köyde evlenemeyenler için önemli bir haber..!!

Ynt: köyde evlenemeyenler için önemli bir haber..!!

Arkadaşlar size bir öneri; bizim buralarda geçler ve dul erkekler Doğu ' dan özellikle Erzurum tarafından evlenip geliyorlar. Son yıllarda artık Nahçıvan kızlarıyla evleniyorlar.:)

Bizim forumdan YUSUF TÜYLÜOĞLU abiniz Erzurum tarafından gerçi o daha iyi bilir...:))

ENES4422 link=topic=81852.msg971957#msg971957 date=1424113454' Alıntı:
Arkadaşlar size bir öneri; bizim buralarda geçler ve dul erkekler Doğu ' dan özellikle Erzurum tarafından evlenip geliyorlar. Son yıllarda artık Nahçıvan kızlarıyla evleniyorlar.:)

Bizim forumdan YUSUF TÜYLÜOĞLU abiniz Erzurum tarafından gerçi o daha iyi bilir...:))
baska kapiya diyosn yani eyvallh abi :)
yusuf emmi yetiişş

çifçilik zor iş link=topic=81852.msg971947#msg971947 date=1424112153' Alıntı:
arkadaşlar mesele köy değil , köyde yaptığın iştir yada şehrin hemen yanında yaşa hayvancılık yapıyorsan. kızlar size varmaz ve vermez ailesi
çönkü sen ahırcısın. ahırcını karısıda ahırcı olur.

hayvancılık yapıpta eşi ahıra girmeyen kaç kişi var acaba?

sonuç:
işletmelerin 100 baş ve üzeri hayvan sayısına ulaşmamasıdır. işte ozaman ahırcı değil işletme veya fabrika sahibi sıtatüsüne kavuşursun
siz hiç oğlunu evlendiremeyen fabrika veya işletmeci gördünüzmü

bu kusur tamamı ile
tarım baanlığı ve TKDK nın yanlış politikasının sonucudur
TKDK çifçiyi veya hayvancılık yapanı desteklememiş parası olan sanaiciyi desteklemş vede desteklemeye devam etmektedir.
yukarda bahsettiğim bizim gibi gerçekten bu işin içinekiler değil .
100 baş ve üzeri işletmeleri sanaici vs.. sahib olmuştur

ve gerçekte bu iktidara yıllarca oy veren benim ................. ama artık kusura bakmasınlar onlara oy yokkkk.
öyle işkur safsatalarıyla kimseyi kandıramazlar diye düşünüyorum
Yok hocam 100 üstü oldu yine bişi yok.
Buranin agasida biziz marabasida biziz.
Zaten satacam herseyi gidecem

nail abi bereket tv ile görüşüp köydeki en önemli sorunun evlenme işi olduğunu onun üzerine bi program olucaktı ve üyeler babasıyla programa çıkacaktı askıya alındı galiba :(

İşin garibi, köydekinin gözü şehirde, şehirde yıllardır, hava kirliliği, stres, kalabalıktan bunalanların gözü de köyde... ben izmir de yaşıyorum, abartısız bulunduğum yerde çevremde yaşayan herkes (belki ben de dahil :) ), günün birinde 'şehre yakın bir köyde gidip 500 metre kare yer alıp üstüne bi ev yapalım, bahçeye domates salatalık ekip 2 de kuzu alırız baharda...' diye düşünüyor. Biraz daha imkanı olan da daha büyük yer kiralayıp, salma tavukçuluk yapıyorlar, hallerinden de memnunlar... Davulun sesi hem şehirdekine hem köydekine uzaktan hoş geliyor. Ama köy iyidir arkadaş, ömürü Allah (cc) bilir, alınyazısıdır tabi de, ortalamada bize bir beş yıl fark atar heralde köyde yaşayan, temiz hava falan....

sinan35 link=topic=81852.msg972061#msg972061 date=1424125090' Alıntı:
İşin garibi, köydekinin gözü şehirde, şehirde yıllardır, hava kirliliği, stres, kalabalıktan bunalanların gözü de köyde... ben izmir de yaşıyorum, abartısız bulunduğum yerde çevremde yaşayan herkes (belki ben de dahil :) ), günün birinde 'şehre yakın bir köyde gidip 500 metre kare yer alıp üstüne bi ev yapalım, bahçeye domates salatalık ekip 2 de kuzu alırız baharda...' diye düşünüyor. Biraz daha imkanı olan da daha büyük yer kiralayıp, salma tavukçuluk yapıyorlar, hallerinden de memnunlar... Davulun sesi hem şehirdekine hem köydekine uzaktan hoş geliyor. Ama köy iyidir arkadaş, ömürü Allah (cc) bilir, alınyazısıdır tabi de, ortalamada bize bir beş yıl fark atar heralde köyde yaşayan, temiz hava falan....
Abi şuan tarih öğrencisiyim dediğin gibi şehre yakın bir yerde hayvancılık yapmak istiyorum han, şuan evlenmeyi kendime dert ettiğim yok ama burada yazanlara göre bende baya vaz geçmek üzereyim :) moralimi bozdu yani şu konu

ORION link=topic=81852.msg972062#msg972062 date=1424125225' Alıntı:
Abi şuan tarih öğrencisiyim dediğin gibi şehre yakın bir yerde hayvancılık yapmak istiyorum han, şuan evlenmeyi kendime dert ettiğim yok ama burada yazanlara göre bende baya vaz geçmek üzereyim :) moralimi bozdu yani şu konu

Sorma yav benim planlar da bozulmaya başladı :D. Zaten köyde de diyorlardı. Evlenecek kız bulamazsın, kız bulsan evlensen çocukları okutacak okul bulamazsın filan :D. Ne moral bırakıyorlar ne de plan :D.

