KÜÇÜKBAŞA DOĞRU

Abi et zaten ucuz 2 paket sigara parasına 1 kg karkas et kesimi var pahalı yapan işin kaymağını yiyenler mağdur olan üretici ve halk
Et üretim fiyatlarına göre ucuz ama halka göre yüksek celal işte burada üretim maliyeti düşerse mesela iki sene sonra kasaptan bugun 45 TL ye aldıgın eti 48 TL ye alınır mı demek istedim

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Tabi ki de anladım buğdaydan zaten gelen bir kar var fiyatlar daha da iyi olacak bu sene bence..100 koyuna da 15 20 ton arası buğday yeterli olur ilgilenenlere de söylemiş olalım.. şöyle katılıyorum sana köyünün maliyetini minimumda tutmak gerek ama iyi verim almak için birazda harcamaliyiz
Evet ye siz koyun ve kuzu büyümüyor yakın dönem de 2 tane aldık zevk amaçlı geri sattık 100 koyuna kuzusuyla beraber mi 20 ton buğday yeter

Evet ye siz koyun ve kuzu büyümüyor yakın dönem de 2 tane aldık zevk amaçlı geri sattık 100 koyuna kuzusuyla beraber mi 20 ton buğday yeter
Kuzuya buğdaya gerek yok kesim için kuzu yemi yeterli bizde 1 kuzu 1.5 çuval yem ve 1 balya yonca ile kesime geliyor buğdayı ne için kullanacagina bağlı kimisi sadece koyunu koça getirmek için kullanır veya kış için takviye yem olarakta kullanır herkesin rasyonu farklı biz bol bol veriyoruz

Küçükbaşa bakmak göründüğü kadar kolay değil. Geceni gündüzünü hayvana ayırcaksın. Tarla bahçe öylemi ? Bir gün geç git sıkıntı olmaz. Sürekli merada tek başınasın. Sosyal hayat sıfır. Bunları da düşünmek lazım. Herşey para değil...
Reis zaten milletin ufak karnı doysun şehirde köye dönmez bile ama şehir de de hayat bitti

Koyunculuk zor iş anlayana kadar yarısı telef olur bir abim koyunculuk yapıyor tek başına uğraşılacak iş değil bıraktı büyük başa döndü amcam koyunculuğa devam esiyor köyde yıllarsır 3 /4 hane yapar artık sadece 1 amcam kaldı bir abi daha yapıyor 5 sene sürmez oda bırakır bu işler çok zaman istiyor artık millet girerim fabrikaya sigortam ödenir alırım maaşımı bakarım işime düşünüyor bağkur kaç tl oldu yem vs aile geçindirmek çok zor karın tokluğuna çalışırsın sadece senede 10bin bağkura ödersin yer yapması bakımı ilaç vs hep para tarlandan çıkanla birazdaha katkı sağlarsın ülkemizde hangi işe el atarsan gümlersin tarım politikası yok ziraat mühendisi bakan olmalı işin içinden çıkmlı ama nerede gübre mazot elektrik derken güm eskiden koyunları sağıp peynir yapılırdı hrşey ucuzdu şimdi tersine döndü bir tarlaya hoşuma gitmedimi 2 kere diskaro çekerken şimdi 1 de bırakıyorsun mazot pahalı hayvanlara her ineğe büyük yağ tenekesi ile 1 teneke yem veririrdik her öğünde yarısı arpa yarıaı süt yemi yazın sabahları az verip akşamları yine bir teneke verirsik merada o kadar ot yok doymuyordu hayvanlar kendimiz güderdik köyler boşaldı fabrikalar da çalışmak daha cazip işten atılana kadar yaparım
Bu işte devlet desteği olmadan olmaz siyasiler kendilerinden başka kimseyi düşünmezler
Allah yardımcımız olsun

abilerim ,
geçenlerde kuzu aşı tablosu aranırken youtubeda bir yem firmasının kullanıcılarıyla yaptığı tartımlı videolara rastladım,
maliyet yöreye göre değişir yada işin reklam kısmını bilemem,
gördüğümü aynen aktarıyorum,

üretici sadece piyasadan2-2 buçuk aylık sütten kesilmiş kuzu toplayıp kesimlik kuzu bakıyor,(piyasadan topladığı kuzular 650-750 tl aralığında değişiyormuş)
her postada 100-120 kuzu bakıyor ve cinsler karışık(merinos-tahirova-kıvırcık-karabaş piyasadan ne toplayabilirse)
aldığı kuzuların canlı ağırlığı 20-25 kilo arasında değişiyor(18-19 kilolukta denk geliyormuş)
2 ayda bir 25 canlı kiloda aldığı kuzuları 50-55 kilo aralığına geldiğinde kesime kuzu gönderiyor
50 kiloyu bulamayan kuzuları( 40-50 kilo aralığında)bakarsa 15 gün daha bakıp olduğu gibi kesime sevk ediyor,
bizim buralarda kuzu kırkıldıysa o artık kuzu olarak görünmez ama bu üretici bizden farklı olarak aldığı tüm kuzuları önce kırkımını yapıyor
fenni yem ve fiğ-yem bezelyesi haricinde(arpa-mısır vs)başka birşey vermiyor,

