• Hesabınıza giriş yaparken sorun yaşıyorsanız buraya tıklayarak lütfen şifrenizi sıfırlayınız.

[GoPRO] CLAAS ARES 557 ATX ÖZDÖKEN DİSK TİLLER İLE SÜRÜMDE 2016....!!!

11/08/2016

Arkadaşlar geçtiğimiz sene askere gitmeden önce yoğun bir disk tiller ile sürüm temposu geçirmiştim. Hava şartları çok kurak gittiği için kanola ve arpa ekeceğimiz yerleri hazırlamak için bazı yerlere 3 kere veya 4 kere disk tiller çekmiştim. O yüzden de birçok fotoğraf ve video çektim. Elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım. Tabi ki CLAAS Ares 557 ATX görev başındaydı. Şimdi fotoğrafları ve videoyu sizlerle paylaşıyorum....;)

alipasalierkan....;)

Youtube Video HD 1080P....!!!

https://www.youtube.com/watch?v=JNBJgl3KXYQ
[video=youtube;JNBJgl3KXYQ]https://www.youtube.com/watch?v=JNBJgl3KXYQ[/video]

SON

First CLAAS....!!!:cool:

guzel paylasim abim sana bir sorum var ozdoken disk tillerden memnunmusun yagli tip mi seninkiler bende aynisinin yagli tipi var aldigima pisman oldum senede en az 20 tane bilya kece degistiriyorum bide sase si cok zayif kenarlardan catlama yapti simdi daha kalin sase yaptiriyorum

guzel paylasim abim sana bir sorum var ozdoken disk tillerden memnunmusun yagli tip mi seninkiler bende aynisinin yagli tipi var aldigima pisman oldum senede en az 20 tane bilya kece degistiriyorum bide sase si cok zayif kenarlardan catlama yapti simdi daha kalin sase yaptiriyorum
Özdökeni kullanmadım bilmiyorum ama Edirne lalapaşada mert tarım var onun disk tillerini 2015ten beri kullanıyorum 1500dönümden fazla yere disk tiller çekmişimdir hiç sorun yaşamadım diskler yağsız yağlamaklada uğraşmıyorsun şasede baya güçlü ve ağır tavsiye ederim

hafta sonu gidicem yanina lalapasa ya aysan veya mini tiller yaptirmak istiyorum benim yegen 35 li aysan 3 sirali cizel yaptirmis iyi fiyata almis

Yorumlar için sağolun arkadaşlar....;)

Özdöken' den memnunuz. Şuana kadar bir sıkıntı yaşamadık. 2010' dan beri kullanıyoruz. Ne kadar yer sürdü hiç belli değil. Yağlı tip bilyalar. Ama dediğiniz gibi bir sorun yaşamadık. Sizinki niye öyle o kadara kadar arıza çıkarmış çözemedim. Şasede çok sağlam. En ağır şase zaten Özdöken' de var. Şasede de bir sıkıntı yaşamadık. Yine alırsak Özdöken alırız. Yeni modeller kavisli ayak ve yağsız bilya. Hatta bu sene bir ara değiştirme düşüncemiz oldu. Ama sonra işler başlayınca kaldı. Alsaydık yine Özdöken tercih ederdik.

Eline sağlık Erkan abi traktör zıplıyor gibime geldi koltuktan mı yoksa zıplıyor mu...
Yerler yukarıda da belirttiğim gibi çok kuraktı. Bu yerleri ilkten Matris ile sürdük. Zaten kuraktı üzerine yağmurda yağmayınca kesekler olduğu gibi kaldı. O yüzden biraz zıplama oluyor. Kesekler sert çok. Belki koltukta ayarsız olabilir. Farkında değilim geçmiş zaman. Patronlara göre ayarlıyorum genelde. Kendime göre ayarlarsam bu sefer kızıyorlar ne bu böyle diye...:D

