Kac litre kac balya

Aleyküm selam
Tarlanın durumuna göre değişir tek parça tarlada çalışırsan aynı mazot ile 2 bin bağladığın oluyor
Parça parça gezerek aynı mazot ile 800 zor bağlıyorsun

Selamun aleyküm td65d motorum var 350 tl mazot ile 1300 balya yaptım sizce nasil yada sizin 65 likleriniz ne kadar yakıyor sizce iyimi yakıtı 2015 model
Alekümselam
Bende td65d ile haşbaysız balya yapıyorum
Daha tam gün full depo calışma şansım olmadı ama sen fazla yakmışsın gibi geldi arkadaş 2 senedir bağlıyor 2500 2700 balya arası değısıyor diyordu 116 lt depo ile

En büyük etken yedek parça ve amortisman bence
Sonra ip ve mazot
Balya makinesinin senelik amortisman gideri ne kadar?
Örneğin makineyi 75.000 TL ye aldınız diyelim.
Amortisman suresini 15 yıl düşünüp yıllık 5.000 bin TL amortisman gideri olarak mı baz alıyorsunuz? Eğer öyle ise yılda 5.000 balya bagladimizi varsayalım balya başına 1 TL amortisman gideri olarak düşünebilir mı?

Birtek balya makinası değil sonuçta traktörde çalışıyor bu işte
1 lira kaba hesap ip,mazot,makine ve traktör yağı
1 lirada makine ve traktör yıpranması desek
1 lirada kar
Ben 3 liraya bağlıyorum

Bu traktörün lastiği balataları filtreleri bu işi yaptığı sürece yıpranıyor değişiyorsun
sürekli yaptığın bi masraf değil ama 4-5 senede bir fren debriyaj ve lastik değişimi yaptığını düşün yaklaşık 20 bin o da bi sezonun karı benim yaptığım 20-25 bin balyada

Makineyede ufak çaplı sezon bakımı yapıyorsun 2 bin lira çıkıyor cepten

Balya maliyetine ip ve mazot olarak bakmak doğru değil bence

1 lirada kar
Ben 3 liraya bağlıyorum

Bu traktörün lastiği balataları filtreleri bu işi yaptığı sürece yıpranıyor değişiyorsun
sürekli yaptığın bi masraf değil ama 4-5 senede bir fren debriyaj ve lastik değişimi yaptığını düşün yaklaşık 20 bin o da bi sezonun karı benim yaptığım 20-25 bin balyada

Katılıyorum, balya maliyeti ip & mazot olarak düşünmemeli. Burada dikkat çekmek istediğim konu çoğu kişinin çok dikkat etmediği amortisman gideri.
Biz de dışarıya lazerli tesviye, çeltik kurutma gibi bazı işler yapıyoruz.
Lazerli tesviyede herkes traktörün yaktığı mazot üzerinden, çeltik kurutma işinde de makinenin yaktigi kömür ve harcadığı elektrik üzerinden maliyet hesabı yapıyor. Bunlar dışında basta amortisman olmak üzere çok önemli giderler daha var. Gerek işi yapan bizler gerekse hizmeti alan çoğu cifcti arkadaşımız maalesef amortismanı hiç düşünmüyor.
Çeltik kurutma makinesinin fiyatı 250-300 bin TL. Amortisman süresi 15 yıl desen senede 20 bin TL amortismana ayırman gerek. Ciddi bir maliyet.
Özetle ürettiğimiz ürünlerinin maliyetini ve buna bağlı olarak elde ettiğimiz kârı hesaplarken başta traktör olmak üzere kullandığımız diğer araç gereçlerin amortisman giderlerini, bakım & arıza giderlerini de mutlaka hesaba katmalıyız.

Balya nın boyu , makinenin arkasının sıkılığina bağlı kilosu etkiler yakıtı
Kıyaslama için arazi ve balya konusunda şartlar eşit olmalı
Evet 20 28 kilo arasi bağladım yonca ot girdim tarlalarin en büyüğü 30 dönüm 4 ,5 donumude var girip çıktığına degmiyor 30 40 paket için ama işte azken azda cokken cokmu derler mecvur giriyosun iste oda mazota yansıyor motor genelde 15 devirle yapıyorum paketi hakki neyse motoru yeni aldım 150 saatte daha motor açılınca düşer diye düşünüyorum yakışı

[
1 lirada kar
Ben 3 liraya bağlıyorum

-1 kere balya başı 1 tl traktör yazamazsın suan 2. el tek çeker td90vb alsan 100 bin de senin hesaba göre 100 bin balyada td90 100 bin masraf veya hurda olacak sezonda 50-60 bin baglayan biliyorum traktörü tarım işindede kullanıyorlar bence traktörün payı balya başı mazot maliyetini geçmez her 100. bin balyada 15 bin tl rektefe baskı balata değissen bile ki böyle bişey olmaz balya başı 10-15 krus traktör maliyeti olur
benim hesbım 90 -100 bg düşük saatli 2wd traktör ve sıfır balya makinesi olması kaydı ile yıllık ortalama 30-50 arası çalışmak kaydı ile balya başı maaliyet en fazla 75 kuruş-1 tl