şimdi adamın verdiği hesap şu şekildeydi,

100 kuzu 750 tlden alınırsa 100x750=75,000 tl
100 kuzu 5 tlden aşı masrafı 100x5= 500 tl
100 kuzu 2 ayda totalde 6 balya fiğ veya yem bezelyesi tüketiyor 100x6=600 balya fiğ( 600 balyaX30 tl=18,000 tl
100 kuzu 2 ayde totalde 2 çuval fenni yem tüketiyor 200 çuval yem X 140 tl =28,000 tl

toplamda masraf 121,500 tl yapar
kasaba sordum%35 -40 arası fire oluyormuş buna göre 50 kiloluk kuzuda %40 fire verse 30 kilo karkas kalır şuan için balıkesirde kuzu kesimi 53 tl den oluyor,
100 kuzu X30 kilo karkas =3,000 kilo karkas et yapar

3000x53=159,000 tl para gelir ve masraflar düşülünce 2-2,buçuk ayda 39,000 kar getirir
hadi birşeyler ters gitti 100 hayvandan 5-6 tane öldü hasta oldu desek bile 30,000 kar kalsa yinede 2 -3 ayda çok iyi para,
hadi iyi bişeyler oldu düzgün damızlık koç yada dişi kuzu çıktı bunuda damızlık olarak satarsa 1200-1300 tl maal ettiği kuzuyu 2000 civarında damızlık olarak satıyor.

bunun yanında kuzuda meraya çıkartma yok
sağım vs derdi yok
sabah-akşam yemini otunu suyunu koy söyle bir karşıdan bak yeter(hastalık vs olmadıktan sonra)
çobanıda bakıcısıda 1 kişi oda kendisi,
bütün tarlasına icarladığı tarlasına fiğini yem bezelyesini kendisi ekse maliyet dahada düşer,
ben asgari ücretle yıllardır çalışıyorum adamın 3 ayda kazandığı para için 1 yıl çalışıyorum
sende 21 gün yıllık iznim var varsın olmayıversin ben küçükbaş işini yapmayı daha karlı buluyorum,
en azından hastalandı kestim 30 kilo et konu komşu alıyor evde kalsa bile bol bol et tüketiyoruz,
büyük başta hastalanıp kesilen hayvanın eti en aşağı 250-300 kilo ve eksilenin yeri belli oluyor ve maliyeti yüksek
bugün ortalama bir inek 13-14 bin civarı yetişip kesemediğini düşün??

bu arada evde 40 koyun ve kuzuları var bu işi 3 yıldır yapıyorum,
işi neden bırakmıyosun bu işe bakmıyosun dersenizde birikmiş 50 bin lira tazminatım var hakettiğim gün bir dakika durmam istifayı basar tazminat parasıylada 40 koyun daha alıp sürümü büyütürüm, :)

bence iyi para

Koyunculuk zor iş anlayana kadar yarısı telef olur bir abim koyunculuk yapıyor tek başına uğraşılacak iş değil bıraktı büyük başa döndü amcam koyunculuğa devam esiyor köyde yıllarsır 3 /4 hane yapar artık sadece 1 amcam kaldı bir abi daha yapıyor 5 sene sürmez oda bırakır bu işler çok zaman istiyor artık millet girerim fabrikaya sigortam ödenir alırım maaşımı bakarım işime düşünüyor bağkur kaç tl oldu yem vs aile geçindirmek çok zor karın tokluğuna çalışırsın sadece senede 10bin bağkura ödersin yer yapması bakımı ilaç vs hep para tarlandan çıkanla birazdaha katkı sağlarsın ülkemizde hangi işe el atarsan gümlersin tarım politikası yok ziraat mühendisi bakan olmalı işin içinden çıkmlı ama nerede gübre mazot elektrik derken güm eskiden koyunları sağıp peynir yapılırdı hrşey ucuzdu şimdi tersine döndü bir tarlaya hoşuma gitmedimi 2 kere diskaro çekerken şimdi 1 de bırakıyorsun mazot pahalı hayvanlara her ineğe büyük yağ tenekesi ile 1 teneke yem veririrdik her öğünde yarısı arpa yarıaı süt yemi yazın sabahları az verip akşamları yine bir teneke verirsik merada o kadar ot yok doymuyordu hayvanlar kendimiz güderdik köyler boşaldı fabrikalar da çalışmak daha cazip işten atılana kadar yaparım
Bu işte devlet desteği olmadan olmaz siyasiler kendilerinden başka kimseyi düşünmezler
Allah yardımcımız olsun
o dediğinizi yapıp hayvanını satıp bizim şirkette çalışan bir abi hazır parayı yedik şimdi 1 hayvan alacak para yok maaş ucu ucuna yetiyor tarla tapan satabilirsem işi bırakıp 3-5 hayvan alıp köye döncem diyor,
devlet desteği işide senin benim gibi küçük çiftçiye değil zaten çiftliğinde belli bir yere gelmiş GİRİŞİMCİ ye veriyorlar,
diğer bi tabirle para parayı çekiyor,bizde kar ettiğimiz 3-5 kuruşla ahırı büyütelim ekipman alalım diye debeleniyoruz,
köyün içinde kalan yerlere ahır ruhsatı vermezler ruhsat olmazsa hibelerden faydalanamazsın tarlama gider ahır kurarım dersen a dan z ye proje isterler,
etin butun ne ki o proje aşamasında elindeki para biter,
sistem köylünün aile işletmesini düşünmez sistem bence zaten parası olan parasına para katanları düşünür,
köyler neden boşaldı sanki,
modern köleliğe hoşgeldiniz,,,
allah sonumuzu hayır etsin

