Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor


Hayvancılık sektöründe uzun süredir beklenen yeni destekleme taslağı kamuoyuna açıklandı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından değiştirilmesi düşünülen hayvancılık destekleme sisteminin, azalma olmaması şartıyla genel itibariyle olumlu bulduğunu bildirdi. Taslağa göre en az 5 en fazla 200 büyükbaş hayvan sahipleri ile en az 25 küçükbaş anaç hayvan sahiplerine destekleme yapılacak. Taslak sektör temsilcilerine de sunulacak ve görüşleri alınacak.

--------------------------------------------------------------------------------
TZOB rapor hazırladı

TZOB, hükümet programında yer alan hayvancılık desteklerinin sadeleştirilerek amaç odaklı olarak yeniden düzenleneceği yönündeki tedbir üzerine, 'Hayvancılıkta Mevcut ve Yeni Yaklaşımlar' başlığı ile bir rapor hazırladı. Raporda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı‘‘nın henüz yeni destek çalışmaları konusunda sektör temsilcilerini ve kamuoyunu bilgilendirmediğine dikkat çekilirken, yeni destekler hazırlanırken TZOB ile de işbirliği yapılmasının, uygulamada yaşanacak sıkıntıları aşma ve desteklerin uygulanabilir olması açısından önem taşıdığı ifade edildi.

TZOB‘‘un taslakla ilgili hazırladığı rapora göre, bakanlık, destekleme sistemini, 'desteklerde etkinliğin sağlanması, kayıt sistemlerinin geliştirilmesi, sadeleştirme ile taşranın yükünün hafifletilmesi, Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına uyum' amacıyla değiştiriyor. Yeni sistemde, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta, su ürünleri ve yem bitkilerinde desteklerin tek kalemde ödenmesi, kırsal kalkınma kapsamında proje bazlı yatırım destekleri, gen kaynakları ve geleneksel ürün destekleri uygulanması öngörülüyor. Buna göre, destekler, 2 ana ve 5 alt başlık altında toplanıyor.

200 limiti uygun bulundu

Hayvan başına tek ödeme için, 'büyük ve küçükbaş hayvanların Türk-Vet ve soy kütüğüne kayıtlı olması, örgütlü üretici olması, aşılama programındaki tüm aşıların yapılması, büyükbaş hayvanlarda suni tohumlama yaptırılmış olması, büyükbaşlar için en az 5 baş anaç hayvan, küçük başta ise en az 25 baş anaç hayvana sahip olunması' şartı getiriliyor. 'Destek pastasının daha çok kesime ulaşması açısından desteklerde üst limit koyulması gerektiği' görüşünden hareketle, TZOB‘‘un 'büyükbaş hayvanda 200 baş limitinin' konulmasını makul bulduğu belirtilen raporda, özellikle yıllardır büyük gerileme gösteren küçükbaş hayvancılığın da destekleme sistemine katılmasının olumlu olduğu vurgulandı.

Hayvan başına destek miktarları belirlenirken; özellikle süt teşvik primi ve buzağı desteğinden meydana gelecek kayıpların ve suni tohumlama gibi masrafların da dikkate alınması istenen raporda, büyükbaş desteklerinde alt limitin 5 baş olarak belirlenmesinin, bu limitin altında hayvana sahip özellikle hayvancılık kooperatifi üyesi birçok üreticinin desteklerden faydalanamamasına neden olacağına dikkat çekildi. <>

‘‘Fiyat artabilir‘‘ uyarısı

Desteklerden yararlanmak için işletmelerin hayvan alımına başlaması halinde, hayvan satışlarında talep patlaması olacağı, bunun da fiyatları artırabileceği anlatılan raporda, 'Daha da ileri aşamada, belki de ülkede hayvan yok hayvan ithal edelim diyen bazı kesimlerin ortaya çıkmasına neden olabilecektir. Bu nedenle, modelde özellikle alt limiti tutturamayan kesimleri de içine alacak, onların mağdur olmalarını engelleyecek bir şekilde düzenleme yapılması daha uygun olacaktır' denildi.

