köyde evlenemeyenler için önemli bir haber..!!

Ynt: köyde evlenemeyenler için önemli bir haber..!!

ELPRESACANARİO link=topic=81852.msg972338#msg972338 date=1424193282' Alıntı:
Aynen katılıyorum.

Benim arkadaş köyden Ankara ' ya taşındı, akrabanın dükkanda çalışıyordu. Adam üç kuruş para veriyor, asgari ücret kadar almıyordu. Bir gittim yanına elinde son model samsung telefon. Ulan dedim kontör alacak paran yok elindeki telefona bak. Sonra işten çıkarıldı telefonu satacağım diye uğraştı. Köydeki durum da aynı. Aynı dediğiniz gibi 40-50 dönüm tarlası var aldıkları traktörleri görseniz.. İşi mi büyüttün diyorum yok diyor, yeni tarla mı aldınız diyorum yok diyor. E niye aldın traktörü? Konforluymuş daha güçlüymüş. Malıyla hava atmayı niye bu kadar seviyorlar anlamıyorum...
kardeş yanlış düşünüyosun bizim daha önce 240 mf vardı bütün işi tek başına yapıyordu 4 günde bütün araziyi sürüyordu şimdi td65d var 60 dönüm tarla var binmeyelimmi çiftçekere herkezin zewki kendine kimseyi haksız yere yargılamanın anlamı yok şimdi bende çifçeker traktor olunca 60 dönüm tarla olunca havamı atmış oluyorum

ibrahim_11 link=topic=81852.msg972519#msg972519 date=1424211740' Alıntı:
kardeş yanlış düşünüyosun bizim daha önce 240 mf vardı bütün işi tek başına yapıyordu 4 günde bütün araziyi sürüyordu şimdi td65d var 60 dönüm tarla var binmeyelimmi çiftçekere herkezin zewki kendine kimseyi haksız yere yargılamanın anlamı yok şimdi bende çifçeker traktor olunca 60 dönüm tarla olunca havamı atmış oluyorum

Durumu olan alır tabiki. Hatta tarlası olmaz keyfi alır. Durmunuz varmış ki almışsınız hayırlı olsun. Ben genelle yapmadım zaten ancak çevremdekilerin geneli dediğim gibi.

Bunu yapan adam bana traktör alacağını söyledi. Uzaktan akrabam da olur. Dedim mevcut traktörünüz işinizi görüyor, tarla büyütecekseniz, işi büyütecekseniz alın dedim. Yoksa pek mantıklı değil dedim. Sonuçta alacağı traktör 40 bin TL civarı az para değil. Ayrıca mevcut traktöre göre daha fazla yakacak bir traktör büyük olduğu için. Gitmiş almış. İşi büyüttün mü dedim yok dedi, tarla aldın mı dedim yok dedi... Durumları zaten kendi deyimlerine göre iyi değil. Köyde iş yok para yok diyen adam. Durumum var dese zaten alma demem, hatta git şunu al derim en iyi bildiğim ne ise onu söylerim. En son yanına gittiğimde bu da çok yakıyor para yetiştiremiyoruz sömürdü bizi diyor. E durum iyi değilse konfor karın doyurmuyor!

ELPRESACANARİO link=topic=81852.msg972525#msg972525 date=1424212532' Alıntı:
Durumu olan alır tabiki. Hatta tarlası olmaz keyfi alır. Durmunuz varmış ki almışsınız hayırlı olsun. Ben genelle yapmadım zaten ancak çevremdekilerin geneli dediğim gibi.

Bunu yapan adam bana traktör alacağını söyledi. Uzaktan akrabam da olur. Dedim mevcut traktörünüz işinizi görüyor, tarla büyütecekseniz, işi büyütecekseniz alın dedim. Yoksa pek mantıklı değil dedim. Sonuçta alacağı traktör 40 bin TL civarı az para değil. Ayrıca mevcut traktöre göre daha fazla yakacak bir traktör büyük olduğu için. Gitmiş almış. İşi büyüttün mü dedim yok dedi, tarla aldın mı dedim yok dedi... Durumları zaten kendi deyimlerine göre iyi değil. Köyde iş yok para yok diyen adam. Durumum var dese zaten alma demem, hatta git şunu al derim en iyi bildiğim ne ise onu söylerim. En son yanına gittiğimde bu da çok yakıyor para yetiştiremiyoruz sömürdü bizi diyor. E durum iyi değilse konfor karın doyurmuyor!
çoçukluğumdan beri traktor merakım vardı kimseye hava atcak bi kişiliğimde yok ben aldım zaman köyde 1 tane nh tn 75n vardı 1 sene sonra 2005 te ben aldım ozaman mf nh çok hızlı satış yapyordu mf fanatiğidim 3060 mf aldım 5 ay anca kullanabildim hergün arıza iş yapamaz hale geldim mf 240 ı arar oldum ama iş işten geçti sonra nh almaya karar verdim ozaman için mf 3060 üzerine 10 bin tl ye iş oldu bizim için çok çazip geldi hemen deiştirdik sonra köyde 1 ay içinde 10 tane nh çifçeker oldu en fazla kullanan 2 sene dolmadan hepsi gitti benimki halen elmde duruyor 10 senede köyde 50 hane gitti ben senin demek istedini çok iyi anlıyorum ama durumu iyi olup binnenler için bişey diyemeyiz 60 dönüm kendi arazim var şuan zewk için kabin klimalı traktor bakıyom bu iş hava olsun die deil benimki sadice zewk meselesi saygılar

