Kırklareli Kayalıköy barajı

İç anadoluda eksek olur mu acaba. Sizin oralara göre yağış düşük bizim burada.
Bence tam sizlik kuraga asiri direncli cok erkenci komsumdan 10 gun sonra ekiyorum ondan 10 gun once biciyorum yalniz erkenci oldugu icin kus zarari olabiliyor 30 santime ek 150 kg dan asagi bicmedim zayif toprakta

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
yani bizimle alakası olmayan bir konu
Kızma abi yine anlamadım.
İstanbul'daki barajlar su dolsun diye ben düzceliyim evimin önünden kurutma kanalı geçiyor ama kanalda gram su yok. Neden çünkü melen barajı diye birşey var oraya gönderiliyor su. Yani tamamen bizimle alakalı bir konu.
Şimdi adamlar kanal yapacam diye o güzergahdaki barajları yıkacak, sonra ne olacak bizim kanallara ayda bir verilen su hiç verilmeyecek.
Ama bizlik konu değil demeni anlamadım gerçekten.
He kişisel olarak seni ilgilendirmez ama beni çoook yakından ilgilendiriyor abi.

Bu baraji biz kuruttuk 6 7 defa salma misir suladik tarladan cikan suyu dereler almiyordu su kanalin ustunden tasardi. Sulama kooperatifi secimi var diye 2 ay once su bosuna akiyordu kimsede demedi bu su biter diye simdi geldik sona 11 koy bu baraj sayesinde geciniyordu emin olun 3 4 yil su olmasin koyler yari yariya bosalir ama hak ettik
Hocam karaidemir barajıda aynı bitti resmen artık kapalı sistemlere geçmemiz gerekiyor

Aslında çoğu işin ucu topluluştırmaya bakıyor, kuyulara-yapılacak olan kendinden basınçlı sulama sistemlerine sayaç takılarak çiftçilerin kullanacagı su miktarı kontrol altında tutulmalı. Tonlarca su boşa gidiyor halen salma sulama yapılıyor çoğu yerde. Lazer bile yeni yeni yaygınlaştı vatandaş suyu salıp keyfine bakıyor..

Çiftçiler geri dönülemez çok tahribatlar bırakıyor,toprak onların keyfine bırakılacak kadar değersiz değil onlardan sonraki nesil olarak ölü toprakları tahrip edilmiş doğayı devir alıyoruz.

Fabrikalar-kanalizasyonlar atık tesisleri hepsinin tek tek kontrolü lazım,koca koca firmalar yerin 5 metre altına boru döşeyip nehirlere atık sıvı gönderiyor...
Oda geldi 2. Haritalar dun asildi 110 dekar yerim 12 parca olarak hesapta toplulastirma idi bizimki ayristirma olmus geneli boyle sadece ziya tarimim tarlalar 100 200 er dekar olmus. Anlayacagin toplulastirmaylada olmayacak hepimiz satacak ziya tarim alacak olup bitecek

Oda geldi 2. Haritalar dun asildi 110 dekar yerim 12 parca olarak hesapta toplulastirma idi bizimki ayristirma olmus geneli boyle sadece ziya tarimim tarlalar 100 200 er dekar olmus. Anlayacagin toplulastirmaylada olmayacak hepimiz satacak ziya tarim alacak olup bitecek
Memleketimin her yeri sıkıntı, dert.
Allah sonumuzu hayır etsin.

İstanbul'daki barajlar su dolsun diye ben düzceliyim evimin önünden kurutma kanalı geçiyor ama kanalda gram su yok. Neden çünkü melen barajı diye birşey var oraya gönderiliyor su. Yani tamamen bizimle alakalı bir konu.
Şimdi adamlar kanal yapacam diye o güzergahdaki barajları yıkacak, sonra ne olacak bizim kanallara ayda bir verilen su hiç verilmeyecek.
He kişisel olarak seni ilgilendirmez ama beni çoook yakından ilgilendiriyor abi.
Melen barajından devasa borularla İstanbul'a su geliyor. Taşıma suyla değirmen döndürmeye uğraşıyorlar.suan itabariyla Kocaeli'de bakım dolayısıyla 48 saat su kesintisi başladı 😬

Alın görün, toplulaştırma yı insanlar düzgün olmadıktan sonra

Melen barajından devasa borularla İstanbul'a su geliyor. Taşıma suyla değirmen döndürmeye uğraşıyorlar.suan itabariyla Kocaeli'de bakım dolayısıyla 48 saat su kesintisi başladı 😬
Bu istanbul doymuyor tahminim sakarya bolu kocaeli butun dereleri bagliyacaklar. Istrancalari bagladilar korkarim koyun deresi guzel akiyor oda gidecek bu gidisle

İnsanoğlu ne kadar aciz değilmi sular gürül gürül akacak sandı yıllardır akarsular denizlere boşaldı tarımı koruma amaçlı kaç gölet yapıldı acaba
Kanal istanbul yapıp araplara toprak satma amerikan donanması nı karadenize geçirip yalakalık planları yapılacağına tarımsal su yönetimi planları yapsalardıda üretimde en güçlü ülke olsaydık krizler fırsata dönseydi

Barajın biri bitti büyük sebebi dsi ye bağlı değildi sulama başkanları kafalarına göre para aldılar milletten kendileri ve yakınları ödemedi aldıkları parayı ne yaptıkları belirsiz millet kafasına göre suladı Kapalı sistemdi salma yapan bile oldu

Resimler ve ekler

• F79CDEF3-67F3-4D5D-AEE8-5337A97B9627.jpeg
    F79CDEF3-67F3-4D5D-AEE8-5337A97B9627.jpeg
    58.8 KB · Görüntüleme: 9

Barajın dolu halinden bir fotoğraf.

