Kaynak makinesi için YARDIM

İnverter mi Sargılı mı 160 Ampere kadar 200 Ampere kadar

• Bakır Sargılı

• İnverter

• 160 Ampere kadar

• 200 Ampere kadar

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bugün ilk kaynağı attık 😂

Resimler ve ekler

• IMG_20210501_185152.jpg
    IMG_20210501_185152.jpg
    149.5 KB · Görüntüleme: 23
  • Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Slm bende 160 amperlik makina 3.25elektrotu eritiyor ama kaynak tutmuyor.neden olabilir
Merhaba,

Kaynak makinası bobinli yani sargılı ise performans düşüklüğü olabiliyor, daha yüksek amperde deneme yapmak çare olabilir.

Ev elektriği bazen kaynak yapmak için yeterli olmuyor, inverter kaynak makinası ile işyerinde 120 amperde kaynattığım metalin benzerini evde 160 amperde zor kaynatıyorum mesela.

Bazen kullanılan elektrod kalitesi de iyi olmayabiliyor, geçenlerde sıfır kutu elektrod açtım, yıllardır kullandığım elektrodlar ile aynı ama kaynak yapmak nerdeyse imkansız gibi.

Yine kaynak tutmaya müsait olmayan döküm gibi metal yüzeylerde sağlıklı kaynak işçiliği olmuyor..

Slm bende 160 amperlik makina 3.25elektrotu eritiyor ama kaynak tutmuyor.neden olabilir
Elektrot kutusunun üstünü iyice okuyun hangi metaller için yapılmış. Geçen yıl farklı bir yerden elektrot aldım yüksek karbonlu çelik içinmiş. Dediğiniz gibi kaynak tutmuyordu. Tutturuyordum bir şekilde de, uğraştırıyordu epey. Silindiri yaparken npu kesmede kullandım o elektrotları başka da bir işime yaramazdı.
Eğer elektrotunuz kaynattığınız metale uygunsa,
Fazla hızlı gidiyor veya fazla yüksek tutuyor olabilirsiniz. 3.25 e 160 amper çok da yeterli değil teoride yeterli olsa da. Çizel, pulluk bıçağı gibi etli demirleri kaynatırken 200 ampere ayarlıyorum. Spiralle yarmasam bile 7mm lik demiri ortasına kadar eritiyor. Etli demir değilse 2.50 kullanıyorum. İşçiliği de daha kolay oluyor.

Elektrot kutusunun üstünü iyice okuyun hangi metaller için yapılmış. Geçen yıl farklı bir yerden elektrot aldım yüksek karbonlu çelik içinmiş. Dediğiniz gibi kaynak tutmuyordu. Tutturuyordum bir şekilde de, uğraştırıyordu epey. Silindiri yaparken npu kesmede kullandım o elektrotları başka da bir işime yaramazdı.
Eğer elektrotunuz kaynattığınız metale uygunsa,
Fazla hızlı gidiyor veya fazla yüksek tutuyor olabilirsiniz. 3.25 e 160 amper çok da yeterli değil teoride yeterli olsa da. Çizel, pulluk bıçağı gibi etli demirleri kaynatırken 200 ampere ayarlıyorum. Spiralle yarmasam bile 7mm lik demiri ortasına kadar eritiyor. Etli demir değilse 2.50 kullanıyorum. İşçiliği de daha kolay oluyor.
Merhaba ustam kaynak makinesi expressweld 161 ultra 3.25 Magmaweld elektrot kullanıyorum dediğim gibi demire işlemiyor elektrot eriyor
Acaba 2.5 kullansam kalın demire işler mi
Ama profil de iyi iş çıkarıyor 3.25 te

Merhaba ustam kaynak makinesi expressweld 161 ultra 3.25 Magmaweld elektrot kullanıyorum dediğim gibi demire işlemiyor elektrot eriyor
Acaba 2.5 kullansam kalın demire işler mi
Ama profil de iyi iş çıkarıyor 3.25 te
Ustam elektrot kutusunun üzerinde alaşimli çelik için yazıyor
Doğru elektrot çeşidi mi

ince basit parçalar için rutil 2,5 veya 3,25 ile , sağlam olmasını istediğim 5mm ve üzeri parçaları bazik 3.25 ile kaynatıyorum. Kutu üzerinde yazan amper değerlerine ve kutup kısmına dikkat edin. Kutuda (-) yazıyorsa kaynak pensesinin olduğu kabloyu - ye şaseyi + ya takın. Rutil elektrot için kaynak pensesi + da, bazik elektrot için penseyi - de kullanın. Elektrot markası olarakta askaynak veya magmaweld tavsiye ederim. Piyasadaki en iyiler bunlar

