İlk üreyi attım.Yer:Edirne

%46 üre %20 carbon % 7 hidrojen %27 oksijendir
Üre dışındaki diğer elementlerin ne kadarı ne fayda sağlıyo ve maliyeti ne kadar artırıyo bir değerlendirme yapılabilir. Bana göre dolgu carbon ve hidrojen neyse faydası vardır dersinde bitki zaten oksijeni karşılıyor
Alacağınız hiç bir sıvı gübrenin azot oranı %46 yi geçmez.Ayrica dolgu maddesinin olmadığı hiç bir gübre göremezsiniz.Sıvı gübre aldığınız takdirde ondaki dolgu maddesi üreden çok daha fazla çıkar.Sıvı gübre vermek istiyorsanız ve kaliteli olsun derseniz entec solub 21 gibi teknolojik bir ürün kullanın.Bir tanıdığım kullanıyor fark edilir miktarda verim artışı sağladı.Fiyatlarda çok uçuk değil.Alacağınız sıvı ürünleri bu ürünün sulandırılmış halinden çok farklı değil.

Alacağınız hiç bir sıvı gübrenin azot oranı %46 yi geçmez.Ayrica dolgu maddesinin olmadığı hiç bir gübre göremezsiniz.Sıvı gübre aldığınız takdirde ondaki dolgu maddesi üreden çok daha fazla çıkar.Sıvı gübre vermek istiyorsanız ve kaliteli olsun derseniz entec solub 21 gibi teknolojik bir ürün kullanın.Bir tanıdığım kullanıyor fark edilir miktarda verim artışı sağladı.Fiyatlarda çok uçuk değil.Alacağınız sıvı ürünleri bu ürünün sulandırılmış halinden çok farklı değil.

Bunlar bile yeterli değil. Maalesef ülke olarak çok gerideyiz şu an sıvı azotu verme şekli pek avantajlı olmuyor

Sıvı gübre almak yerine bu üre gübresini eritsek sıvı azotlu gubremi yoksa eritilmiş üremi avantajlı olur

Şu şartlarda üre daha avantajlı ama yaprakları direk hedef almamalısınız yakarsınız yeşil aksamı IMG_5838.JPG böyle bişey yaptırabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Sıvı gübre almak yerine bu üre gübresini eritsek sıvı azotlu gubremi yoksa eritilmiş üremi avantajlı olur
Sıvı azotlu gübreniz güvenilir bir marka ise tabiki avantajlı olur.Ama 10 litresi 150-250 tl olan ürünler var.Dekara 5-10 litre atmaya kalkarsanız dünyanın maliyeti ortaya çıkar.Çünkü bu adamların maliyeti euro dolar cinsinden oluyor.Dolayısıyla bu kurlardan sattıkları için bize çok yüksek maliyet oluşuyor.Ayrıca bu tip ürünler birazda özel gübre olduğu için üreticisine çok kazandırır.Gübrenizi eşit düzgün bir şekilde atabiliyorsanız(zor bisey değil) sıvı azota veya üreyi suda çözmeye gerek yok.Yağmurun yagacagindan emin değilseniz buharlaşma olmaması için gubretașın süper incisini kullanın.Yağmurun geleceği kesin olsa bile yine bu ürünü kıllanın her türlü kar edersiniz.Utec 46 diye bir ürün daha var.Yerli firma ürünü olsun derseniz gubretas süper inci kullanabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: ufukk ve ebay06
İlk üreyi bugdaylar a 12 kg olarak üre attık. 15 aralıktan sonra ilk fırsatta atmak için uğraştık. Hava şartları 3 ocakta atmayı kısmet etti. Aynı şekilde kanolaya da 2. Üreyi attık oda 12 kg. Kalan 1 tarlamiza toprak yaş olması sebebi ile atamadık. Pazar günü kuvvetli soğuk var o sabah don olduğunda atmayı planlıyoruz.