acaba gresten mi kaynaklaniyor anlamadim en son isiya dayanikli gres aldim onunla denedim yine ayni bilya olarak ta iyi bilya aldim hatta numarasi bile aklimda 31308 kodu her diskte 2 bilya var simdi rus bilyasi takicam bakalim insallah bunlar iyi olur

acaba gresten mi kaynaklaniyor anlamadim en son isiya dayanikli gres aldim onunla denedim yine ayni bilya olarak ta iyi bilya aldim hatta numarasi bile aklimda 31308 kodu her diskte 2 bilya var simdi rus bilyasi takicam bakalim insallah bunlar iyi olur
Biz BP' nin gres yağını kullanıyoruz. Sezonda bir defa yağlıyorum. Başkada zırt pırt yağlamıyorum. Zaten içinde yağı olanlar yağ almıyor. Hiçte bir sıkıntı yaşatmadı. Sizinkinde bir problem var. Ama nerede?

vallahi bende anlamadim benimkiler ozduman marka ayni firmanin mali agirlik olarak 1500 kg acaba belli bir donumden sonra mi omru bitiyor anlamadim acaba kecelerden toprak alip mi yapiyor cozemedim sase derken disklerin takildigi 3 metrelik boru var ya onu diyorum seninki de biraz yamulmus gibi duruyor YouTube ta seyretmistim oyle gordum ama tam bilmiyorum

vallahi bende anlamadim benimkiler ozduman marka ayni firmanin mali agirlik olarak 1500 kg acaba belli bir donumden sonra mi omru bitiyor anlamadim acaba kecelerden toprak alip mi yapiyor cozemedim sase derken disklerin takildigi 3 metrelik boru var ya onu diyorum seninki de biraz yamulmus gibi duruyor YouTube ta seyretmistim oyle gordum ama tam bilmiyorum
Özduman ile Özdöken ayrı firmalar. İkisi aynı firma değil. Akrabalar fakat üretimleri ayrı ayrı oluyor. Birbirleri ile alakaları yok. Ürünleri benzerlik gösterebilir. Ama farklı üretimler. O yüzden sizinki sıkıntı çıkarmış olabilir. Bizim burada zaten ilk Özdöken ile disk tiller modası başladı. Çokta kullanan vardı. Böyle bir problem olsa illa duyardık. Firma sahibini de tanıyorum. Gerçekten ilgili kişiler. Yeni modelleri tasarlarken de benim tavsiyelerim doğrultusunda tasarladılar. Hatta ürün kataloglarında bile benim fotoğraflarım yer alıyor. Özduman bizim bölgede hiç kullanan görmedim. Açıkçası nasıldır bilemiyorum. Trakya' da disk tiller Özdöken ve Azim ile tanındı zaten. Ondan önce bilinmiyordu. O yüzden en tecrübeli firmaların başında geliyor. Özduman' ın goblesini kullanlar var. Ama disk tiller olarak ben rastlamadım. Bizimkinde herhangi bir yamukluk yok. GoPro ile çektiğim için açısından dolayı öyle gözüküyor olabilir.

Yorumlar için sağolun arkadaşlar....;)

Özdöken' den memnunuz. Şuana kadar bir sıkıntı yaşamadık. 2010' dan beri kullanıyoruz. Ne kadar yer sürdü hiç belli değil. Yağlı tip bilyalar. Ama dediğiniz gibi bir sorun yaşamadık. Sizinki niye öyle o kadara kadar arıza çıkarmış çözemedim. Şasede çok sağlam. En ağır şase zaten Özdöken' de var. Şasede de bir sıkıntı yaşamadık. Yine alırsak Özdöken alırız. Yeni modeller kavisli ayak ve yağsız bilya. Hatta bu sene bir ara değiştirme düşüncemiz oldu. Ama sonra işler başlayınca kaldı. Alsaydık yine Özdöken tercih ederdik.