Ustam elektrot kutusunun üzerinde alaşimli çelik için yazıyor
Doğru elektrot çeşidi mi
Hocam genel amaçlı kullanım için Rutil elektrod alacaksınız. Hatta size Rutil-selülozik olan; As R-145 Elektrodu tavsiye ederim. Piyasada bilinmiyor ve bulunmuyor ama ben genellikle internetten sipariş veriyorum. Bu elektrodu her inverter makine yakabiliyor. Ve selülözik içeriğinden dolayı, rutil gibi akma eğilimi göstermiyor. Dolayısıyla; kaynak yapacağınız yer, pozisyon olarak altta-yanda (kaynağın akacağı vaziyette) olsa dahi rutile göre çok daha konforlu kaynak yapabiliyorsunuz.

Hocam genel amaçlı kullanım için Rutil elektrod alacaksınız. Hatta size Rutil-selülozik olan; As R-145 Elektrodu tavsiye ederim. Piyasada bilinmiyor ve bulunmuyor ama ben genellikle internetten sipariş veriyorum. Bu elektrodu her inverter makine yakabiliyor. Ve selülözik içeriğinden dolayı, rutil gibi akma eğilimi göstermiyor. Dolayısıyla; kaynak yapacağınız yer, pozisyon olarak altta-yanda (kaynağın akacağı vaziyette) olsa dahi rutile göre çok daha konforlu kaynak yapabiliyorsunuz.
160 amperlik için 2.5 mi 3.25 mi kullanmalıyım

• Beğen
Tepkiler: kimkidük
Son düzenleme:
160 amperlik için 2.5 mi 3.25 mi kullanmalıyım
As R-145 için teknik bilgi;
2,5mm elektrod 50-90 amper
3,5mm elektrod 80-130 amper.
4 mm elektrod 120-170 amper.
Kaynak makineniz iyiyse tümünü yakacaktır. Kaynak makinesinin üzerindeki etikette verimliliğini görebilirsiniz. Sürekli kaynak (%100) amper değeri yazacaktır. Kullanırken ona dikkat ederseniz, makineniz de uzun ömürlü olacaktır. İmkanınız varsa, ilk iki çaptaki elektrod da elinizde bulunsun. Zira ikisinin de kullanılacağı yerler olacaktır.

As R-145 için teknik bilgi;
2,5mm elektrod 50-90 amper
3,5mm elektrod 80-130 amper.
4 mm elektrod 120-170 amper.
Kaynak makineniz iyiyse tümünü yakacaktır. Kaynak makinesinin üzerindeki etikette verimliliğini görebilirsiniz. Sürekli kaynak (%100) amper değeri yazacaktır. Kullanırken ona dikkat ederseniz, makineniz de uzun ömürlü olacaktır. İmkanınız varsa, ilk iki çaptaki elektrod da elinizde bulunsun. Zira ikisinin de kullanılacağı yerler olacaktır.
Ara kablo yani üçlü nasıl olmalı kaç mt olmalı

Ara kablo yani üçlü nasıl olmalı kaç mt olmalı
Bağlayacağınız prizin sigortası 25A gecikmeli tip olmalı. Uzatma kablosu, kaynak makinelerinde çok önerilmez, En az 3x2,5 olmak kaydı ile (daha kalınsa) makinenin orijinal kablo kesiti kadar da yapılabilir. Kablonun metresi uzadıkça, gerilim düşecektir. Çok uzatmanızı tavsiye etmemekle birlikte, profesyonel olarak; yoğun kaynak yapılmayacaksa, 20-50 mt'ye kadar 3x2,5 ile ufak tefek işler yapılabilir. Uzatma için fiş ve priz olarak ise markalı kaliteli kauçuk tip almanızı öneririm.

• Beğen
Tepkiler: Endaz