Güncel Buğday Fiyatları

Mevcut hükümet ile devam edilirse, son 13 yıldır yaşananın aynısı yaşanacak. Fiyat ya (çiftçinin memnun olduğu yalanı ile) açıklanmayacak, ya da çok düşük açıklanacak.

Çiftçi ' den itiraz gelinse, dalga geçer gibi (girdi maliyetleri bizim 3 ' te 1 ' imiz olan) Avrupa fiyatları örnek gösterilecek.

Farklı birşey beklemek tek kelime ile safdillik olur. Keza her şey ortada. 13 yıldır yaptıkları karşısında 13 yıldır en yüksek oyu yine çiftçi kesiminden aldılar.

Son olarak fiyat bekleyen arkadaşların kulaklarında küpe olması için tek bir cümle söyleyebilirim:

'Yaptıkları, yapacaklarının teminatıdır'

Ynt: Güncel Buğday Fiyatları

iskender link=topic=60282.msg1006231#msg1006231 date=1433456613' Alıntı:
arkadaşlar bugün işe giderken lüleburgazdan çorlu istikametine,TUR UN fabrikasının önünden geçtim adamlar fabrikanın bahçesini ağzına kadar buğday ile doldurmuşlar.çok ilginç nereden bu kadar buğday ve neden bu kadar buğday stoklamışlar !!!.çok vahim bir tablo olacak gibi duruyor.bunlar seçime kadar fiyat açıklamıyacaklar ise seçimden sonra fiyat falan açıklanmaz diyorum.allah hepimizin yardımcısı olsun.iş gerçekten çok ciddi...
o buğdaylar tmo nun toprak altındaki buğdaylarıdır büyük ihtimal. Bugün ticaret borsasına gittim toprak tahlili vermeye onun karşısında toprak altında duran buğdaylar vardı. Yaklaşık 20 silodan 3 tanesi kalmış 3ününde başında kamyonlara buğday dolumu yapılıyordu. Tüccarlar bu buğdayları alıp fabrikalara satıyorlar.

Olay şu.
Asgari ücretin hakkı 2000 tl diyelim. Ben çalışanima 1000tl veriyorum. Eleman gün gelip işten ayrılmak istediğinde hesabını kesip parasini oduyorum. Haa dur bakalım al şu 50 tl yi çocuğuna birseyler al diyorum. Eleman memnun kalıyor elimi opturup yol veriyorum. Gariban adam hakkını vermediğimi bilemeyip önüne attığım 50 tl ye tav oluyor.
70 krş a buğday satayım sorun değil. Yeterki önümüze atılan 50 tl riske girmesin. El operiz biz. El opmeyle dudak mi asinir hem.
Ellemeyin istikrar sürsün.

sebazios link=topic=60282.msg1006235#msg1006235 date=1433460851' Alıntı:
Mevcut hükümet ile devam edilirse, son 13 yıldır yaşananın aynısı yaşanacak. Fiyat ya (çiftçinin memnun olduğu yalanı ile) açıklanmayacak, ya da çok düşük açıklanacak.

Çiftçi ' den itiraz gelinse, dalga geçer gibi (girdi maliyetleri bizim 3 ' te 1 ' imiz olan) Avrupa fiyatları örnek gösterilecek.

Farklı birşey beklemek tek kelime ile safdillik olur. Keza her şey ortada. 13 yıldır yaptıkları karşısında 13 yıldır en yüksek oyu yine çiftçi kesiminden aldılar.

Son olarak fiyat bekleyen arkadaşların kulaklarında küpe olması için tek bir cümle söyleyebilirim:

'Yaptıkları, yapacaklarının teminatıdır'
yada biz ancak konusuruz, onlar yapar...

Vay onlarin istikrari batsin istikrar diye diye ciftcinin,kucuk esnafin,fakirin fukaranin,asgari ucretlinin belini buktuler sirtimizdan inmek bilmiyorlar . Tabi bi ayrinti daha var oylarin coguda bu kesimden cikiyor cooooook ilginctir ki...

neyse yeni gelen hükümet açıklar artık fiyatları ne yapalım

ha seçimden önce ha seçimden sonra açıklanmış çiftçi için farketmez, ama şundan eminim bu sene buğday fiyatı açıklayanlar geçmiş yıllarda açıklayanlardan farklı kişiler olacak bu su götürmez gerçek artık.

