LÜTFEN YARDIM!!

Evet Üsdat sizin dediğiniz gibi geniş çaplı boruyla başlamakta hatta ettik sanırım.Amacımız kısa zaman da çok alan sulamak olduğu için bu yolu tercih ettik.Yanıldığımız ortada yeniden sulama ekipmanı almak bayağı masraf.Şimdilik traktörü yenileyip yolumuza devam edeceğiz..
Başkan çok yanlış anladın ana hat borun ne kadar geniş olursa okadar yakıt okadar düşer motor rahat çalışır
Ben sana 160 lık boru al demedim niye. 1 tane 160 lik borya vereceğin para ile 3 tane 110 Luk boru alırsın ekonomik olur güncel fiyatları bilmediğim için fiyat yorumu yapmıyorum eskiden bu böyleydi şimdide aynıdır
Sen o 120 lik yani 5 lik borunun yanına pompadan bir çıkış daha yap tarlaya biri 120 lik boru ile birde 110 Luk boru ile gitsin ondan ettiğin yakıt karı ile borunun parasini 1 senede çıkar emin ol . Tarladki ara hatlara da birine 120 lik den gelen borudan diğerine 110 luktan gelen borudan bağla tekrarla
Bu sulama işi öyle birşey ki bilmeyene anlatmak zor oluyor yanlış anlama lafımı . Yaparak zamanla dediklerimi anlarsın ama seni de iyi anlıyorum . Söylediklerim hepsi tecrübe senin çıkarın içindir . Zamanla fotoğraflı paylaşım yaparsan daha iyi anlatmaya çalışırım .

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Sehpa motor ile ilgili bilgim yok.Biraz açıklarsanız Bilgi edinmiş olurum.Bahsettiğim arazide bu mesafe de iş görür mü?
Kendim kullanmıyorum, çevre köylerde kullanan arkadaşlarımız var yakın mesafede iveco sehpa motorla sulama yapıyor 75 fıskiye çevirip 3 lt yaktığını söyledi 1000 metre gibi uzun mesafelerde ancak uygun kademe ve 6lık yeraltı borusuyla sonuç alabilirler diyor.

• Beğen
Bende eskiden sanrifuj ile sulardım seninki kadar uzun mesafe değil di senin belini yakıt çok büker sürümde çok değişmez yakıt zaten yoncada pulluk ile işin olmaz sana sulamada az yakan motor lazım ben çoğunluk fotonla sulardım bir sıkıntı yaşamadım
Sen kılınç pompa almaya bak durumunu anlatırsan yerin konumu nu falan ona göre kademe li motoruna göre şanzıman ayarlayıp sipariş verirler 6 lik pompa kaz boynundan çatal ile 2 tane 110 Luk yani 4 lük boru ile sulama hattına götürecek sin en ucuz bu yöntem oluyor yakıtta
@darende44 doğru söylüyor. Sorun traktörün gücünün yetmemesinde değil uyumsuzlukta. Traktör ile santrifüj pompa uymuyor olabilir ya da uyumlu diyelim bu sefer de uzak noktaya su taşırken tek boru ile taşımak demek hem yakıtta artış hem de basınçta düşüş demek. Borunun çapını küçültüp çift boruyla taşımak her yönden karlıdır.

Traktör konusuna da gelirsek hepimiz emek veriyoruz. Emek kolay kolay yemeğe dönüşmüyor. Benim size naçizane tavsiyemdir; almışken büyük alın, alın ki ilerde tekrar değiştirme gereksinimi duymayın. Gücünüzün yettiğince karınca kararınca almışken güzel bir marka alın sizi üzmesin. Bence 80 bg den aşağı da düşünmeyim derim.
Biz de isteriz ithal kaliteli traktörlere binmeyi ama imkanlar ona göre işte, Allah bundan aşağı düşürmesin.
Üstad verdiğiniz bilgiler doğrultusunda biraz araştırma yaptım.Boruların küçük çaplı olması ve bölünerek basınç uygulamak motora daha az yüklenmek demek, bu nedenle daha az yakıt demek. Sorun şu ki sulama malzemesini satın aldığımız için yeniden ekipman kurmak bayağı bir küflet demek.Bu sisteme uygun traktör alıp çaresine bakacağız..

