İlk üreyi attım.Yer:Edirne

IMG_1521.JPG
Bende bugun 12-13 kilo dekara gelicek sekilde ilk postamı serptim aslinda erken ama donlari yakalayamazsak bitkinstrese girer dusuncesiyle attim hepsini bitireemedik tabiki ama 400 dekar atabildim herkese bol bereketli hayirli isler dilerim

• Beğen
Tepkiler: ağayamüsade
Şu anda (Trakya'da) üre atılmasının sebebi, havalar düzeldiği anda azotun toprakta hazır olmasını sağlamak sanıyorum. Yoksa bu soğuklarda topraktaki nitrifikasyon bakterileri çalışmadığı gibi, bitki çimlenmesi/büyümesi de durmaya yakın oluyor bildiğim kadarıyla. Bu durumda üre atıldıktan takribi 15 gün sonra ve 30. gün civarı hava koşulları düzelmezse, yani sıcaklık düzenli olarak 10 dereceye ve üzerine çıkmazsa ve yağmur çok olursa (toprak tavlanmazsa) kayıplar artacaktır diye düşünüyorum.

Ben 12/13 Kasım'da ekmiştim. Geçen gün gittiğimde üçüncü yaprak daha yeni geliyordu. Kardeşlenme üçüncü yaprak büyümesini tamamladıktan sonra başlıyor diye biliyorum. Soğuklar hesaba katılınca kardeşlenme başlangıcına en az bir ay kadar var sanırım. Şubat başı desek, o zamanlar hava güzel giderse ve öncesinde çok yağmur yağmamış olursa (su oranı fazla toprakta sıcaklık değerleri uygun olsa da bakteriler iyi çalışamıyor diye biliyorum) bu üreler çok güzel çalışacaktır. Aksi halde ise azot toprakta bekledikçe yıkanma kaybı artar sanıyorum.

Sebazios (Yılmaz Bey) şöyle özetlemiş:

Azot gübre "sağlıklı şekilde verildikten sonra" olması beklenen en ideal şartlar:

- havanın düzenli +10c olduğu (ideali +15-25)
- topraktaki havanın muhafaza edildiği
- takriben 5-7 günde bir orta hafif bir yağışın alındığı

'Bir yağışlı, bir güneşli ama düzenli olarak sıcak' olduğu iklim koşullarıdır.
30 gün zaten hava sıcaklığı 10 derecenin üzerine çıkmaz ise üre gübresi nitrata dönüşemez nitrata dönüşmeyen gübre yıkanmaz üre gübresinde hava soğuk ve yağışlı olursa yıkanma olmaz.

Biz üst üre gübresini en az 3 defada 12+12+12 olarak atıyoruz. Hava şartları el verir yağmur yakalar istek 4. Defa da atabiliyoruz. Bölerek atmak gübre kayıplarını en aza indiriyor. Ayrıca bitkinin ihticayi olan azot her ihtiyaç duyduğun da almış oluyor. Erken atılan azotun bitkinin kış şartlarına kök olarak dayanıklı girmesini kardeslenme başlangıcı için zamanında azot ihtiyacını almış oluyor. Önceki yıllardan yaptığımız gözlemlere göre eğer bizim bölgede buğday azotu erken dönemde almaz ve kış şartlarından dolayı da gübre atmakta gecikmeler yaşanır ise örnek olarak geçen yıl gördük buğdayda bir çok hastalık meydana geliyor. Bundan 20-25 sene önce 450 ile 500 kg kuru tarımda ortalama verim aldık mı çok iyi diyorduk. Şimdi bu verimler bizim bölgede düşük geliyor o zaman attığımız gübre miktarından belki sadece 10-15 kg fazla gübre atıyoruz. Ama verimler ortalamada yüzde 50 arttı. Örnek geçen yıl Trakya da çiftçi için kötü bir yıl oldu. kötü koşullara rağmen Ortalama 580 kg verim aldık. Bu verimin tek sebebi buğday attığımız ürenin tamamını aldı. Attığımız nitratlarin yarısı boşa gitti. Eğer nitratin tamamını da buğday alabilse idi ortalama 750 kg olabilir di. Önceki yıl ortalama 780 kg idi. Dolayısı ile çevrenizde uygun gubrelemeyi deneyerek verim artışı yapanileceginize inanıyorum. Denemekte fayda var.

Biz üst üre gübresini en az 3 defada 12+12+12 olarak atıyoruz. Hava şartları el verir yağmur yakalar istek 4. Defa da atabiliyoruz. Bölerek atmak gübre kayıplarını en aza indiriyor. Ayrıca bitkinin ihticayi olan azot her ihtiyaç duyduğun da almış oluyor. Erken atılan azotun bitkinin kış şartlarına kök olarak dayanıklı girmesini kardeslenme başlangıcı için zamanında azot ihtiyacını almış oluyor. Önceki yıllardan yaptığımız gözlemlere göre eğer bizim bölgede buğday azotu erken dönemde almaz ve kış şartlarından dolayı da gübre atmakta gecikmeler yaşanır ise örnek olarak geçen yıl gördük buğdayda bir çok hastalık meydana geliyor. Bundan 20-25 sene önce 450 ile 500 kg kuru tarımda ortalama verim aldık mı çok iyi diyorduk. Şimdi bu verimler bizim bölgede düşük geliyor o zaman attığımız gübre miktarından belki sadece 10-15 kg fazla gübre atıyoruz. Ama verimler ortalamada yüzde 50 arttı. Örnek geçen yıl Trakya da çiftçi için kötü bir yıl oldu. kötü koşullara rağmen Ortalama 580 kg verim aldık. Bu verimin tek sebebi buğday attığımız ürenin tamamını aldı. Attığımız nitratlarin yarısı boşa gitti. Eğer nitratin tamamını da buğday alabilse idi ortalama 750 kg olabilir di. Önceki yıl ortalama 780 kg idi. Dolayısı ile çevrenizde uygun gubrelemeyi deneyerek verim artışı yapanileceginize inanıyorum. Denemekte fayda var.