İnşallah gelenler hemen açıklarlar, gideninde arkasından milletçe yas tutmayız nasılsa, hiç tutmadıkta he he.

bull trakmarket link=topic=60282.msg1006549#msg1006549 date=1433575263' Alıntı:
neyse yeni gelen hükümet açıklar artık fiyatları ne yapalım

ha seçimden önce ha seçimden sonra açıklanmış çiftçi için farketmez, ama şundan eminim bu sene buğday fiyatı açıklayanlar geçmiş yıllarda açıklayanlardan farklı kişiler olacak bu su götürmez gerçek artık.

İnşallah gelenler hemen açıklarlar, gideninde arkasından milletçe yas tutmayız nasılsa, hiç tutmadıkta he he.

şu anda ki durum aşikar yeni gelende yerini öğrene ne kadar Türkiye de hasat biter. yine olan bizlere olur. Yarabbi şükür diyelim şimdiden.

FEHİM link=topic=60282.msg1006554#msg1006554 date=1433576070' Alıntı:
şu anda ki durum aşikar yeni gelende yerini öğrene ne kadar Türkiye de hasat biter. yine olan bizlere olur. Yarabbi şükür diyelim şimdiden.

Fiyat bu yüzden açıklanmıyor, çiftçi açıklanan fiyattan götürür satar, açıklanan fiyattan fiyatlar oluşur, yeni gelenleri piyasalar beyenmez yada yetersiz görür kriz olursarsa ki ihtimal çok yüksektir kriz olur, malını satmanın hiçbir anlamı kalmaz, bu yüzden herşey oturana kadar malına sahip çıkmalıdır çiftçi, benim görüşüm bu, tabi borçlu olan üreticiler düşük fiyatlardan kurtulamayacak satacak belki ihtiyaçtan, düşük dediysekde fiyatlar geçen seneden yine yukarda olur tahmin ediyorum, lakin harmanda oluşan fiyatlar ve açıklanan fiayat herhalukarda ucuz kalmış olur, tüccarında stokta olması bundandır, çiftçi dikkatli olmalı, tutabilecekse malını tutmalı görüşündeyim, görüntü bu şimdilik.

bull trakmarket link=topic=60282.msg1006561#msg1006561 date=1433577256' Alıntı:
Fiyat bu yüzden açıklanmıyor, çiftçi açıklanan fiyattan götürür satar, açıklanan fiyattan fiyatlar oluşur, yeni gelenleri piyasalar beyenmez yada yetersiz görür kriz olursarsa ki ihtimal çok yüksektir kriz olur, malını satmanın hiçbir anlamı kalmaz, bu yüzden herşey oturana kadar malına sahip çıkmalıdır çiftçi, benim görüşüm bu, tabi borçlu olan üreticiler düşük fiyatlardan kurtulamayacak satacak belki ihtiyaçtan, düşük dediysekde fiyatlar geçen seneden yine yukarda olur tahmin ediyorum, lakin harmanda oluşan fiyatlar ve açıklanan fiayat herhalukarda ucuz kalmış olur, tüccarında stokta olması bundandır, çiftçi dikkatli olmalı, tutabilecekse malını tutmalı görüşündeyim, görüntü bu şimdilik.

burası Türkiye hemşerim ne zaman ne olacağı belli olmuyor. şöyle ki: geçen yıl buralarda harmanda buğday 80 krş. civarındaydı. harman bitipte ayçiçeği harmanı zamanı 32 gluten buğdayı zorla 75 krş verebildik. buda benim deneyimim.

Buğdayın kilogramı ne kadar olacak?
Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Bulut, 'TMO ' nun alım fiyatlarında buğdayın kilogramının 80 kuruşun üzerinde açıklanması halinde çiftçi sevinecek' dedi

Ana Sayfa» Güncel09.06.2015 12:46

Türkiye ' nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova ' da buğday üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisinden (TMO) buğday alım fiyatını kilogramda 80 kuruşun üzerinde açıklamasını bekliyor.

