Kıraçta Kuraklığa ve soğuğa dayanıklı buğday/Arpa onerileriniz

Çiftçi dostlar Ankara/Kalecik ilçesinde çiftçilik yapmaktayım 3 yıldır enolo buğday ekiyorum bu sene verimler düşüktü ve tohumda yaşlandığı için istediğim sonucu alamadım bu sene buğday olarak ekiz ve aldino
Arpa olarakta Arcanda/tarim92/emon
Çeşitleri arasında kaldım kıraç ve susuz araziler için ekilebilecek çeşit için görüş ve önerileriniz nelerdir teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: wolfclub
Çiftçi dostlar Ankara/Kalecik ilçesinde çiftçilik yapmaktayım 3 yıldır enolo buğday ekiyorum bu sene verimler düşüktü ve tohumda yaşlandığı için istediğim sonucu alamadım bu sene buğday olarak ekiz ve aldino
Çeşitleri arasında kaldım kıraç ve susuz araziler için ekilebilecek çeşit için görüş ve önerileriniz nelerdir teşekkür ederim
Hocam biz bu sene tüm tarlalarımıza sıfır tohum aldık. Buğday için enola, arpa için emon ve arcanda. Fakat yeterli yağış olmadığı çok kurak geçtiği için bir yorum yapamıyorum. Ama hem arcanda hem de emon iyi tohum.

Sana bir sorum olacak sertifikalı alıp ektiğimiz enolayı biçtikten sonra tohum yapabilir miyiz sence? Yoksa sıfır almak mı daha iyi? Sen daha önce kendin yapmışsın galiba tohumu.

Hocam biz bu sene tüm tarlalarımıza sıfır tohum aldık. Buğday için enola, arpa için emon ve arcanda. Fakat yeterli yağış olmadığı çok kurak geçtiği için bir yorum yapamıyorum. Ama hem arcanda hem de emon iyi tohum.

Sana bir sorum olacak sertifikalı alıp ektiğimiz enolayı biçtikten sonra tohum yapabilir miyiz sence? Yoksa sıfır almak mı daha iyi? Sen daha önce kendin yapmışsın galiba tohumu.
2 /3 yıl kullanılabilir.

• Beğen

Merhaba kardeşim
Sertifikalı tohumu 3 yılda bir yeniliyorum yoksa olmuyor tabiki tarladan çıktığı gibi değil eleme tesisinde eletip tohumu temiz hale getirip 3 yıl ekiyorum sonrasını hiç demedim zaten bu sene sertifikalı tohum en az 5 TL ve üzeri olur

• Beğen
Merhaba bende Eskişehir in Odunpazarı ilçesinde çiftçilik yapmaktayım. Kıraç topraklarda çiftçilik yapıyorum. İlk olarak ekiz buğdayını kesinlikle tavsiye ederim. Ben yaklaşık 7 yıldır ekiyorum. Kurak senede 350-400 kg arası verimi var. Yağışlı senede 900 kg a kadar verim aldım. Arpa olarakta ekeceğin çeşitlerin hepsini ektim. Emon verim olarak güzeldir fakat harmanlama kabiliyeti düşük yani biçerdöver felaket derecede atıyor. Tarım-92 yağışı sever. Arcanda ise yağışın az olduğu zamanlarda boyu çok çok kısa ama 300 kg ın altına düşmez. Ben bu sene bravo cinsinde bir arpa biçtim 44 dekardan 23.000 kg verim aldık. Seneye bunu ekeceğim. Buğday olarak Yunus, Hüseyin bey cinsleri ektim. İnşallah haftaya biçeceğim. Verimi hakkında detaylı bilgi verebilirim. Ancak benim de araştırmakta olduğum Maden , Sarı Mustafa, Rumeli buğdaylarını araştırmanı tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Ayaz Efe
Eskişehir'de 900 kilo çok çok iyi. Ben daha önce hiç duymadım bu rakamları çevremde. Bende Eskişehir'de buğday ekiyorum bugüne kadar en yüksek verimim 650 kiloydu, baharda tek bir sulama, 20 kilo taban 20 kilo yaprak gübresi ile almıştım.

Eskişehir'de 900 kilo çok çok iyi. Ben daha önce hiç duymadım bu rakamları çevremde. Bende Eskişehir'de buğday ekiyorum bugüne kadar en yüksek verimim 650 kiloydu, baharda tek bir sulama, 20 kilo taban 20 kilo yaprak gübresi ile almıştım.
Ama bundan 3 sene önceki sezonda Seyitgazi - Taşlık köyü mevkiisinde almıştım o sene yağışlar mükemmeldi.taban tarla idi 15 kg organik taban gübresi ve 15 kg Eco n yaprak gübresi kullanmıştım

Ekiz tarlasından bir kare bir daha ki hafta içi biçilecek.

Resimler ve ekler

• IMG-20210722-WA0012.jpg
    IMG-20210722-WA0012.jpg
    242.6 KB · Görüntüleme: 243
  • IMG-20210722-WA0013.jpg
    IMG-20210722-WA0013.jpg
    210.3 KB · Görüntüleme: 240
Bu da Yunus buğday çeşidi bu buğdayı şans eseri ektim Kate buğdayına çok iyi gözüküyor

Resimler ve ekler

• IMG-20210723-WA0006.jpg
    IMG-20210723-WA0006.jpg
    220 KB · Görüntüleme: 122
  • IMG-20210723-WA0005.jpg
    IMG-20210723-WA0005.jpg
    189.7 KB · Görüntüleme: 118
  • IMG-20210723-WA0007.jpg
    IMG-20210723-WA0007.jpg
    226 KB · Görüntüleme: 121
  • Beğen
Tepkiler: Yunus sarı