Gerçi ben uzun uzun anlatıyorum kafamdakileri, hayata bakış açımı bu sefer de mandıra filozofu gibisin sen de diyorlar :D.

Allah her şeyin hayırlısını versin, evlenceğimiz kızın da kuracağımız işin de hayırlısını nasip etsin...

ORION link=topic=81852.msg972062#msg972062 date=1424125225' Alıntı:

Hiç bozma bence moralini, bir erkek için bence şehirde bir fabrikada gece-gündüz vardiyalı çalışıp ayda 900 TL maaş almak (Allah bereket versin tabi ki de), köyde çiftçilik hayvancılık yapmaktan daha iyi değil, hanımlar sağolsunlar bu konuda bencil düşünüyorlar, şehir yaşamı cazip geliyor ama kazın ayağı da öyle olmuyor, insan doğduğu yerde değil, doyduğu yerde yaşar, şehirde de yaşayabilirsin pek tabi, yeterki hayırlı para kazanalım, ama umarım çiftçimiz-köylümüz topraklarını terk etmez.
Bir de şu var, arkadaşımızın biri yukarda demişki 'yıllardır izledikleri dizilerden etkilenip şehir hayatına özeniyorlar...' diye, hem katılıyorum, hem katılmıyorum, demekki köyde yaşayanlar dizilerdeki takım elbiseli mercedesli işadamı/işkadını şehirli tipleri rol model alıyorlar, peki ya bizimkiler? şehirde yaşayan kızlar da aynı dizilerde oynayan ağa kılıklı heriflere özeniyorlar, onlara da sempatik geliyor o tipler. Ben lise yıllarımda, şehirde yaşamamıza rağmen, babam Edremit ' te domates ekimi yaptırırdı, hatta mf 240 ımız vardı o yıllar, bende yazın hep yanına giderdim, tatili tarlada geçirirdim, o zaman facebook yok tabi, tatil biter yaz fotoğraflarını okula götürdüğümde, ne hikmetse bizim kızlar arasında popülaritem artardı, onlarda da herhalde, her zaman şehirde görmeye alıştıkları sinan ' ı traktörün üstünde görünce cazip görünüyor herhalde....aslında tam sosyolojik vaka bu, çok ciddi incelenmesi lazım..

sinan35 link=topic=81852.msg972061#msg972061 date=1424125090' Alıntı:
sinan ben daha şehirdeki işini gücünü bırakıp köye yerleşen hiç görmedim
senin de düşündüğün gibi yapıyorlar. mesala bizim köy ilbahar son baha arası hane sayısı 75 kışın 20
heves köye değil köyün nostajisidir

ibrahim_11 link=topic=81852.msg972057#msg972057 date=1424124612' Alıntı:
nail abi bereket tv ile görüşüp köydeki en önemli sorunun evlenme işi olduğunu onun üzerine bi program olucaktı ve üyeler babasıyla programa çıkacaktı askıya alındı galiba :(
özde sorunlara değinen çok az tvler de

eeemreee link=topic=81852.msg972052#msg972052 date=1424124056' Alıntı:
Yok hocam 100 üstü oldu yine bişi yok.
Buranin agasida biziz marabasida biziz.
Zaten satacam herseyi gidecem
:))))))
haklısın benim söylemeye çalıştığım şudur
yüz baş ve üzeri modern işletmelerde genelde işçi çalıştırırlar sen ağa olursun. çalışan işçi evi genellikle şehirde olur veya kasaba.
dolaysiyle onun evlenmesinde sıkıntı olmaz

ya arkadaşlar bizim çocuk askerde
velendirme sancısı düştü bize

onun için her yorumun altına birşeyler yazıyoruz

Şu konuyu görünce aklıma istemsiz şu geliyor kahkaha atmaya başlıyorum ansızın

29e5c2ff57a800090ae4b22468e78d97.jpg

Tumosan66 link=topic=81852.msg972070#msg972070 date=1424126513' Alıntı:
Beyler Suriyeli iscilerimizden 20 tane bekar kiz vardi. Ufak bir baslik ve toreleri yerine getirirseniz hic zorluk cikarmiyorlar :D

Soncare.....