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut ile yönetim kurulu üyeleri Kenan Balki ve Remzi İldeş, Tatlıkuyu Mahallesinde Mehmet Avran ' a ait hasat işlemi süren buğday tarlasını gezdi.

Bulut, Çukurova ' da mayıs ayında başlayan buğday hasadının yarısının tamamlandığını, mevsim şartlarının iyi gitmesiyle bu yıl verimde yüzde 50 artış olduğunu kaydetti.

Çukurova ' da bu yıl yaklaşık 2 milyon dekar alanda buğday ekildiğini ve dekarda ortalama 750-800 kilogram civarında ürün alındığını anlatan Bulut, 'Çiftçilerimiz, geçen yıl kuraklık nedeniyle bölgede yapılan buğday hasadından dekara yaklaşık 250 ile 400 kilogram ürün aldı. Bu yıl çiftçilerimiz geçen yıla oranla yüksek verim almakta. Bu yıl buğday hasadında yaptığımız incelemelerde verimde yüzde 50 artış olduğunu gördük. Çiftçilerimizin yüzü gülüyor. Onların sevinci bizi de mutlu ediyor' diye konuştu.

Beklenti, 80 kuruştan fazla

Bulut, TMO ' nun alım fiyatlarında buğdayın kilogramının 80 kuruşun üzerinde açıklanması halinde çiftçinin sevineceğini kaydetti.

Bölgede ürünlerin pazarlanmasında TMO ' nun alım politikalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Bulut, şöyle konuştu:

'Kaliteli buğdaya hak ettiği değer verilirse, hem üretim hem de kalite sorunları ortadan kalkacaktır. Buğdayda kalitenin düşmesinin sebeplerinden biri en büyük kaliteye esas bir fiyatlandırma sisteminin olmamasıdır. Bu yıl piyasada buğday, hasadı yaklaştığı tarihlerde 80 ile 90 kuruş arasındaydı şimdi ise 65 ile 75 kuruş arasına düştü. Bölge çiftçilerimiz, ürünlerini mecburen tüccara veren üreticiler, bölgemizde TMO ' nun alım merkezlerinin geç olmadan açılmasını ve kilogramda 80 kuruştan fazla olmasını istemektedirler.'

Çiftçi Avran TMO ' nun bir an önce devreye girip ürünlerini almalarını istedi. Avran, susuz alanlarda üretim yapıldığını, bereketli toprakların suya kavuşması için 7 Göze Barajı ' nın biran önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Hermiyas link=topic=60282.msg1007456#msg1007456 date=1433918834' Alıntı:
Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Bulut, 'TMO ' nun alım fiyatlarında buğdayın kilogramının 80 kuruşun üzerinde açıklanması halinde çiftçi sevinecek' dedi

Ana Sayfa» Güncel09.06.2015 12:46

Türkiye ' nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova ' da buğday üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisinden (TMO) buğday alım fiyatını kilogramda 80 kuruşun üzerinde açıklamasını bekliyor.

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut ile yönetim kurulu üyeleri Kenan Balki ve Remzi İldeş, Tatlıkuyu Mahallesinde Mehmet Avran ' a ait hasat işlemi süren buğday tarlasını gezdi.

Bulut, Çukurova ' da mayıs ayında başlayan buğday hasadının yarısının tamamlandığını, mevsim şartlarının iyi gitmesiyle bu yıl verimde yüzde 50 artış olduğunu kaydetti.

Çukurova ' da bu yıl yaklaşık 2 milyon dekar alanda buğday ekildiğini ve dekarda ortalama 750-800 kilogram civarında ürün alındığını anlatan Bulut, 'Çiftçilerimiz, geçen yıl kuraklık nedeniyle bölgede yapılan buğday hasadından dekara yaklaşık 250 ile 400 kilogram ürün aldı. Bu yıl çiftçilerimiz geçen yıla oranla yüksek verim almakta. Bu yıl buğday hasadında yaptığımız incelemelerde verimde yüzde 50 artış olduğunu gördük. Çiftçilerimizin yüzü gülüyor. Onların sevinci bizi de mutlu ediyor' diye konuştu.