Koyunun dilinden anlayıp , içine kendi girip bakacak olana , yeterli yaylım ( mera vs ) olana kazançı güzel bi iş ama temelden az çok bilmek lazım koyunculuk işini vede koyun için olmazsa olmazlardan mera yaylımı şart . tabi bu bizim içanadolu şartlarında .
şuan bizim köyde baya var koyun nerdeyse sade iki ay içerde yem , saman , merçimek ve yonca kesiyle besleme yapıyorlar yılın 9-10 ayı yaylımda hayvanlar.

Koyunun dilinden anlayıp , içine kendi girip bakacak olana , yeterli yaylım ( mera vs ) olana kazançı güzel bi iş ama temelden az çok bilmek lazım koyunculuk işini vede koyun için olmazsa olmazlardan mera yaylımı şart . tabi bu bizim içanadolu şartlarında .
şuan bizim köyde baya var koyun nerdeyse sade iki ay içerde yem , saman , merçimek ve yonca kesiyle besleme yapıyorlar yılın 9-10 ayı yaylımda hayvanlar.
bizim köyde mera sorunu yok gibi,inekler meraya pek çıkmıyor köydede 3-4 kişide koyun sürüsü var oda 150 şer baş aşağı yukarı,ama mera ıslahı sıfır her güzel şey gibi bir gün onunda sonu gelir malesef,
babam 61 yaşında hala aşı zamanı cebine meyve ağaçlarının aşı kalemlerini alır dağ bayır gezmeye gider gözüne kestirdiği ağaçlara meyve aşılar,regras tohumu gibi tohumları alıp koyunları gezdirdiği yerlere saçar,
1 tohum köklenip olduğu yerde tohumunu saçsa kardır,sadece bugünü değil 10 sene sonrasını düşünmezsek çocuklarımızın hali ne olacak??

Sonuç eti ucuzlatma olacaksa bu işe girecekler başlamadan biter
Eğer meran varsa sadece kış ayında yem verilecekse kârlı ama 12 ay yemle bakilacaksa yapacak kişinin vay haline
Küçükbaşta fabrika dan %20 lik vitamin destek için yem haricinde yem alınmayacak şekilde tarladan yemin hazır olması gerekli

• Beğen
Birde büyükbaş ta artık korkunç sermayeler dönmeye başladı bu iş te ufak bir gelirin varsa az sermaye ile az kazandırsada yapılır yani işçiliği zor ama bir kazanç kapısı oluşur
Küçük başın işçiliği mi zor büyük başın mi su havalarda hala dışarıda güduluyor gübresi yok bir şeyi yok tek öğün bir avuç arpa iki avuç saman 80 cm sopa

Et üretim fiyatlarına göre ucuz ama halka göre yüksek celal işte burada üretim maliyeti düşerse mesela iki sene sonra kasaptan bugun 45 TL ye aldıgın eti 48 TL ye alınır mı demek istedim
Arkadaşlar büyük baş hayvancılık| kurbandan kurbana kırmızı et yiyoruz birde bir aksilik olurda zorunlu kesim yaparsam o yoksa dayanıyoruz piliç etine kendim alamıyorum kime ne dicen et ucuz diye

Küçük başın işçiliği mi zor büyük başın mi su havalarda hala dışarıda güduluyor gübresi yok bir şeyi yok tek öğün bir avuç arpa iki avuç saman 80 cm sopa
Bu tartışılır işçilik açısından büyükbaş evde olur küçükbaş merada çok ama çok az sosyal yaşam olur bilen kişiler aydınlatmalı bizleri

• Beğen