozu pamuk küspesi arpa mısır ezmesi mısır silajı ve vitamnin mineral karma ve orantılı olarak rasyon yapılırsa olur ama masraflı olabilir
Arkadaşım adamlar sınırsız arpa veriyorum diyor hani asidoz olurdu

• Beğen
Bizim yem fabrikasının mühendiside 2 - 3 kg konsantre yem diyor sınırsız arpa diyor
Ben de veteriner hekimim sınırsız arpa verirseniz ayak hastalıkları kronik veya akut asidoz şekillenir
Aynı zamanda mezbahada çalışıyorum son dönemde yüksek arpa girilmiş danaların karaciğeri apseli çıkıyor ve topallık çok gördüm

Besi
Elde arpa buğday saman mevcut
Besinin ilk zamanlarında arpa+buğday rasyonun yarısı olacak şekilde geri kalanda saman devam edilir kesime 1-1.5 ay kala arpa ve buğdayı rasyonun %70ine kadar çıkartıp öyle devam edebilirsiniz
Canlı ağırlığın %3ü kadar yem yeterli olur
Yani 200 kiloluk besiye alınan danaya 6 kilo saman ve arpa karımı verilebilir
Arpa ve buğdaydan dolayı asidoz riskine karşı 1 çay bardağı toz soda rasyona ilave ederseniz önlem almış olursunuz

Atk ayçiçeği küspesi ptk Pamuk küspesi dcp dikalsiyunfosfat süt yemi yok ne yazık ki.tavuklarda 10 binde 8 bin küsur yumurta veriyordu yani %90 randimanlı diyebiliriz.

Resimler ve ekler

• IMG_20221107_070855.jpg
    IMG_20221107_070855.jpg
    137.2 KB · Görüntüleme: 17
  • Beğen
Arpayı fazla kaçırırsanız hayvanı öldürür askerden heldiğimde 18lt yem tenekesi ile 600 kg danalara yem hayvan başı verdim sonrası 1 ay geri attı hacı şakiri roz haline getirip içirmiştik çık zayıfladılar 5 dana 1 ay masraf mısır ayçiçeği yonca küspelerini fabrika yemi çok az vuğdaylan arpayı yarı yarıya kırıp veriyorduk artık yarma değilde ezme makinaları çıktı kendinize göre yem yapabilirsiniz zamanla öğreniliyor biz 15 sene önce hayvanları bitirdik köylere yarma makinaları kuruldu sütbirlikten yağlı tohumlardan ayçiçeği küspesi toz yem vitaminleri oradan kg göre ayarlıyorduk tablolardan yem yapılışları vardı çevrenizdeki köyleri araştırın

10 adet besi danamız mevcut. Ambarımızda kaliteli olmasa da yonca, reygras kuru otu, dane mısır, arpa, buğday, mısır ve buğday samanı mevcut. Samanı ıslatıp, reygras, yonca ve mısır silajını yem karmada harmanlayıp döküyoruz. Üstüne arpa ezmesi ve biraz fabrika yemi döküyoruz