Kuşburnu Tarımı Hakkında

Merhaba değerli üyeler. Bir kaç zamandır kuşburnu tarımı hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum. Edindiğim bilgiler kuşburnunun hemen hemen her bölgede yetiştirilebileceğini gösteriyor. Rakımı 2500 metreye kadar ulaşan yüksek yerlere ve kış şartlarının çok sert olduğu bölgelere bile kolayca adapte olup yetişebiliyormuş.

Bunlardan ziyade sitemizde kuşburnu yetiştiren, yetiştiren birini tanıyan, kuşburnu hakkında bilgisi olan, ticari değeri veya fiyatı hakkında bilgi sahibi olan kimseler varsa, bu kişilerden detaylı bilgi alabilirsem sevinirim.

Köyden bir arkadaşımla birlikte kuşburnu yetiştirmek istiyoruz. Ama olayın ticari boyutu ile ilgili bilgimiz yok. Bu yüzden de direkt yetiştiren birini bulabilirsem daha sağlıklı bilgiler alabilirim diye düşünüyorum.

Şimdiden teşekkür eder, bereketli günler dilerim.

Ynt: Kuşburnu Tarımı Hakkında

hntr-mhmt link=topic=56018.msg602277#msg602277 date=1338493939' Alıntı:
Abi kuşburnu tarımının yapıldığını ilk defa senden duyuyorum allah yardımcınız olsun..

:D Ben de çok olmadı öğreneli Mahmut. Ama araştırdığım kadarıyla kazancı güzelmiş. Ancak bunu fidan satıcıları söylüyor, yani satışı artırmak için söylüyor olabilirler diyerek direkt üretici ile konuşabilmek istiyorum mümkünse. :)

şerefli1 link=topic=56018.msg602280#msg602280 date=1338494059' Alıntı:
güzel parası var marmelatı filan yapılıyor..
2010 da bende kara verdim ama köyde fazla duramadığımdan yapamadım aşılı olanlar var dikensiz

Evet abi, meyve suyundan reçeline, marmelatına ilaç sanayisine kadar çok geniş bir kullanım alanı varmış. Parası da güzelmiş. Ama dediğim gibi üreticiden duymadım bunu, yani hiç üreticisine rastlamadım. Bizim memleketin rakımı 1600 metre civarında ve iklim özellikleri bakımından kuşburnuna çok uygun. O yüzden biz de ciddi anlamda yapabilirsek yapmayı düşünüyoruz. Aşılı sertifikalı dikensiz cinsleri falan da varmış dediğin gibi.

Gümüşhanede gümüşsu doğal ürünler meyve suyu tesisleri var.
Bu fabrika kuşburnu işliyor, ürettiği kuşburnu suyu ve diğer doğal meyvelerden çıkarılan suların Yüzde 70 ini ihrac ediyor.
Siz yeterki üretin pazar sorunu yok.
Köyde dağlardan kuşburnu toplayıpta aile bütçesine katkıda bulunan tanıdıklarım var.
yanılmıyorsam 1 tenekesi 20 Tl.
Başarılar dilerim şen ve esen kalın.

n_cebeci link=topic=56018.msg602291#msg602291 date=1338494771' Alıntı:
Gümüşhanede gümüşsu doğal ürünler meyve suyu tesisleri var.
Bu fabrika kuşburnu işliyor, ürettiği kuşburnu suyu ve diğer doğal meyvelerden çıkarılan suların Yüzde 70 ini ihrac ediyor.
Siz yeterki üretin pazar sorunu yok.
Köyde dağlardan kuşburnu toplayıpta aile bütçesine katkıda bulunan tanıdıklarım var.
yanılmıyorsam 1 tenekesi 20 Tl.
Başarılar dilerim şen ve esen kalın.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Pazar sorunu olmaması çok iyi, nihayetinde sadece üretimle bitmiyor iş. Asıl iş pazarlayabilmek.
Ama bana fiyatı biraz düşük geldi, yani ortalama bir kuşburnu ağacı 2.5-3 kilo meyve verirken bunun tenekesinin 20 liradan satılıyor olması, biraz düşündürdü yapılacak yatırıma değer mi diye. Nihayetinde bu da bir yatırım işi.

Kuşburnuyu toplamak zordur. İyi toplayan birinsan doğal ortamdan en fazla 2 teneke toplar oda 20*2=40 Tl. köyde yaklaşık 1 ay toplanabilir. Bunu bir kaç nüfüslü bir aile yaparsa yabana atılamaz bir getiri olur. Ülkemizin iş durumu göz önünde bulundurulursa nihayet sadece topluyor, tarlası yok sulaması yok. tabi siz tarımını yaparsanız çok daha fazla toplanabilir. İslah edilmiş fidanlar var bilebildiğim kadar.
İsterseniz bu adresle irtibata geçin sanıyorum size daha yararlı bilgiler vereceklerdir.

n_cebeci link=topic=56018.msg602313#msg602313 date=1338496424' Alıntı:
Kuşburnuyu toplamak zordur. İyi toplayan birinsan doğal ortamdan en fazla 2 teneke toplar oda 20*2=40 Tl. köyde yaklaşık 1 ay toplanabilir. Bunu bir kaç nüfüslü bir aile yaparsa yabana atılamaz bir getiri olur. Ülkemizin iş durumu göz önünde bulundurulursa nihayet sadece topluyor, tarlası yok sulaması yok. tabi siz tarımını yaparsanız çok daha fazla toplanabilir. İslah edilmiş fidanlar var bilebildiğim kadar.
İsterseniz bu adresle irtibata geçin sanıyorum size daha yararlı bilgiler vereceklerdir.

Haklısınız, doğal ortamdaki ağaçlardan meyve toplamak zor bir iş. Nihayetinde dikenli bir çalısı var. Ama ıslah edilmiş fidanlarla daha kolay hasat ve yetiştirme yapılabilir. Tekrar teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. :)

Çağrı link=topic=56018.msg602323#msg602323 date=1338496649' Alıntı:
Abi bizim bahçede var iki tane ama senin dediğin iş daha kapsamlı bahçede duruyo çayını falan yaparlar hiç öyle pazarlama gözüyle bakmamıştım bizim kuşburnulara :D

Bizim bahçede de var Çağrı. Ben de kısa bir süre önce keşfettim bu olayı. :D Sen de işi büyüt ticari bir değer kat olaya. :D