Yerler yukarıda da belirttiğim gibi çok kuraktı. Bu yerleri ilkten Matris ile sürdük. Zaten kuraktı üzerine yağmurda yağmayınca kesekler olduğu gibi kaldı. O yüzden biraz zıplama oluyor. Kesekler sert çok. Belki koltukta ayarsız olabilir. Farkında değilim geçmiş zaman. Patronlara göre ayarlıyorum genelde. Kendime göre ayarlarsam bu sefer kızıyorlar ne bu böyle diye...:D
Güzel paylaşım için teşekkürler arkadaşım. Kurakta disk tiller ile tüm traktorler zıplıyor. Hatta ziplamadan dolayı 2 ye bölünen bile var. Fakat class iyi gidiyor video da gorduklerimize zıplama bile diyemeyiz. Erkan arkadaşım bu yaz kurakta disk tiller çekerken dik ve yama tarlalarda traktor zıplama yapıyor mu diye bizimle izlenimlerini paylaşabilir sen seviniriz.

tesekkur ederim vallahi ben ayni firma diye ozdoken e kiziyorum hatta bi kac malzeme almam gerekli aycicek ekim makinasi cizel vs ozdoken e baktim fiyatlarbuygun geldi sirf su problem li aletten dolayi vazgecmistim bilgilendirmeniz iyi oldu

Bereketli olsun Erkan
Ozdoken ve matrisi kullanıyorsun
Ayak acilari farkli matris daha kavisli
Bende bu yil matris deneme takımını kullanma imkani buldum
Ama kavisli ayak yayli ile duz ayak kauçuk yayli nerde ne fark yaratır pek bilgimiz yok

Eline sağlık Erkan abi güzel prodüksyon olmuş.Bu areste kademeler arası geçiş nasıl?Tek tek mi geçiş yapılıyor yoksa kademeyi direkt değiştirebiliyor musun?Bi de bu ayak gazı ile el gazı arasında elektronik bir bağlantı var mı?Yani el gazını ittirdiğinde ayak gazı ile verdiğin gaza mı geliyor otomatikman yoksa el kararıyla mı getiriyorsun?

Yorumlar için tekrar sağolun arkadaşlar....;)

Güzel paylaşım için teşekkürler arkadaşım. Kurakta disk tiller ile tüm traktorler zıplıyor. Hatta ziplamadan dolayı 2 ye bölünen bile var. Fakat class iyi gidiyor video da gorduklerimize zıplama bile diyemeyiz. Erkan arkadaşım bu yaz kurakta disk tiller çekerken dik ve yama tarlalarda traktor zıplama yapıyor mu diye bizimle izlenimlerini paylaşabilir sen seviniriz.
Bizde fazla öyle yama yer yok. Hafif traktörler genelde zıplar. Ares baya ağır olduğu için o tarz problem pek yaşanmıyor. Bu tarlalar da topaç üstünden gittiği için biraz zıplıyor. Birazda seri kullanıyorum.

tesekkur ederim vallahi ben ayni firma diye ozdoken e kiziyorum hatta bi kac malzeme almam gerekli aycicek ekim makinasi cizel vs ozdoken e baktim fiyatlarbuygun geldi sirf su problem li aletten dolayi vazgecmistim bilgilendirmeniz iyi oldu
Biz Özdöken' in çizelini de kullanıyoruz. Köyde ilk biz aldık. Şuan 10 tane falan var. Herkes memnun. Bacaklar dik sigortalı. Tarlada değiştirmek dert olmuyor. Çokta sağlam bir malzeme. Dün hatta beton söktük onunla. Keşke çekseydim video. Amazone' un taşta denemeleri gibiydi...:D