Sadece üre mi atıyorsunuz hangi tarihlerde atıyorsunuz 3veya 4 defada

Sadece üre mi atıyorsunuz hangi tarihlerde atıyorsunuz 3veya 4 defada
Cevabı başka konunun altına yazmışım.buraya tekrar yazıyorum.

2. Üre 26 Ocak
3. Üre 12 Mart
Nitrat 16 Nisan

Aşağıda ajandada babam not almış. 1. Gübreyi de Aralık ortası gibi attık. Diğer ajandada bakınca yazarım tarihi. Zaten buğdaylar havalar ılık gidince nitrat atarken hepsi basakta idi. Nitratlari attıktan sonra 3 kg yağmur yagmisti yarisi erimedi.
IMG_20190106_165707_AO_HDR.jpgIMG_20190106_165758_AO_HDR.jpgIMG_20190106_173935_AO_HDR.jpg

2. Üre 26 Ocak
3. Üre 12 Mart
Nitrat 16 Nisan

Aşağıda ajandada babam not almış. 1. Gübreyi de Aralık ortası gibi attık. Diğer ajandada bakınca yazarım tarihi. Zaten buğdaylar havalar ılık gidince nitrat atarken hepsi basakta idi. Nitratlari attıktan sonra 3 kg yağmur yagmisti yarisi erimedi.
Ekli dosyayı görüntüle 33662Ekli dosyayı görüntüle 33663Ekli dosyayı görüntüle 33664

Çok teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: kirci02

2. Üre 26 Ocak
3. Üre 12 Mart
Nitrat 16 Nisan

Ekli dosyayı görüntüle 33662Ekli dosyayı görüntüle 33663Ekli dosyayı görüntüle 33664

Nitratı kaç kg kullanıyorsunuz acaba.

Nitratı kaç kg kullanıyorsunuz acaba.
Sizin uygulama da bence gayet güzelmiş.
Geçen yıl nitrat i fazla atmadik çünkü bizim bölge Mart sonundan Mayıs ayını ilk haftası sonuna kadar iyi yağmur almadı. Hatta dedik az atalım hava durumu 3-4 kg yağmur gösteriyordu gelecek 10 gün içinde bir yağmur ihtimali olur ise tekrar atarız dedik. Nitrati attık 1 gün sonra yağmur yağdı fakat gübrenin yarısı eridi.
Gübre atarken genelde dekara yağmur durumuna göre 20-22 kg saf azot gelecek şekilde gübre kullanıyoruz. Nitrati en az 15 kg civarında atıyoruz. Ayrıca önceki yıllarda tam başak zamanında bir yağmur yakalamıştık metre kare ye 5-6 kg 1 gün önce kalan gubrelerden 1 makina doldurup zayıf gördüğümüz yerlere 5-6 kg gübre attık tane kalitesi süper olmuştu. Verim olarakta faydasını gördük. Daha önce tecrübe etmeyen arkadaşların ufak bir parselde denemelerini tavsiye ederim.

Sizin uygulama da bence gayet güzelmiş.
Geçen yıl nitrat i fazla atmadik çünkü bizim bölge Mart sonundan Mayıs ayını ilk haftası sonuna kadar iyi yağmur almadı. Hatta dedik az atalım hava durumu 3-4 kg yağmur gösteriyordu gelecek 10 gün içinde bir yağmur ihtimali olur ise tekrar atarız dedik. Nitrati attık 1 gün sonra yağmur yağdı fakat gübrenin yarısı eridi.
Gübre atarken genelde dekara yağmur durumuna göre 20-22 kg saf azot gelecek şekilde gübre kullanıyoruz. Nitrati en az 15 kg civarında atıyoruz. Ayrıca önceki yıllarda tam başak zamanında bir yağmur yakalamıştık metre kare ye 5-6 kg 1 gün önce kalan gubrelerden 1 makina doldurup zayıf gördüğümüz yerlere 5-6 kg gübre attık tane kalitesi süper olmuştu. Verim olarakta faydasını gördük. Daha önce tecrübe etmeyen arkadaşların ufak bir parselde denemelerini tavsiye ederim.

Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: kirci02

2. Üre 26 Ocak
3. Üre 12 Mart
Nitrat 16 Nisan

1. Üre yi 27 Aralık'ta atmışız. 2017 yılına ait takvimi buldum. Kanolaya 2 Aralık'ta gübre atmışız. Geçen yıl Trakyada Nisan ayinda yaşanan kurakliga kadar buğdaylar tüm üreyi aldı. Verim kaybının az olmasının sebebini buna bağlıyoruz. Selamlar.IMG_20190109_150541.jpgIMG_20190109_150444.jpg