Yıllardır kuyruk miliyle sulama yapıyoruz. Kesinlikle çok faydam olacağını düşünüyorum. O yüzden dikkatli oku hocam.
Aşağı yukarı benzer arazilere su basmaktayiz. Bu konuda yakıt olarak en iyisi Steyr dir. Lakin temizini ve hararet yapmayacak kadar dayanabilecek bir traktörü bulman zor. Sulama için önerim kesinlikle 2011 model öncesi NH TT serisidir. İntercooler turbo olmayanları. Bildiğin taşıdır bu traktörler. Hararet yapmaz. 750 devir seçeneğiyle 125lik boruyla 12 gazda 750 metre mesafeye yaklaşık 20 metre kot yüksekliğine TT55 ile saatte 90 ton su basıyoruz. Sivas Gemerekte yaz sıcaklığı 35 dereceyi geçer. Ve bu sıcaklıkta dahi hararet yüzde 70 e ancak çıkmakta. Bu traktörlerin yakiti saatte 4.2 litre (750 devir ve 13 gazda kullanıyoruz.). Ve şu kadar diyeyim komşumuz bir büyük pompa ve TD90la benim bastığım sudan 5 fıskiye fazla basıyor aynı yere. Saatte 7 litre yakıyor.
Sen balya işi de demişsin. Balyada da hararet çok önemlidir. CNH traktörleri bu konuda üstün. Ancak su basarken kesinlikle TD serisi önermiyorum. Benim önerim her iki işini de yapabilecek olan ve maddi olarak seni yormayacak olan TT75 tir. Pişman olmazsın.

Başkan çok yanlış anladın ana hat borun ne kadar geniş olursa okadar yakıt okadar düşer motor rahat çalışır
Ben sana 160 lık boru al demedim niye. 1 tane 160 lik borya vereceğin para ile 3 tane 110 Luk boru alırsın ekonomik olur güncel fiyatları bilmediğim için fiyat yorumu yapmıyorum eskiden bu böyleydi şimdide aynıdır
Sen o 120 lik yani 5 lik borunun yanına pompadan bir çıkış daha yap tarlaya biri 120 lik boru ile birde 110 Luk boru ile gitsin ondan ettiğin yakıt karı ile borunun parasini 1 senede çıkar emin ol . Tarladki ara hatlara da birine 120 lik den gelen borudan diğerine 110 luktan gelen borudan bağla tekrarla
Bu sulama işi öyle birşey ki bilmeyene anlatmak zor oluyor yanlış anlama lafımı . Yaparak zamanla dediklerimi anlarsın ama seni de iyi anlıyorum . Söylediklerim hepsi tecrübe senin çıkarın içindir . Zamanla fotoğraflı paylaşım yaparsan daha iyi anlatmaya çalışırım .
Rica ederim kardeşim neden yanlış anlamış olayım.Konuyu açmada ki amacım daha az masrafla daha çok yer sulamak.Söyleminizden şunu anlıyorum,(yanılıyorsam lütfen düzeltin)Santrafiüj çıkışına ekleme ile ikinci bir ana hat çekmemi öneriyorsunuz.Bunun sonucunda alana daha çok su basmamız ve motorun daha rahat çalışması anlamını çıkarıyorum.Doğrumudur?Bu sisteme hangi güçte traktör öneriniz olur?

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
Bu santrafiş milli pompa vb işlerde çok traktör denedik
285 s 350 metre uzaklık 20 metre kot farkına kademesiz santrafiş ile saatte 4 litre ile çalışıyor
Aynı mesafeye tt4.50 5 litre ile 266 gold 4-5 litre arası çalışıyor Deutz fahr 4065 e 6 litre ile çalışıyor o zamanlar açılmamıştı yüksek gazla çalışıyordu
Yonca işi içinde traktörünüz yetersiz gözüküyor
Traktörden önce kesinlikle kademe sayısı fazla olan bir santrafiş almanızı öneririm sondaj olsa milli pompayı önerecektim öncelikliğiniz 4 silindir olması
Massey fergusonların kuyruk mili kuvvetli ve kuyruk milinde çoğu markadan az yakıyor denedik
Erkunt 80 kısa mesafede santrafiş ile saatte 8 litre yakıyormuş
5450 de aynı şekilde
Ağır devirli bir traktör lazım
Yonca işinizine de uygun olabileceği ve kullanıcıların yakıtından memnun olduğu
Kubota marka traktörler ideal olur diye düşünüyorum