Beklenti, 80 kuruştan fazla

Bulut, TMO ' nun alım fiyatlarında buğdayın kilogramının 80 kuruşun üzerinde açıklanması halinde çiftçinin sevineceğini kaydetti.

Bölgede ürünlerin pazarlanmasında TMO ' nun alım politikalarının çok önemli olduğunu vurgulayan Bulut, şöyle konuştu:

'Kaliteli buğdaya hak ettiği değer verilirse, hem üretim hem de kalite sorunları ortadan kalkacaktır. Buğdayda kalitenin düşmesinin sebeplerinden biri en büyük kaliteye esas bir fiyatlandırma sisteminin olmamasıdır. Bu yıl piyasada buğday, hasadı yaklaştığı tarihlerde 80 ile 90 kuruş arasındaydı şimdi ise 65 ile 75 kuruş arasına düştü. Bölge çiftçilerimiz, ürünlerini mecburen tüccara veren üreticiler, bölgemizde TMO ' nun alım merkezlerinin geç olmadan açılmasını ve kilogramda 80 kuruştan fazla olmasını istemektedirler.'

Çiftçi Avran TMO ' nun bir an önce devreye girip ürünlerini almalarını istedi. Avran, susuz alanlarda üretim yapıldığını, bereketli toprakların suya kavuşması için 7 Göze Barajı ' nın biran önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

ceyhan ziraat odası başkanının söyledikleri içinde sadece bugday fiyatı üçaşagı beş yukarı dogru
gerisi yalan meydanı geniş bulmuş üfürmüş

YAVUZ_13 link=topic=60282.msg1005953#msg1005953 date=1433369866' Alıntı:
Alıntı yapılan: YAVUZ_13 - 27 Mayıs 2015, 07:12:29

yeni mahsul 82-83 kuruş civarı

27 mayısta 82-83 kuruştu
bugün 75 kuruş
1 hafta sonra ne olur allah bilir

70-72kuruş şuanda
hasadın ilk başladıgı günden buyana nerdeyse 10 kuruş düştü
hasatta bitti gerçi

YAVUZ_13 link=topic=60282.msg1007626#msg1007626 date=1433978393' Alıntı:
70-72kuruş şuanda
hasadın ilk başladıgı günden buyana nerdeyse 10 kuruş düştü
hasatta bitti gerçi

Hasat bitti mi sizde Yavuz? Bu ne şiddet, bu Celal.

sebazios link=topic=60282.msg1007627#msg1007627 date=1433978610' Alıntı:
Hasat bitti mi sizde Yavuz? Bu ne şiddet, bu Celal.
mayısın son haftası başlamıştık
benim hasadım 2 haziranda bitmişti
ama genel manada hasat seçim günü ve ondan sonraki gün köyde ve civar köylerde bitti
sulanma imkanı olan yerler sürülüp ikinci mahsul ekildi ve ilk sulaması yapıldı
bugday verimleri bu yıl
en kötü yerde 450kg dekara
en iyi yerde 700kg dekara
bugday fiyatları mayısın son haftası yani hasat başlangıcında 83kuruş civarıydı şuanda 70-72 kuruş civarı
bugday biçim üçretleri degişmekle beraber
%5e biçende var
dekarını 18 lliraya biçende var
dekarını 20-22 liraya biçende var
biçim fiyatları arazinin büyüklügüne arazinin egimine arazinin biçerciye uzaklıgına vs vs ye göre degişiyor

balye miktarları
ortalama 20kg lık balyeler olmak üzere
sapın en kötü oldugu yerde 13-14 balye dekara
sapın en iy ioldugu yerde 20-22 balye dekara
balye fiyatları
ilk hasat başlangıcında 4 liraydı balye çekimi tarla sahibine olmak üzere tarlada satış
şuanda 2 lira balye çekimi tarla sahibine olmak üzeere tarlada satış
balye çekim ücretleri 1,5 lira
toplu iş olursa 1,25 lira
balye yükleme işleri
köylü işçi olursa yükleyip indirme 1 lira
suriyeli işçi olursa yükleyip indirme 50 kuruş