Umarım en kısa sürede eskisi gibi çevresine hayat veren bir şu kaynağı olur.
Bilincli kullanilirsa tabi ki dolar su toplama havzasi cok genis bulgaristana kadar dayaniyor 2 yil once %112 oraniyla turkiyenin en dolu barajiydi birde simdiki hali %3 ile en bos baraji ne kadar tezat damlama zorunlu olsa dolu hali bizi 10 yil idare eder ama insanoglu cabuk unutuyor doldugu gibi eski sistem devam eder

en baştada söyledim istanbulu doyurmak ve sulamak artık büyük bir sorun diye ama burdaki çiftcilerin çoguda söylemiş evet çoguda devletle alakalı ama çiftci de sorunlu demek istedim kanal istanbul konusunda ise birşeyler sizin orada oluyor mu bilmiyorum ama muhalefet çok fazla gündeme getirmezse kanal istanbulun yapılacağına inanmıyorum türkiye pandemi ile beraber çok büyük bir ekonomik stres yaşayacak bunu gören doları 8,5 den 7,4 çekmeye çabalıyor baharla beraber işsizlik ve kriz ağrlaşacak gibi geliyor 2021 eylül ayına doğru tekrar bazı konular açılabilir sadece şunu söylemek istiyorum evet fazla bir istatistik bilgim olmamakla beraber ya halk yalan söylüyor ekonomik sıkıntı var diye yada devlet bazı şeyleri değişik gösteriyor ama zannımca 9 ay içinde ekonomide adımlar belirginleşecek ve bence bunun sonucunda her sektörde büyük yapısal reformlar olacak gibi geliyor bana ama şunuda bilmiyorum türkiye eskiden daha yoğun ve büyük krizler yaşamış ve işin içinden çıkmış yaşlılar daha güzel yorum yapabilir

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450
en baştada söyledim istanbulu doyurmak ve sulamak artık büyük bir sorun diye ama burdaki çiftcilerin çoguda söylemiş evet çoguda devletle alakalı ama çiftci de sorunlu demek istedim kanal istanbul konusunda ise birşeyler sizin orada oluyor mu bilmiyorum ama muhalefet çok fazla gündeme getirmezse kanal istanbulun yapılacağına inanmıyorum türkiye pandemi ile beraber çok büyük bir ekonomik stres yaşayacak bunu gören doları 8,5 den 7,4 çekmeye çabalıyor baharla beraber işsizlik ve kriz ağrlaşacak gibi geliyor 2021 eylül ayına doğru tekrar bazı konular açılabilir sadece şunu söylemek istiyorum evet fazla bir istatistik bilgim olmamakla beraber ya halk yalan söylüyor ekonomik sıkıntı var diye yada devlet bazı şeyleri değişik gösteriyor ama zannımca 9 ay içinde ekonomide adımlar belirginleşecek ve bence bunun sonucunda her sektörde büyük yapısal reformlar olacak gibi geliyor bana ama şunuda bilmiyorum türkiye eskiden daha yoğun ve büyük krizler yaşamış ve işin içinden çıkmış yaşlılar daha güzel yorum yapabilir
Türkiyenin eskiden yaşadığı krizler değil bu konunun amacı boşver onları peyderpey konuşuyoruz zaten.
Şimdiki derdimiz kuraklık. Ve bu sorun öyle meydanlarda "istabulun su sorunu bilmem kaç yılına kadar yoktur" diyerek düzeltilebilecek birşey değil.
Belediyeyi kaybedincede "aha bakın aha istanbulun suyunu bitirdiler gördünüzmü. İstanbulun suyunu zimmetine geçirdiler." gibi saçma polemiklerle çözülecek bir sorunda değil.
Öyle mecliste kaldırın yavrularım ellerinizi heeeeeh şimdi birde indirin demeyle olacak iş hiç değil.
O HES ler.
Siyanürle aranan altınlar.
Olmaz olası yeşil düşmanlığı.
Artık karadeniz bölgesinde bile dereler akmaz oldu.
Sorun büyük Allah (c.c) cümlemizin yardımcısı olsun.

Nasıl arkadaşlar havalar bizim burada yine yağış yok bugun ler kar yok mu nasıl durumlar bu kuraklık beni çok ama çok korkutuyor
Edirnede havalar guzel 18 derece guzel yagmurlarda aldik sukur yalniz bu sicaklar boyle giderse 15 gune agaclar uyanir burda gordum sanki bu yil meyveler yemisler olmayacak hayvanlarda hastalik fazla olur diyordu eski kitaplar tutturacaklar galiba