[

-1 kere balya başı 1 tl traktör yazamazsın suan 2. el tek çeker td90vb alsan 100 bin de senin hesaba göre 100 bin balyada td90 100 bin masraf veya hurda olacak sezonda 50-60 bin baglayan biliyorum traktörü tarım işindede kullanıyorlar bence traktörün payı balya başı mazot maliyetini geçmez her 100. bin balyada 15 bin tl rektefe baskı balata değissen bile ki böyle bişey olmaz balya başı 10-15 krus traktör maliyeti olur
benim hesbım 90 -100 bg düşük saatli 2wd traktör ve sıfır balya makinesi olması kaydı ile yıllık ortalama 30-50 arası çalışmak kaydı ile balya başı maaliyet en fazla 75 kuruş-1 tl

Güzel kardeşim ozaman alıyorsun kendine bi balya makinası hem kendine bağlıyorsun hemde konu komsuya bağlıyorsun ucuz yollu gönlündeki fiyattan
Konu burada sabit amorti ettiğinde konuyu hortlat düşüncelerini aktar başından geçenleri anlat [emoji106]
Şimdiden hayırlı olsun

[

1 tl balya makinesi artı traktör amortismanı yazdım sadece traktör yazmadım
1 tl yağ mazot ip yaklaşık olarak
1 tl kar
ben balya yapıyorum bu şekil anca kurtarıyor

Balya yaptıranı düşünmek gerek ama yaptıran bizi hiç düşünmüyor tarlada makine bi metal alsa tokmak bıçağı sabit bıçağa vursa hapı yuttuk tarla sahibinin umrunda mı hayır 500 balya yapsak masrafımızı çıkarmaz birde bu 500 balyanın maliyeti var yada tarlanın yolu dar lastiğini taş keser bi lastik 500-600 lira
Bugün 30 bin liraya 2. El bi makine alsan yürütmek için her sezon 5bin liralık bakım yaparsın çevremde 2. El alanlar hep bu şekil
Sıfır makineler 70-80 binden başlıyor bu makineye bağladığım para bana kazandırmayacaksa tozu pisliği niye çekeyim

1 tl balya makinesi artı traktör amortismanı yazdım sadece traktör yazmadım
1 tl yağ mazot ip yaklaşık olarak
1 tl kar
ben balya yapıyorum bu şekil anca kurtarıyor

Balya yaptıranı düşünmek gerek ama yaptıran bizi hiç düşünmüyor tarlada makine bi metal alsa tokmak bıçağı sabit bıçağa vursa hapı yuttuk tarla sahibinin umrunda mı hayır 500 balya yapsak masrafımızı çıkarmaz birde bu 500 balyanın maliyeti var yada tarlanın yolu dar lastiğini taş keser bi lastik 500-600 lira
Bugün 30 bin liraya 2. El bi makine alsan yürütmek için her sezon 5bin liralık bakım yaparsın çevremde 2. El alanlar hep bu şekil
Sıfır makineler 70-80 binden başlıyor bu makineye bağladığım para bana kazandırmayacaksa tozu pisliği niye çekeyim
Ben 3 tl ye baglıyorum isteyen 2 liraya bağlasin 70 bin tl traktor 70 de makina 140 bin ip mazot yağ yedek parca kendi işciligin daha bircok yamadıklarımiz 150 bini faize koysan asgari ücretli gibi elini sıcak sudan soguk suya koymadan gelirin olur

Ben 3 tl ye baglıyorum isteyen 2 liraya bağlasin 70 bin tl traktor 70 de makina 140 bin ip mazot yağ yedek parca kendi işciligin daha bircok yamadıklarımiz 150 bini faize koysan asgari ücretli gibi elini sıcak sudan soguk suya koymadan gelirin olur
Güzel kardeşim ozaman alıyorsun kendine bi balya makinası hem kendine bağlıyorsun hemde konu komsuya bağlıyorsun ucuz yollu gönlündeki fiyattan
Konu burada sabit amorti ettiğinde konuyu hortlat düşüncelerini aktar başından geçenleri anlat [emoji106]
Şimdiden hayırlı olsun
Bu ara niyetliyim td110 ile bi balya makinası birde sıra bağımsız alıp şöförle piyasasaya salasım var balya adet 2 tl slaj dönüm 100 tl(burda 150-175)
sözde çfitçiyiz ama bu konuda bile ezilen çiftçi ,çiftçi üstünden para kazanan çok.1 e 1 kar koyarak 2 tlye balya yapmakla hayır işlemem kazanırım ama 1 e 3 le çifççiye binmiş olurum gerek yok