Kırklareli Kayalıköy barajı

Barak kurumuş, konuyla ilgili haber;

Suyun bittiği yer”
Kırklareli
28 Aralık 2020 Pazartesi, 07:02

cda88e8f9728aaea6c68bb5792dd9f2f.jpg

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, kuraklık nedeniyle alarm veren Kayalı Barajı’nın son durumunu paylaştı.

Haber Merkezi
Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, suyu ‘bitti bitecek’ denilen Kayalı Barajı’nın son durumunu fotoğrafladı.
Fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşan Çidem: “Sözün ve suyun bittiği yer” notunu düştü.
Fotoğraflarda Kayalı Barajı’nın görünen bölümünde suyun tamamen çekildiği ve ortada çamur birikintisinin oluştuğu görülüyor.
Çidem, su sorunu konusundaki diğer bir paylaşımında: “Eğer düzenini bozmasaydık yeryüzünde tüm canlıların sağlıklı ve temiz suyunu ekosistemler sağlıyordu. Şimdi deniz suyundan su üretmek, atık suları arıtarak kullanmak, su toplamak ve taşımak için ekonomik olarak büyük yatırımları göze almak yerine suyun döngüsüne sahip çıkmak ve restore etmek üzerine yatırım yapmak daha akılcıdır. Kuraklığın sonuçlarına değil nedenlerine çözüm üretelim” dedi.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20201228-205500_Maps.jpg
    Screenshot_20201228-205500_Maps.jpg
    51.5 KB · Görüntüleme: 38
konya'da Suğla gölü vardı, yazın kururdu köylüler kuruyunca nohut ekerlerdi. bazı nohutlar 12-15 mm geldiğini gördüm. çok güzel yemeği olurdu. şimdi önüne set yaptılar kurumayı önlemişlerdi.
sizin baraj kuraklığın büyük tehlike olduğunu uyarıyor. Biz insanlara.
Maalesef yıldız dağlarının eteğinde birçok derenin beslediği koca baraj kurudu.
Almamız gereken çok ders var.

konya'da Suğla gölü vardı, yazın kururdu köylüler kuruyunca nohut ekerlerdi. bazı nohutlar 12-15 mm geldiğini gördüm. çok güzel yemeği olurdu. şimdi önüne set yaptılar kurumayı önlemişlerdi.
sizin baraj kuraklığın büyük tehlike olduğunu uyarıyor. Biz insanlara.
Bu baraji biz kuruttuk 6 7 defa salma misir suladik tarladan cikan suyu dereler almiyordu su kanalin ustunden tasardi. Sulama kooperatifi secimi var diye 2 ay once su bosuna akiyordu kimsede demedi bu su biter diye simdi geldik sona 11 koy bu baraj sayesinde geciniyordu emin olun 3 4 yil su olmasin koyler yari yariya bosalir ama hak ettik

Bu baraji biz kuruttuk 6 7 defa salma misir suladik tarladan cikan suyu dereler almiyordu su kanalin ustunden tasardi. Sulama kooperatifi secimi var diye 2 ay once su bosuna akiyordu kimsede demedi bu su biter diye simdi geldik sona 11 koy bu baraj sayesinde geciniyordu emin olun 3 4 yil su olmasin koyler yari yariya bosalir ama hak ettik
Güzel bir öz eleştiri olmuş.

Peki bu 11 köydeki çiftçi kardeşlerimiz az da olsa sorumlu olduklarını düşünüyorlar mı yoksa küresel ısınma mı diyorlar?

Aslında çoğu işin ucu topluluştırmaya bakıyor, kuyulara-yapılacak olan kendinden basınçlı sulama sistemlerine sayaç takılarak çiftçilerin kullanacagı su miktarı kontrol altında tutulmalı. Tonlarca su boşa gidiyor halen salma sulama yapılıyor çoğu yerde. Lazer bile yeni yeni yaygınlaştı vatandaş suyu salıp keyfine bakıyor..

Çiftçiler geri dönülemez çok tahribatlar bırakıyor,toprak onların keyfine bırakılacak kadar değersiz değil onlardan sonraki nesil olarak ölü toprakları tahrip edilmiş doğayı devir alıyoruz.

Fabrikalar-kanalizasyonlar atık tesisleri hepsinin tek tek kontrolü lazım,koca koca firmalar yerin 5 metre altına boru döşeyip nehirlere atık sıvı gönderiyor...

Güzel bir öz eleştiri olmuş.

Peki bu 11 köydeki çiftçi kardeşlerimiz az da olsa sorumlu olduklarını düşünüyorlar mı yoksa küresel ısınma mı diyorlar?
Nerdee bi su daha verseydim 400 kilo cicek bicerdim diyo. Damlama falan diyorum bide onami para vercez diyorlar. Edirnenin icme suyuda burdan gidiyor tahminim artik misir slajlik ekemeyiz en az 3 4 yil suda vermezler. Ben simdiden kurak gundondusu siparis verdim bile sulak yerlere Allah buyuk ne diyelim

Nerdee bi su daha verseydim 400 kilo cicek bicerdim diyo. Damlama falan diyorum bide onami para vercez diyorlar. Edirnenin icme suyuda burdan gidiyor tahminim artik misir slajlik ekemeyiz en az 3 4 yil suda vermezler. Ben simdiden kurak gundondusu siparis verdim bile sulak yerlere Allah buyuk ne diyelim
Kurak gündoğdu yağlık mı? Hangi markanın hangi çesidi oluyor tam olarak

bu kitlenin yaptıgı ciftcilikten hayır mı gelir... ekteki çöpü atanlarla aynı zihniyet.

Resimler ve ekler

• mbayramcop.jpg
    mbayramcop.jpg
    142.1 KB · Görüntüleme: 27
Abi evde tasarruf yapalım lütfen.
Günübirlik değil.
Yaşam biçimi haline getirelim.
Akarsudada yıkansanız israf etmeyin. Diyor Peygamberimiz S.V.S
dün habertürkte işlediler konuyu ve herkes çiftciyi suçlu buldu ev de harcamayla çok aşırı olmuyor dedi birde istanbula bu kadar insanı yığmak buyuk bir hata dediler abi kapalı sistem ver herkese sayaç gelmedikçe çok zor

bu sene bi su daha versin arkadaşa söylede abi

dün habertürkte işlediler konuyu ve herkes çiftciyi suçlu buldu ev de harcamayla çok aşırı olmuyor dedi birde istanbula bu kadar insanı yığmak buyuk bir hata dediler abi kapalı sistem ver herkese sayaç gelmedikçe çok zor
Kaldı ki istanbulda kanal İstanbul saçmalığı konuşuluyor.
Bi bakın bakalım o ğüzergahdaki barajlar İstanbul'un ne kadar suyunu karşılıyor.
Bu zihniyet bizi bitirecek.
Ama suçlu çiftçi.