Bereketli olsun Erkan
Ozdoken ve matrisi kullanıyorsun
Ayak acilari farkli matris daha kavisli
Bende bu yil matris deneme takımını kullanma imkani buldum
Ama kavisli ayak yayli ile duz ayak kauçuk yayli nerde ne fark yaratır pek bilgimiz yok
Matris toprak çıkarmak için daha ideal. Goble gibi diyebiliriz. Bu fotoğraflardaki yerleri ilk olarak kurakta Matris ile sürdük. Geçen sene hiç yağış yoktu. Yerlerde çok kuraktı. Başka alet çalışıpta toprak çıkartamıyor. Matris' i zaten ondan tercih ettik. Kurakta da çalışıyor. Çiğ bırakmıyor. Ama ikinci işlemede kauçuk tip disk tillerlar daha kullanışlı kurak şartlar için. Neden derseniz açısından dolayı bu tarlaya tekrar Matris çekseydim. Topaçları parçalamayacaktı. Çünkü topaçları aynen alıp sağa sola kaydırıyor. Sert oldukları için kıyılmıyorlar. Disk açısından dolayı. Özdöken ise daha dik açılı geliyor ve kurakta kesekleri güzel parçalıyor. O yüzden ikisininde yeri ayrı oluyor. Yaşlıkta pek fark etmez. Matris ikinci sürümde de iş yapar. Ama kurakta kesekleri parçalamıyor. Farkları açıkçası bu oluyor. Bölgemizde de kanola ekimi erken olduğu için yağış olmayan senelerde Matris ilk sürümde ideal oluyor. O yüzden tercih ettik.

Güzel görüntüler için teşekkürler Erkan abi. Motor tarlada çok çüüüyo
Ara ara baya sert ve büyük kesekler var. Mecbur zıplıyor. Hangi motor olsa zıplar. Taş üstünden geçer gibi geçiyor.

Eline sağlık Erkan abi güzel prodüksyon olmuş.Bu areste kademeler arası geçiş nasıl?Tek tek mi geçiş yapılıyor yoksa kademeyi direkt değiştirebiliyor musun?Bi de bu ayak gazı ile el gazı arasında elektronik bir bağlantı var mı?Yani el gazını ittirdiğinde ayak gazı ile verdiğin gaza mı geliyor otomatikman yoksa el kararıyla mı getiriyorsun?
4 kademe 6 vites var. Yarı otomatik şanzıman. Ayrıca sıra başı otomatik kullanım mevcut. Kademeler arası tarlada shift denilen yumuşak geçiş tuşunu kullanmadan değiştiremiyorsun. Tarla moduna aldığın zaman. Hangi kademede çalışılacaksa onda güvenlik olarak sabitliyor. Vitesler ise sen değiştirdiğinde otomatik olarak uygun olan vitesi seçiyor. Yolda da aynı şekil devire göre uygun vitesi seçiyor. Yolda ayrıca kademeyi de kendi seçiyor. Tarlada ise sabitlediğin kademe arasında çalışıyorsun. Şanzımana zarar vermemesi için bu şekilde kullanılıyor. Ayrıca sıra başına geldiğinde daha önce ayarladığın bir vitese kadar kendi otomatik olarak tuşa basınca düşüyor. Tekrar basınca ise sürüm vitesine kadar kendi yükseltiyor. Traktörün el gazı tarla çalışmasında en uygun olan 1750 rpm' e kadar yükseliyor. Zaten yakıt ekonomisi için 1600-1750 rpm arası çalışılması tavsiye ediliyor. O yüzden el gazı maksimum o devirde sabitlenmiş. Ayak gazı ile bağlantılı. Elektronik değil. El gazını sonuna kadar itince 1750 rpm oluyor. O devirde sen vites arttırdığın zaman sıkıntısız değiştiriyor. Bayılma olursa düşürüyorsun yine sıkıntı yok.

kolay gelsın erkan abi pullukla sürmedenmi ekim yaptınız verım nasıldı
Pulluk ile sürmeden ekildi. Bu tarla kanola ekilmişti. Ortalama 265 kg civarı yaptıydı kanolalar.

Güzel işçilik olmuş kurak şartlarda , malzeme ağır olunca belli bir kuraktada çalışması günün kurtaıyor

Üst Alt