Küçükbaş Hayvancılıkta Yeni Dönem

23.04.2009
14,000
23,990
35
Bilecik
Yerli cinsi koyunlar, Dorper cinsi koyunla melezleştirecek.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yerli cinsi koyunları Dorper cinsi koyunla melezleştirecek. Amaç et ve süt ürünlerinde daha yüksek verim almak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır ' da düzenlediği basın toplantısında bakanlığın çalışmalarını anlattı.

Tükiye ' de küçükbaş hayvan sayısının 32 milyonu aştığını söyleyen Eker, şimdi yeni projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

Eker, et ve sütte daha fazla verim almak için yerli cins koyunların Dorper cinsi koyunlarla melezleştirileceğini belirtti.

Bakan Eker, 'Şimdi çeşit gelişimiyle ilgili bir proje hazırlıyoruz. Bu projeyle etçi bir ırk olan Dorper koyun ırkını yerli koyunlarla melezlenmesi ve bu bölgede bunun geliştirilmesi amaçlanıyor' dedi.

Projenin küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu birçok ilde hayata geçeceğini ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, şunları söyledi:

'Bu proje sadece burada değil, entegre bir proje olacak. Mesela Türkiye ' nin batı illerinde de keçi varlığı çok olan veya koyunculuka daha yüksek miktarda süt alınan bazı illerde Denizli, Antalya gibi oralarda da işbirliği yapılmak suretiyle, elde edilecek sütlerin değerlendirildiği, yani sadece et koyunculuğu değil aynı zamanda ürün kapsayan bir proje düşünülüyor.'
http://www.trthaber.com/

Ekleme Tarihi
31.07.2012
 

Benzer Konular