JENERATÖR YARDIM ( RTC TARIM )

Ynt: JENERATÖR YARDIM ( RTC TARIM )

yazılanları dıkkate aldım ve bı kac jenerator ısı arastırdım o yonde ugrasmak olumsuz :(
mıllı pompa ıle yola devam edecez.

bı ford motor ıle dırek baglamak da mantıklı geldı aslında .kasnak ayarlama zahmetı yok ;) sagolun

deneme bugun yarın derken bı turlu gelemedı . gelse daha kesın verılerle konusacagız ama

Aynı mazotu yaktıktan sonra, niye milli pompa ile uğraşırsınız :) max su alabileceğin nokta 50 metre ucu ucuna, dalgıç 200 metreden su basıyor.
Şimdi 6 silindir motor milli pompada az yakıp, elektrik üretince çok mu yakacak?

ertac sahin link=topic=87166.msg1048440#msg1048440 date=1450882461' Alıntı:
yazılanları dıkkate aldım ve bı kac jenerator ısı arastırdım o yonde ugrasmak olumsuz :(
mıllı pompa ıle yola devam edecez.

bı ford motor ıle dırek baglamak da mantıklı geldı aslında .kasnak ayarlama zahmetı yok ;) sagolun

deneme bugun yarın derken bı turlu gelemedı . gelse daha kesın verılerle konusacagız ama
Dua edelimde; İsmail Köse ' nin gördüğü rüya gerçek olsun.

nailyetek link=topic=87166.msg1048473#msg1048473 date=1450888566' Alıntı:
Aynı mazotu yaktıktan sonra, niye milli pompa ile uğraşırsınız :) max su alabileceğin nokta 50 metre ucu ucuna, dalgıç 200 metreden su basıyor.
Şimdi 6 silindir motor milli pompada az yakıp, elektrik üretince çok mu yakacak?
abı jeneratorun su emnıyet katsayısı varya 2 veya 3 katı denılen . bızım elektrık bılgımız yetmıyo ellaaam :D 110 kw lık jenerator e 110kw dan buyuk dısel motor takmak lazım kayıplar olacaktır ;)

ertac sahin link=topic=87166.msg1048488#msg1048488 date=1450889886' Alıntı:
abı jeneratorun su emnıyet katsayısı varya 2 veya 3 katı denılen . bızım elektrık bılgımız yetmıyo ellaaam :D 110 kw lık jenerator e 110kw dan buyuk dısel motor takmak lazım kayıplar olacaktır ;)

Olay kayıp değil biraderde elektrik motorları ilk kalkışında normalde gerek duyduğunun 3 katı elektrik tüketiyor yani 3 kw bi elektrik motoru ancak 9 kwlık bi güçle kalkış yapabiliyo 9 kw gücü vermedin mi hızını alamıyo ciyak ciyak çığırıyor :D

sen bi milli pompa bide 6 silindir deutz al kasnağı da boşver direk pompaya bağla en olsa pompa mil yataklarını bozar :D

Ha bide bu var bizim burdaki 15 DSİ kuyusunun 3 tanesi milli pompalı fakat bi değişik kayış kasnak yok tepe taklak duran bi dinamo var üstünde bu resimdeki gibi 70 metreden saatte 90 ton su çekiyor dinamo kaç kw ise artık çalıştı mı yanındaki evde elektrikler gidiyodu özel trafo bağladılar :D

jeotermal_sekil.jpg

kubilay07 link=topic=87166.msg1048490#msg1048490 date=1450890746' Alıntı:
Olay kayıp değil biraderde elektrik motorları ilk kalkışında normalde gerek duyduğunun 3 katı elektrik tüketiyor yani 3 kw bi elektrik motoru ancak 9 kwlık bi güçle kalkış yapabiliyo 9 kw gücü vermedin mi hızını alamıyo ciyak ciyak çığırıyor :D

sen bi milli pompa bide 6 silindir deutz al kasnağı da boşver direk pompaya bağla en olsa pompa mil yataklarını bozar :D

Ha bide bu var bizim burdaki 15 DSİ kuyusunun 3 tanesi milli pompalı fakat bi değişik kayış kasnak yok tepe taklak duran bi dinamo var üstünde bu resimdeki gibi 70 metreden saatte 90 ton su çekiyor dinamo kaç kw ise artık çalıştı mı yanındaki evde elektrikler gidiyodu özel trafo bağladılar :D

jeotermal_sekil.jpg
venturı yıne tesvık konusması yaptın sagolasın 70 metreden 90 ton :D vaav :D

Nail abi sen jenaratör tak calıştır bakalım bakım servis arıza nasıl hakkında gelcen önemli olan motor deil ekektirik üreten dinamo cok sıkıntı cıkarır dalgıca orantısıs güc verir dalgıc arazı dinamo arıza vs vs yaz vakti yapılacak iş veya kurulacak ekipman her hangi bi arıza zamanında pratik hızlı tamiri önemlidir ertac suyu cıkarırsa sulu tarımada gecerse değişik ürünlerde ekerse zamanın ne kadar istilacı olduğunu anlıycak zamanla yarışacak ford veya doc motoru dedim en cok 2 el yada yan sanayi ucuz parca iki motorda var bol vitesli şanzımanda şart