Rica ederim kardeşim neden yanlış anlamış olayım.Konuyu açmada ki amacım daha az masrafla daha çok yer sulamak.Söyleminizden şunu anlıyorum,(yanılıyorsam lütfen düzeltin)Santrafiüj çıkışına ekleme ile ikinci bir ana hat çekmemi öneriyorsunuz.Bunun sonucunda alana daha çok su basmamız ve motorun daha rahat çalışması anlamını çıkarıyorum.Doğrumudur?Bu sisteme hangi güçte traktör öneriniz olur?
Evet sanrifuj çıkışına y dediğimiz malzeme ile iki hat olacak . Busayede motor rahatlayacak . Bu işe en aşağı 65 lik bir motor yeterli .
Sizin pompa nın markasını kaç lık alış kaçlık çıkış 110 Luk pompa olmayacak dediğim pompa 160 lik boruya göre üretilmiş olması lazım

Bu santrafiş milli pompa vb işlerde çok traktör denedik
285 s 350 metre uzaklık 20 metre kot farkına kademesiz santrafiş ile saatte 4 litre ile çalışıyor
Aynı mesafeye tt4.50 5 litre ile 266 gold 4-5 litre arası çalışıyor Deutz fahr 4065 e 6 litre ile çalışıyor o zamanlar açılmamıştı yüksek gazla çalışıyordu
Yonca işi içinde traktörünüz yetersiz gözüküyor
Traktörden önce kesinlikle kademe sayısı fazla olan bir santrafiş almanızı öneririm sondaj olsa milli pompayı önerecektim öncelikliğiniz 4 silindir olması
Massey fergusonların kuyruk mili kuvvetli ve kuyruk milinde çoğu markadan az yakıyor denedik
Erkunt 80 kısa mesafede santrafiş ile saatte 8 litre yakıyormuş
5450 de aynı şekilde
Ağır devirli bir traktör lazım
Yonca işinizine de uygun olabileceği ve kullanıcıların yakıtından memnun olduğu
Kubota marka traktörler ideal olur diye düşünüyorum
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Yeni bir santrafüj almamı önermişsiniz.Sulama işini yaptığınız için mutlaka bilginiz vardır ki artık zamane Türkiye’sinde ikinci bir makina almak kolay değil.Elimizde ki olanlar ile devam edeceğiz.Traktörler ile ilgili verdiğiniz bilgiler ışığında inceleme yapacağım..

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Yeni bir santrafüj almamı önermişsiniz.Sulama işini yaptığınız için mutlaka bilginiz vardır ki artık zamane Türkiye’sinde ikinci bir makina almak kolay değil.Elimizde ki olanlar ile devam edeceğiz.Traktörler ile ilgili verdiğiniz bilgiler ışığında inceleme yapacağım..
Ne demek her zaman yeni bir ekipman almayı zorlaştıranlar utansın ne diyelim halimize şükür

• Beğen
Ya
Evet sanrifuj çıkışına y dediğimiz malzeme ile iki hat olacak . Busayede motor rahatlayacak . Bu işe en aşağı 65 lik bir motor yeterli .
Sizin pompa nın markasını kaç lık alış kaçlık çıkış 110 Luk pompa olmayacak dediğim pompa 160 lik boruya göre üretilmiş olması lazım
Yanlış Bilgi vermek istemiyorum aldığımız zaman ki evraklara bakmam lazım.Yanılmıyorsam 160 giriş 120 çıkış olması lazım yine de emin değilim.En son 9. ayda çalıştık unutmuş olabilirim..

