JENERATÖR YARDIM ( RTC TARIM )

Ynt: JENERATÖR YARDIM ( RTC TARIM )

5.5 kwlik palmera marka jenaratörumuz var ve guc olarak bize yetiyor bundan once 2.5 kw honda jenerator vardi sut sagim makinası ile buzdolabıni ayni anda calistirmaya yetmezdi kaynak makinası ceviremezdi.Simdiki jenaratörumuz kaynak makinasına kadar cogu elektrikli aleti cevirebiliyor.

Geçen kış oldukça jeneratör satıldı, koca şehirde son kalan2 jeneratörden birini 2 bin TL ye aldım, 5,5 kw Palmera dizel, yakıt süper, ahırda süt sağım makinası+ aydınlatma ve benim oturduğum evin ihtiyacını karşılıyor.
Almakta çok geç kalmışım, onun farkına vardım,

ertac sahin link=topic=87166.msg1048285#msg1048285 date=1450819753' Alıntı:
benım dusunce buyuk kubılay . senınkının 5 -6 katı buyuk bısey lazım :D
Sen jeneratöru derin kuyudami kullanmayi düşünüyorsun o zaman en az 12-13 kw bir jeneratör alman lazım amcamin tavuk çiftliğinde 12 kw jeneratöru var 10000 lik kümesi bütün elektrikli aletleri , lambalari yukteyken çalıştırabiliyor.

Eger pompa falan calistiracaksiniz pompanin ilk kalkisinda cekecegi akim cok fazla olacaktir. Nominal degere gelene kadar 5 sn kadar yuksek akim ceker, sonrasinda etiketinde yazan degere doner. Soft starter dedigimiz bir alet var, pompanizi onunla surerseniz bu sorunu asabilirsiniz. Yani kalkis suresini maksimum yapip kalkis aninda cekecegi akimi minimumda tutarsiniz. En safe modda kalabilmek icin pompanin elektrik motorunun 1,5 kati gucunde jenerator oneririm. Mutlaka alternator cikisina kompakt salter koyun. Olasi bir kisadevrede, yada motor sikismasinda jeneratorunuzu korumus olursunuz. Son olarakta evlerimize aldigimiz elektrik gucu 9 kW. Yani normal bir ev icin biz enerji dagitim sirketinden 9 kW talepte bulunuyoruz.

aslan26 link=topic=87166.msg1048341#msg1048341 date=1450852881' Alıntı:
Sen jeneratöru derin kuyudami kullanmayi düşünüyorsun o zaman en az 12-13 kw bir jeneratör alman lazım amcamin tavuk çiftliğinde 12 kw jeneratöru var 10000 lik kümesi bütün elektrikli aletleri , lambalari yukteyken çalıştırabiliyor.
sızın orada pompalar kac kw bızım burada 37 kw dıye bılıyorum . hattan elektrık alanlar 55 kw lık trafo koyuyo .

ertac sahin link=topic=87166.msg1048365#msg1048365 date=1450858635' Alıntı:
sızın orada pompalar kac kw bızım burada 37 kw dıye bılıyorum . hattan elektrık alanlar 55 kw lık trafo koyuyo .
Bizde pompa kullanan yok o nedenle kaç kw pompa kullanıyorlar tam bilmiyorum bizde en yaygın su motoru ve helezon mevcut.

kubilay07 link=topic=87166.msg1048382#msg1048382 date=1450863499' Alıntı:
Bilader kaç kw dalgıç atacaksan onun 2 yada 3 katı güçte jeneratör gerekiyor en sağlıklı bu şekilde çalışıyor 37 kw dalgica 60 kw dan küçük jeneratör alma yoksa çuflatirsin.:D
nailyetek link=topic=87166.msg1048399#msg1048399 date=1450869329' Alıntı:
Bilader; ostim-gökhanözkan-barış ve volkan uzel-ankara ve biz :) çözcez bu işi inşallah. Milli Pompa :) bize uymaz.
deneme makınelerının ılanlarına baktım 110kw jeneratorler var uzerınde

Resimler ve ekler

• Adsızsf.png
    Adsızsf.png
    124.2 KB · Görüntüleme: 235

ertac sahin link=topic=87166.msg1048401#msg1048401 date=1450870046' Alıntı:
deneme makınelerının ılanlarına baktım 110kw jeneratorler var uzerınde
o zaman sıkıntı yok bilader, ilk kuyu mecburen dalgıç ve jenaratör, olmadı kuyu dışında yağmurlama için ayrı bir motopomp veya elektrikli santrafüj kullancaz.
Ben dalgıç ın 3 katı kw gerekli diye duydum, yalnız yeni sistem panolar ile çektiği elektrik miktarı düşebilir, araştırmaya devam.

Ertac sınırları cok zorluyorsun kac dk yer ekecen kac metreden su cıkaracan saatde kac ton su lazım jenaratör hazır sudan kullanmadığın sürece karlı bi tarım yapamassın 50 mt suyu cıkarırsın jenaratörü bulursun tabi yüksek maliyetle hepsini yaparsın ancak ne mazot dayanır nede en kral jenaratör süreklisi olan bi iş deil sen tam net sulanacak dk kuyunun su rezervini söyle

SEYİT link=topic=87166.msg1048407#msg1048407 date=1450871182' Alıntı:
Ertac sınırları cok zorluyorsun kac dk yer ekecen kac metreden su cıkaracan saatde kac ton su lazım jenaratör hazır sudan kullanmadığın sürece karlı bi tarım yapamassın 50 mt suyu cıkarırsın jenaratörü bulursun tabi yüksek maliyetle hepsini yaparsın ancak ne mazot dayanır nede en kral jenaratör süreklisi olan bi iş deil sen tam net sulanacak dk kuyunun su rezervini söyle
İlk etapta 40 dekar araziyi kiralayıp 400 pancar kotası doldurmak, sonraki sene kuyunun olduğu tarla 40 dekar yalnız şu an arpa ekili seneye muhtemelen pancar olacak, kuyu etrafında 4 km ' 2 alanda kuyu falan yok, yani boru temin edebildiğimiz sürece kiraya müsait tarla çok. Slajlık mısır alternatif ürün, danelikte olabilir, ayçiçek işi de olabilir.
Bir tek su ölçümü yapılmamış, kaç fıskıye su var onu bilemiyoruz,
Kuyu; 212 metre toprak yüzeyine 20 metre kalana kadar şu an yükselmiş durumda.

Şu an milli pompamı var kuyuda ne var veya deneme ne olcak dalgıclamı saatde 100 ton su lazım şu icin 40 dk da karlı bi tarım için ileriki zamanlarda ekim sahasına yetmez belki ağustos ayında sularım cekilme payıda var düşer kuyu kazarken kacak oldumu peki yani yukarıdan basılan su kacaklardan gider makinanın delerken kullandığı su kacaklardan gider

Evet sen ya elektirik işine bak yada millipompa milli pompa yaparsanda 6 silindirli ford yada as 900 motoru bul bol vitesli şanzıman tak zf olur en az 6 ileri ollcak kasnak kayış vs uğraşma direk millipompanın kafaya tak bol vitesli şanzıman vitesin biri tutar kesin rahat calışacağı bi vites cok mazot yakarsan motor üzerindeki mazot pompasını deiştir yeni nesil mazot pompa tak gerekirse mazot soğutma sistemide uydurabilirsin

• Beğen
Tepkiler: ALİGÜRSOY