SEYİT link=topic=87166.msg1048518#msg1048518 date=1450894607' Alıntı:
Nail abi sen jenaratör tak calıştır bakalım bakım servis arıza nasıl hakkında gelcen önemli olan motor deil ekektirik üreten dinamo cok sıkıntı cıkarır dalgıca orantısıs güc verir dalgıc arazı dinamo arıza vs vs yaz vakti yapılacak iş veya kurulacak ekipman her hangi bi arıza zamanında pratik hızlı tamiri önemlidir ertac suyu cıkarırsa sulu tarımada gecerse değişik ürünlerde ekerse zamanın ne kadar istilacı olduğunu anlıycak zamanla yarışacak ford veya doc motoru dedim en cok 2 el yada yan sanayi ucuz parca iki motorda var bol vitesli şanzımanda şart
50 metre sınırına takılmaz İnşallah, ne diyelim.
Jeneratör konusunda o kadar da korkulacak bişey yok, çok şantiyecilik yaptım. Dalgıç pompa konusunda kulak dolma ne bilirsem işte.

Benim jeneratörüm Timtaş marka trafeze 12.5 k.v.a 10 kw 16 bg 3000 devir Süperstar motorlu fazın biri lambaları biri Sağım makinası biride su dinamasına bağlı fazlasıyla yetiyor yakın komşularımada elektrik verebiliyorum

Üstadlar selamlar,

Risk almamak için ilk planda doğru yatırımı yapmak gerekir diye düşünüyorum. Size fazla teknik terim kullanmadan basitçe bu konudaki düşüncemi aktarmak istiyorum.

Ben olsam yaz döneminde suyun ne kadar derine ineceğini bilmediğim için 60-80 metreden su basabilecek bir sistem düşünürdüm. o metrajlardan su basacak sistemde dalgıç pompadır. Piyasada kademeli pompa olarakta geçer. Bu pompayı kuyuya indirmek için genelde 6 metre boylarda galvaniz boru kullanılır. 6 metrede bir eklenerek pompa kuyuya salınır. 10 boruda iş çözülür. su daha aşağı inerse boru eklemesi yapılır ancak bu pompayı besleyen elektrik kablosunun baştan uzun bırakılması gerekir.
Bu pompanın elektrik kablosu standart kısa olarak gelir ve suyun içinde kalacak bir ek yapılması gerekir. Kauçuk bant kullanılan çok güzel bir ek yapılmalıdır aksi halde ek su alır ve sisteminiz zarar görür.
Gelelim bu pompayı nasıl besleyeceğimiz sorusuna . Simdi atıyorum 5,5 Kw lık bir pompa kalkış anında 5-7 kat demeraj akımı çekti(yani kalkışta yüksek akım çekecek) 5,5x7= 40 kW civarı bir jeneratör gerekir.
İşte burada bir yanılgı oluşuyor. O demeraj akımını sınırlamak için motor sürücüler var(piyasada frekans konvertörü olarakta geçer) Yada soft starterlar var. Bunların görevi demeraj akımını çok düşük tutmak. Teoride iyi bir sürücü ile 5,5 kwlık bir motor 11,5 kW bir jeneratör ile sorunsuzca beslenebilmeli.
Bahsettiğim sistemle ilgili olarak en kesin bilgiyi alarko-carrie ' den alabilirsiniz. Arayıp kaç metreden, dk da nekadar su basmak istediğinizi söyleyin, nekadarlık bir jenertör almanız gerektiğini, sürücü seçimi olarak neyi tercih edeceğinizi söylerler. Adamların işi bu olduğu için eminim ki kendi pompalarına uygun sürücü falan geliştirmişlerdir, toptan sistem satıyor olabilirler. Bu sistem maliyet olarak sorunlu olur ama garanti sistem bence. Tam ürünler belli bir seviyeye gelmişken su vereremek çok büyük kayıp olur. Jeneratör olarak aksa öneririm. Mutsubishi, cummins,perkins, john deere motorluları falan var.

Yalnız suan elinizde 30-40 metreden su basabilen basit ve maliyetsiz birşeyler varsa bence ilk olarak onu deneyin, baktınız yaz döneminde su çok aşağı indi, hemen bahsettiğim yönteme dönmeyi düşünebilirsiniz. Burada bilinmeyen suyun nekadar aşağı çekileceği olduğu için net olarak sunu yapın demek mantıklı olmaz. Sonuçta yatırım yapacaksınız ve bu yatırımı yapmadan önce karşınıza çıkabilecek en kötü senaryonun size maliyetinin ne olacağını bilmeniz gerekir.

bende araştırdım bu konuyu çalıştıran arkadaşlar var...hatta pompayı aldı 18 kw şimdi sıra jeneratörde 45-50 kw yeter sanırım yıldız üçgen grubuyla ilk kalkış hallediliyor.AYNI YAKITI YAKSA BİLE MİL KESME VE ARIZA DERDİ YOK BASTIĞI SU FAZLA