ELPRESACANARİO link=topic=81852.msg972525#msg972525 date=1424212532' Alıntı:

Adam sırf gezmek ve zevk için fendt 312 aldı.Kimse kimseyi yargılayamaz.Adam yer ekmez ama zevkine gider 300 bine ytaktor alır.traktormetrede izlemişsindir 516 vario tanıttılar o adamında 400 dönüm ekili yeri var şuan 400 dönümü 135 likte sürer degilmi ama adam zevkine bakmış...

Benim de traktör merakım var ama eski klasik traktörlere ilgim var. Hiç ihtiyacım olmasa bile hobi amaçlı alıp bakım yapmayı düşünüyorum.

Benim demek istediğimi anlamışsınızdır, hatta bahsettiğim tarzda insanlar da çevrenizde vardır mutlaka. Konu bundan ibaret. Yoksa durumu olan istediğini alır. ister tarlası olmasın son model 200-300 bin TL ' lik traktör alsın, isterse 1000 dönüm yeri olsun keyfi gezmelik klasik traktör alsın. Buna bir şey diyemeyiz zaten.

Durumu iyi olmayıp da malla, mülkle kendisini itibarlaştırmaya çalışanlar asıl sorun. İtibar günümüzde paraya bakıyor aslında. Ancak asıl insanı itibarlaştıran karakteridir, adamlığıdır. Parası olmaz ama namuslu, güvenilir, ahlaklı olur. Bence itibar böyle kazanılır.

Yine başımdan geçeni anlatıyorum konu evlilik olunca bahsedeyim. Bizim köye bir kız geldi akrabasının yanına. Yine bir oğlan var, köye gelince bizle takılır. Kızı Ankara ' dan da tanıyormuş. Gideceğim konuşacağım diyor bizi de alet ediyordu. Biz de gidiyorduk kızın akrabasına tarla işlerinde yardım ediyorduk çocuğun hatrına :D. Bu diyor ki kızın yanında filan ben şu marka sigara içiyorum, şunu alıyorum filan. Böyle güya gösteriş yapıyor. Yahu öyle onu aldım bunu aldım filan deme hele sigarayla hava atma dedim. Dinlemedi tabi. 2 gün sonra sanki kız beni duymuş gibi oğlana sen sigara içiyorsun şöyle böyle diyerek şutu çekti :D. İşin ilginci kızın akrabaları da ben hoşlanıyorum sanmış :D. Ailecek ziyarete misafirliğe gidiyoruz espriyle karışık istemeye mi geldiniz filan diyorlar lan ne oluyoruz dedim farkına varmadım :D. Sonradan kızın yengesi anlattı biz de sen sandık diye :D Zor kurtardık paçayı.

ELPRESACANARİO link=topic=81852.msg972536#msg972536 date=1424214563' Alıntı:
Benim de traktör merakım var ama eski klasik traktörlere ilgim var. Hiç ihtiyacım olmasa bile hobi amaçlı alıp bakım yapmayı düşünüyorum.

Benim demek istediğimi anlamışsınızdır, hatta bahsettiğim tarzda insanlar da çevrenizde vardır mutlaka. Konu bundan ibaret. Yoksa durumu olan istediğini alır. ister tarlası olmasın son model 200-300 bin TL ' lik traktör alsın, isterse 1000 dönüm yeri olsun keyfi gezmelik klasik traktör alsın. Buna bir şey diyemeyiz zaten.

Durumu iyi olmayıp da malla, mülkle kendisini itibarlaştırmaya çalışanlar asıl sorun. İtibar günümüzde paraya bakıyor aslında. Ancak asıl insanı itibarlaştıran karakteridir, adamlığıdır. Parası olmaz ama namuslu, güvenilir, ahlaklı olur. Bence itibar böyle kazanılır.