Bizde ilk gübreyi 7 Aralık'ta AS %20,5 atmıştık da/17kg. 3-3,5kg kadar saf azot düştü.
Şimdi ki ise 12kg üre %46 hesapla 5-5,5kg saf azot düşecek. 7-10 ocak gibi atacağız. İlk gübreden 30-35 gün sonrası.
Ey Maşallah bu yıl işi hızlı tutuyorsunuz arkadaşım. Ben fabrikada çalışıyorum tarlaya gidemedim ama sabah köyde herkes gübre atmaya başlamis. Buğdaylar kardeş yapmaya başlamış. Artık gübre izlerinden 1 kere gidildi bundan sonra izler daha hızlı kurur günlerde uzamaya basladi bir daha bu kadar gübre atmak için beklemeyiz.

Ey Maşallah bu yıl işi hızlı tutuyorsunuz arkadaşım. Ben fabrikada çalışıyorum tarlaya gidemedim ama sabah köyde herkes gübre atmaya başlamis. Buğdaylar kardeş yapmaya başlamış. Artık gübre izlerinden 1 kere gidildi bundan sonra izler daha hızlı kurur günlerde uzamaya basladi bir daha bu kadar gübre atmak için beklemeyiz.
Arkadaşım değil kardeşim de abi, yaşım 19 [emoji4] geçen yıldan dersimizi çok iyi aldık, kışın aç kalmaması mücadelemiz. İzli ekim yaptık buğday çıktığında yerler çamur değilken hem tarla dolaşıp hem traktörle izleri çiğnedik, sülfatı da atınca 2 kere çiğnenmiş oldu izler, şimdi sırada üre arkadan kök boğaza gireceğiz, amaç gerektiği zamanda uygulama yapabilmek, tek çeker traktör kullanıyoruz istendiği zaman girilmiyor.

Arkadaşım değil kardeşim de abi, yaşım 19 [emoji4] geçen yıldan dersimizi çok iyi aldık, kışın aç kalmaması mücadelemiz. İzli ekim yaptık buğday çıktığında yerler çamur değilken hem tarla dolaşıp hem traktörle izleri çiğnedik, sülfatı da atınca 2 kere çiğnenmiş oldu izler, şimdi sırada üre arkadan kök boğaza gireceğiz, amaç gerektiği zamanda uygulama yapabilmek, tek çeker traktör kullanıyoruz istendiği zaman girilmiyor.

Ton biçersen şaşırmam

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
  • Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
Şu anda (Trakya'da) üre atılmasının sebebi, havalar düzeldiği anda azotun toprakta hazır olmasını sağlamak sanıyorum. Yoksa bu soğuklarda topraktaki nitrifikasyon bakterileri çalışmadığı gibi, bitki çimlenmesi/büyümesi de durmaya yakın oluyor bildiğim kadarıyla. Bu durumda üre atıldıktan takribi 15 gün sonra ve 30. gün civarı hava koşulları düzelmezse, yani sıcaklık düzenli olarak 10 dereceye ve üzerine çıkmazsa ve yağmur çok olursa (toprak tavlanmazsa) kayıplar artacaktır diye düşünüyorum.

Ben 12/13 Kasım'da ekmiştim. Geçen gün gittiğimde üçüncü yaprak daha yeni geliyordu. Kardeşlenme üçüncü yaprak büyümesini tamamladıktan sonra başlıyor diye biliyorum. Soğuklar hesaba katılınca kardeşlenme başlangıcına en az bir ay kadar var sanırım. Şubat başı desek, o zamanlar hava güzel giderse ve öncesinde çok yağmur yağmamış olursa (su oranı fazla toprakta sıcaklık değerleri uygun olsa da bakteriler iyi çalışamıyor diye biliyorum) bu üreler çok güzel çalışacaktır. Aksi halde ise azot toprakta bekledikçe yıkanma kaybı artar sanıyorum.

Sebazios (Yılmaz Bey) şöyle özetlemiş:

Azot gübre "sağlıklı şekilde verildikten sonra" olması beklenen en ideal şartlar:

- havanın düzenli +10c olduğu (ideali +15-25)
- topraktaki havanın muhafaza edildiği
- takriben 5-7 günde bir orta hafif bir yağışın alındığı

'Bir yağışlı, bir güneşli ama düzenli olarak sıcak' olduğu iklim koşullarıdır.