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
Yıllardır kuyruk miliyle sulama yapıyoruz. Kesinlikle çok faydam olacağını düşünüyorum. O yüzden dikkatli oku hocam.
Aşağı yukarı benzer arazilere su basmaktayiz. Bu konuda yakıt olarak en iyisi Steyr dir. Lakin temizini ve hararet yapmayacak kadar dayanabilecek bir traktörü bulman zor. Sulama için önerim kesinlikle 2011 model öncesi NH TT serisidir. İntercooler turbo olmayanları. Bildiğin taşıdır bu traktörler. Hararet yapmaz. 750 devir seçeneğiyle 125lik boruyla 12 gazda 750 metre mesafeye yaklaşık 20 metre kot yüksekliğine TT55 ile saatte 90 ton su basıyoruz. Sivas Gemerekte yaz sıcaklığı 35 dereceyi geçer. Ve bu sıcaklıkta dahi hararet yüzde 70 e ancak çıkmakta. Bu traktörlerin yakiti saatte 4.2 litre (750 devir ve 13 gazda kullanıyoruz.). Ve şu kadar diyeyim komşumuz bir büyük pompa ve TD90la benim bastığım sudan 5 fıskiye fazla basıyor aynı yere. Saatte 7 litre yakıyor.
Sen balya işi de demişsin. Balyada da hararet çok önemlidir. CNH traktörleri bu konuda üstün. Ancak su basarken kesinlikle TD serisi önermiyorum. Benim önerim her iki işini de yapabilecek olan ve maddi olarak seni yormayacak olan TT75 tir. Pişman olmazsın.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Öncelikle bütün form üyelerine tevazu gösterip cevap yazma inceliği gösterdikleri için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Bazı arkadaşların yeni pompa veya ekipman ile devam etmem gerektiği çok doğru.Ama yeni masraflara yol açacağı için şimdilik aynı ekipmanla devam edeceğim.
Traktör seçeneği veren arkadaşların verdiği Bilgi ışığında hareket edecek olursam,Nh td 75 lik çok rahat su basmasından dolayı bg ve tork u ona yakın traktör tercih etmeliyim kanısına vardım.Su basma işi yapan arkadaşların 50 bg lik traktörle bile aynı mesafeye çok rahat su bastığını göz önüne alırsak, benim işimi 65 ve 80 bg motor halledecek gibi görünüyor.Tercihlerim arasında Mf markanın bazı versiyonları,Case markanın (artısı 4 silindir olması)xj65c veya xj75c,Nh markanın tt serisi 65 veya 75 liği,Deutz veya Same markanın 80 lik 4 silindirliğini almam gerektiği kanısına vardım.
Umarım doğru yoldayım🤔
Fikir ve önerilenize açığım.

Herkese iyi forumlar.
Aranıza yeni katılan bir arkadaşınız olarak sizlerin Bilgi ve tecrübesine ihtiyaç duydum.Bu yıla kadar ata dede mirası 100 dönüm kadar yerde kuru tarım yapmaktaydım(yem bitkisi,Yonca,Korunga vs...)Bu yıl 200 dönüm kadar arazi kiralayıp yonca ektik.Sulama zamanı gelince elimde olan Tümosan 6070n traktörümle yağmurlama sistemi sulama yamak istedim.Su kanalı araziden rakım olarak düşük.En uzun mesafe 1000 metre ve su kanalı ile 20 m rakım farkı var.120 lik boruyla su basarken traktör harareti çok yükseldi sıkışmaya başladı.Kendi traktörümle sulama yapamayacağım anlaşılınca denemek amaçlı komşunun mf 60 beygirlik ile denedik.Benimki kadar olmasa da mf le aynı sorunlar oldu.Nh 75td bağladık ve sulamayı bitirdik.Doğal olarak benim emektarı satmak zorunda kaldım.Yeni bir tane almaya karar verdim
Sizden ricam(özellikle teknik bilgisi ve tecrübesi çok olan) bu araziyi sulamak için kaç beygir ve kuyruk mili güçlü olan hangi marka tercih etmeliyim.Bayi ve galeri sahipleri 65 bg lik traktörün işimi göreceğini söylüyorlar.
Sürüm,biçme,balyalama işlerini de göz önüne alırsak tercihim ne olmalı.
Şimdiden teşekkürler.
Tumosan 82 80n al kardeşim

1998 model mf 240 s traktörüm var var mahalledeki yaramaz çocuklar mazot deposu musluğunu çıkarmışlar bütün mazot boşalmış musluğu yerine takıcam herhangi bir ayarı falan varmıdır bunun bilen varsa cevaplasın hepiniz saolun
🤣🤣 Çocuklara eğlence lazım
Yerine takarken vida yerine teflon bant sarın veya arasına bakır pul koyup sıkın sıktıktan sonra açıp bir daha sıkın iyice yapış sın pul o araya . Sonra vanayı açın yeterli eliniz degmisken hortumuda değişin pompaya bağlayın tamam .