Yine başımdan geçeni anlatıyorum konu evlilik olunca bahsedeyim. Bizim köye bir kız geldi akrabasının yanına. Yine bir oğlan var, köye gelince bizle takılır. Kızı Ankara ' dan da tanıyormuş. Gideceğim konuşacağım diyor bizi de alet ediyordu. Biz de gidiyorduk kızın akrabasına tarla işlerinde yardım ediyorduk çocuğun hatrına :D. Bu diyor ki kızın yanında filan ben şu marka sigara içiyorum, şunu alıyorum filan. Böyle güya gösteriş yapıyor. Yahu öyle onu aldım bunu aldım filan deme hele sigarayla hava atma dedim. Dinlemedi tabi. 2 gün sonra sanki kız beni duymuş gibi oğlana sen sigara içiyorsun şöyle böyle diyerek şutu çekti :D. İşin ilginci kızın akrabaları da ben hoşlanıyorum sanmış :D. Ailecek ziyarete misafirliğe gidiyoruz espriyle karışık istemeye mi geldiniz filan diyorlar lan ne oluyoruz dedim farkına varmadım :D. Sonradan kızın yengesi anlattı biz de sen sandık diye :D Zor kurtardık paçayı.

Direkten dönmüşsün, nerdeyse baş göz oluyormuşsun :) :)

sinan35 link=topic=81852.msg972538#msg972538 date=1424214886' Alıntı:
Direkten dönmüşsün, nerdeyse baş göz oluyormuşsun :) :)

Ya abi sorma. O aile ile 2. vakam. Adamın başka bir yeğeni daha uğraştırdı beni. O kızdan da zor kurtardım paçayı. Tarlaya gidiyorum yanıma geliyor, evde oturuyorum yanımda beliriyor, Ankara ' da arkadaşlarla oturuyoruz gecenin bir vakti arıyor kimle geziyorsun filan diye hesap soruyor. Fol yok yumurta yok triplere giriyor :D. Kabus gibi günlerdi :D. Kapılarının önünden geçmedim 1 yıl boyunca :D. Sonra evlendi de öyle kurtuldum. :D

ELPRESACANARİO link=topic=81852.msg972541#msg972541 date=1424215499' Alıntı:
Ya abi sorma. O aile ile 2. vakam. Adamın başka bir yeğeni daha uğraştırdı beni. O kızdan da zor kurtardım paçayı. Tarlaya gidiyorum yanıma geliyor, evde oturuyorum yanımda beliriyor, Ankara ' da arkadaşlarla oturuyoruz gecenin bir vakti arıyor kimle geziyorsun filan diye hesap soruyor. Fol yok yumurta yok triplere giriyor :D. Kabus gibi günlerdi :D. Kapılarının önünden geçmedim 1 yıl boyunca :D. Sonra evlendi de öyle kurtuldum. :D

bence konunun başlığı hakkında sıkıntı duyan arkadaşlara, yol yordam öğretmelisin :) maşallah öyle bir derdin yok çünkü :)

sinan35 link=topic=81852.msg972542#msg972542 date=1424215628' Alıntı:
bence konunun başlığı hakkında sıkıntı duyan arkadaşlara, yol yordam öğretmelisin :) maşallah öyle bir derdin yok çünkü :)

Vallahi abi o günler mi bereketliydi bilmiyorum da kız çoktu o zamanlar kıymetini bilmedik :D. Şimdi köyde 1 tane kız yok :D. 2-3 senede köyde kız bırakmadılar :D. Tek öğrendiğim şey köy yerlerinde kızlar ister istemez fazla bekleyemiyor, taliplisi çok oluyor. Bu yüzden ben geç kaldım, kız kalmadı köyde. 18-20 yaşına gelmeden hoşlandığınız kız varsa gidin konuşun olursa olur olmazsa nasip değilmiş :D. Öyle okul bitsin, askerlik bitsin, iş bulayım diye beklerseniz ortada kız kalmaz :D. Şahsen benim durum böyle :D.

mevzu evlilik mi bilmiyroum ama tarım sektörü çöküyor ..
köylerde gençler ektikleri ve yaptıklarından para kanamadıgı için şehirlere özel firmalara köle oluyor..
kendi cevremden pay biçiyorumda 500 hanelik köyler bile kaldı 50 hane onlarda 40 yaş üstü..
asgari ücrete milleti çalıştırıyorlar sonra parasızlık açlık sefillik derken haberlerde 3.sayfalarda neler görüyoruz..

Köy ' e gelme , çiftçiye varmama bunlar hep yansımasıdır.
Şehirlerde de durum aşağı yukarı aynı , Erkekler genelde dengi ile evlilik yapmak isterken kızlar ise daha üst statüde bir erkekle evlenmek istiyor.
Kızlar denk evlilik yapmaya yanaştığında ise öğretmen-öğretmen , mühendis-bankacı ,doktor-eczacı vb dengeli evlilikler karşımıza çıkıyor.

bence konu çok guzel fakat çatışmaya donuşmuş guzel yorumlar yazılabılır her kes yorumunu guzel yaparsa guzel şeyler çıkar ortaya atışmaya gerek yok bekarlara ALLAH gunullerıne gore bır eş nasıp etsın yoksa çok yanlış olaylar meydana gelıyor her gun tv lerde ızler olduk lutfen ınsanlar kendılerın e uygun eş seçımıne dıkkat etsınler