Raporda, kg başına verilen süt teşvik priminin kaldırılmasının, hayvan başına destek veriliyor olması nedeniyle, süt üretiminin artırılmasına yönelik gayretleri ve sütün sanayiye gidişini azaltabileceği, sokak sütçülüğünü teşvik edebileceği uyarısında bulunuldu. Bu nedenle, 'sütün, bakanlıkça onaylanmış işletmelere teslim edilmesi şartının' destekleme modeline eklenmesi gerektiği belirtildi.

Ayrıca suni tohumlama ve arıcılık desteklerinin kaldırılmasının sakıncalarına işaret edilen raporda, ipekböceği, tiftik, büyükbaş-küçükbaş gen kaynaklarına yönelik desteklerin yeni sistemde de 'gen kaynakları ve geleneksel ürün destekleri' ana başlığı altında devam etmesinden memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

Yeni sistem ne getiriyor?

* Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta, su ürünleri ve yem bitkilerinde destekler tek kalemde ödenecek.

* Kırsal kalkınma kapsamında proje bazlı yatırım destekleri, gen kaynakları ve geleneksel ürün destekleri uygulanması öngörülüyor.

* Tek ödeme için, hayvanların Türk-Vet ve soy kütüğüne kayıtlı olması, örgütlü üretici olması, tüm aşıların yapılması şart.

* Büyükbaşlar için en az 5 baş hayvan, küçük başta ise en az 25 baş anaç hayvana sahip olunması gerekiyor.

* Yem bitkileri desteği tek ödemede olacak. Bu da tek yıllıklar, çok yıllıklar ve silajlık mısır olarak üç kalemde ödenecek.

* Yurtiçi sertifikalı tohum kullanımında yüzde 5 ek destek ve kalkınmada öncelikli illerde verilen yüzde 10 ek destek kaldırılacak.

* Yurtiçinde sertifikalı tohum üretimini artırmayı amaçlayan sertifikalı yem bitkileri üretimi desteğinin de kaldırılması planlanıyor.

* Su ürünlerinde sadece alabalık, levrek ve çipura desteklenecek. Yeni türler, midye ve yavru balık destekleri de kaldırılacak
 
: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor

BENCE BU YAZIYI KANDIRMA AMAÇLI YAPMIŞLAR ÇİFTÇİ HAYVANCILIHA GEÇİŞ YAPSIN DİYE BU SAATTEN SONRA BÜYÜKBAŞ NEYSEDE KÜÇÜKBAŞA HİÇ BAŞLAMAYIN DERİM
 
Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor

bencede küçük baş hayvancılık yapmak hele hele birde kendinden adamın yoksa hiç başlanmasını tavsiye etmem.
 
Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor

Çiftçinin alım gücü olsa zaten kimsenin teşvik etmesine gerek yok atalarından gelen genler sayesinde hayvancılıkta yapar.Kendi etini sütünü kendisi yetiştirmeyi zaten sever.Ama hesap ettik 35 büyükbaş süt ineğimiz var onların yedikleri+çoban parası hiç kar ettirmiyo bize.Son 5 senedir hep zarar hep zarar.1 tane fiğ,yonca,korunga balyası 6-7milyon yılda bin-2bin arası almanız gerekiyoz ayrıca bi onun kadarda saman saman balyasıda 4 milyon +silaj+küspe.Süt fiyatıda ortada...
 
Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor

desteklemenin detaylarını iyi bir şekilde incelerseniz hiç bir şey alamayacağınızı görürsünüz küçük baş hayvancılık şu gunlerde popiler görünmekte ama içine girmeyince anlamak zor bizim buralarda bir çobanın sezonluk maliyeti onbin lirayı bulmaktadır çobanlığı kendim yaparım diyebiliyorsan küçük baş karlı oda yem yemediği için.
 

Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor

Turkıyede hayvancılıgın cokusune neden nedır bılıyormusunuz hala devem etmekde olan kacakcılıkbenımı ıcın efsane olan emklı albay erdal sarızeybek ın yenı kıtabı kot adı yahuda adlı kıtabıda kalem kalem yazmış adam tavsıye ederım okuyun
 
Ynt: Hayvancılıkta en fazla 200 büyükbaşa, en az 25 küçükbaşa teşvik geliyor

Bu kaçakçılık işine köylerin sandalye hırsı ile belediyeleştirilmelerini, bu belediyelerin de rant kapısı görerek meraları tarla haline çevirip kiraya vermelerini ve satmalarını da ekleyin.
 

Benzer Konular