Bizim köyde de görüşmeleri süren birisi vardı ne etti bilmem suriyeli şamlı vanlı nereli olursa olsun everem çıkış yok :)

çifçilik zor iş link=topic=81852.msg971947#msg971947 date=1424112153' Alıntı:
arkadaşlar mesele köy değil , köyde yaptığın iştir yada şehrin hemen yanında yaşa hayvancılık yapıyorsan. kızlar size varmaz ve vermez ailesi
çönkü sen ahırcısın. ahırcını karısıda ahırcı olur.

hayvancılık yapıpta eşi ahıra girmeyen kaç kişi var acaba?

sonuç:
işletmelerin 100 baş ve üzeri hayvan sayısına ulaşmamasıdır. işte ozaman ahırcı değil işletme veya fabrika sahibi sıtatüsüne kavuşursun
siz hiç oğlunu evlendiremeyen fabrika veya işletmeci gördünüzmü

bu kusur tamamı ile
tarım baanlığı ve TKDK nın yanlış politikasının sonucudur
TKDK çifçiyi veya hayvancılık yapanı desteklememiş parası olan sanaiciyi desteklemş vede desteklemeye devam etmektedir.
yukarda bahsettiğim bizim gibi gerçekten bu işin içinekiler değil .
100 baş ve üzeri işletmeleri sanaici vs.. sahib olmuştur

ve gerçekte bu iktidara yıllarca oy veren benim ................. ama artık kusura bakmasınlar onlara oy yokkkk.
öyle işkur safsatalarıyla kimseyi kandıramazlar diye düşünüyorum

Arkadaşlar sorun ne parada, ne hayvan sayısında, ne de işte?
Sorun zihniyette. Sorun insanların kişilikleriyle saygı görmekten ziyade konumu, işi, telefonu, arabası yada traktörüyle saygı görmeyi istemesi ve bu şekilde saygı görmesi. Ben köyde yaşıyorum demek utanç kaynağı olmuş. İnsanlar anne babasını beğenmiyor, bu benim anam, babam demeye utanıyor. Ben bu telefonla insan içine çıkamam diyen gençlerimiz var. Bin lira maaş alıp 2500 liralık telefonla gezen, 50 dekar yer işleyip 100 beygir traktör alanlarımız var. Önemli olan insanın kişilğidir ve ona saygı gösterilir felsefesi yaygın olmadığı müddetçe köydeki gençler hep bekar kalır.

stulu link=topic=81852.msg972266#msg972266 date=1424183218' Alıntı:
Sorun zihniyette. Sorun insanların kişilikleriyle saygı görmekten ziyade konumu, işi, telefonu, arabası yada traktörüyle saygı görmeyi istemesi ve bu şekilde saygı görmesi. Ben köyde yaşıyorum demek utanç kaynağı olmuş. İnsanlar anne babasını beğenmiyor, bu benim anam, babam demeye utanıyor. Ben bu telefonla insan içine çıkamam diyen gençlerimiz var. Bin lira maaş alıp 2500 liralık telefonla gezen, 50 dekar yer işleyip 100 beygir traktör alanlarımız var. Önemli olan insanın kişilğidir ve ona saygı gösterilir felsefesi yaygın olmadığı müddetçe köydeki gençler hep bekar kalır.
çok çok haklısın abi ah ulan ah elimde imkanım olsa okumam köye yerleşirim tarlalar verese felan olmayacak bak o zaman :) milet e nerelisin dediğin zaman bile şehirde doğduysa hemen doğduğu yeri söylüyor ben imkan buldukça köye gidip geliyom çoğu kişi denizlide oturduğumuzu bilmiyordu bi ara :D dediğin gibi abi zihniyet çok kötü şu devirde benim yaşıtlarım okumayanlar şahin parasına telefon alıyorlar taksitli :/

stulu link=topic=81852.msg972266#msg972266 date=1424183218' Alıntı:

Aynen katılıyorum.

Benim arkadaş köyden Ankara ' ya taşındı, akrabanın dükkanda çalışıyordu. Adam üç kuruş para veriyor, asgari ücret kadar almıyordu. Bir gittim yanına elinde son model samsung telefon. Ulan dedim kontör alacak paran yok elindeki telefona bak. Sonra işten çıkarıldı telefonu satacağım diye uğraştı. Köydeki durum da aynı. Aynı dediğiniz gibi 40-50 dönüm tarlası var aldıkları traktörleri görseniz.. İşi mi büyüttün diyorum yok diyor, yeni tarla mı aldınız diyorum yok diyor. E niye aldın traktörü? Konforluymuş daha güçlüymüş. Malıyla hava atmayı niye bu kadar seviyorlar anlamıyorum...

BENCE HERKEZ HAYALLERİNİN PEŞİNDEN GİTSİN BU DÜNYAYA BİR DAHAMI GELCEZ ..!!! Ve unutmayınki insan beslenmek zorunda çiftçilik hiç bir zaman ölmez .Allah hayırlısını versin herkesin bi eşi vardır elbet öle yada böle gelir bulur sizi takmayalım kafaya.

Her sabah kalktıgında lanet olsun yine sabah olmuş diyip etmedigin küfürleri edip işe gidecegine köyünce horoz sesiyle uyan daha iyi daha huzurlu olursun .