MASSEY FERGUSON 165 HIZ SORUNU

Arkadaşlar bizim massey ferguson 165 liğimiz var ve bizim traktör kışin suyu içinde untunca blok ortadan ikiye ayrılmış ve değiştirildi yani rektefe oldu bizim traktör rektefe olmadan önce nerdeyse 240 lıga yetısıyodu ama rektefe olduktan sonra iice yavaşladı acab sorun nedir

Ynt: MASSEY FERGUSON 165 HIZ SORUNU

165 ve bu seri Masseylerin bir özelliğide vardır. Bu özellik hepsinde bulunmamaktadır. 75 yıllarrından kalma bu isme ' ' Püğer ' ' derlerdi. Belkide o zamanlar poverof yerine halkın anlayacağı dilde pınar anlamına gelen püğer ise direksiyonun sol altında bulunan beyaz ' ' T ' ' harfine benziyen bir kol idi. Püğeri aşağıya çektiğinde traktör o kadar hızlı giderdiki anlatılamaz, Çooook hızlı giderdi. önünde neredeyse hiç bir traktör kalmaz ancak kendinden güçlü bir püğerli massey geçerdi. Zayıf yönü ise hava yaptığı zaman yada çeşitli nedenle akü bittiğinde kesinlikle yitme-çekme ile çalışmaz ya bir yerden akü getirilecek. yada arkasında kasnak takılı ise kasnak döndürülüp/çevrilip çalışacak. Masseyde bu özellik varda iptal olduysa ............. bunada bakmak lazım

bence de dişli taktır.ama o da rampalarda iyi olmuyor.normal 3. vitesle çıkabileceği bir yeri bayılınca direk 2 ye çekmek zorunda kalıyosun.benim 175 lik var bende de en büyüğü yok o dişlinin.orta boy olanı var ama büyütmek istiyorum.madem tam manasıyla kullanamuıyorum 3. vitesi bari tam gaz yapsın dimi.pompadan bahseden arkadaşlara da katılıyorum.bizim orda bi 135 lik var allah seni inandırsın beni durur gibi geçti boşta geçenlerde.o gazın ordaki vidayı bikaç tur sık bence.açıldığı zaman da tren gibi gider merak etme

Traktörün şanzımanıyla oynatma bence.........neden dersen
3. vitese dişliyi attırdın varsay
normalde 3 takviye düz 1 den düşüktür 1. vitesle çıkamadığın yerde imdadına 3 takviye yetişiyor
dişli attırdığın zaman traktörün 3 takviyesi düz 1 den süratli olacaktır
3 takviyeye ihtiyaç duyarsan tarlada dişliyi mi sökeceksin
bırak yavaş gitsin KIRAÇ MÜHENDİSLİĞİ yapan arkadaşlara bence güvenme onlar ne dediğini blmiyor
senin traktörü tasarlayan bir mühendis herhalde Trakkulupteki arkadaşlardan daha iyi düşünür

masseysuper90 link=topic=3801.msg147632#msg147632 date=1233518145' Alıntı:
Traktörün şanzımanıyla oynatma bence.........neden dersen
3. vitese dişliyi attırdın varsay
normalde 3 takviye düz 1 den düşüktür 1. vitesle çıkamadığın yerde imdadına 3 takviye yetişiyor
dişli attırdığın zaman traktörün 3 takviyesi düz 1 den süratli olacaktır
3 takviyeye ihtiyaç duyarsan tarlada dişliyi mi sökeceksin
bırak yavaş gitsin KIRAÇ MÜHENDİSLİĞİ yapan arkadaşlara bence güvenme onlar ne dediğini blmiyor
senin traktörü tasarlayan bir mühendis herhalde Trakkulupteki arkadaşlardan daha iyi düşünür
arkadaşım ben kullandığım şeyi söylüyorum sana.1.vitesten hızlı olmuyor 3 takviye ama asfaltta 1-2-4-3 yapıyosun 2 den 4 e çekince zorlanıyo toplayıncaya kadar tabi bi de önceki msajımda da bahsettiğim gibi yokuş çıkarken 3 le çıkabileceğin bi yeri 4 le yemediği zaman direk 2 ye çekmek zorunda kalıyosun.kimseye de bilmişlik satmıyoruz.saygılar

ben dişli taktırmanı tavsiye etmem köyden bir komşu 265liğe taktırdı rampa aşağı tam bilimiyorum ama 5 ton civarı bir yük olması lazım.motor kendiliğinden vitesi boşa atmış.bu sorun dişliyi taktırdıktan sonra oldu diyor kendisi..traktörü durdurana kadar ölümden döndüm dedi..bir de fsmehmetözhan arkadaşımızın püğer dediği şeyi duydum köyde bir kaç kişide vardı ama çok kullanışlı bir şey değil diyorlardı...

guzel bı soru olmus
benım bılgım yok ama huseyın abının dedıklerını dıkate al bence kendısı bır ogretmen!!!+cıfcı=)
karetakamıl saggın ıcın tesekkurler sıtemız gıttıkce guzellesıyor !!!!

Salihçiğim bence orijinalini bozdurmasın şanjımanın.Şanzımanda hız aralıkları vardır bunu bozarsan şanzımanda ve traktörün çekişinde istemediğin problemler ortaya çıkar.
Örneğin 1. vitesle çıkamadığın yeri 4takviye ile çıkarsın çünkü devir düşer çekiş artar peki 4 takviye 1. vitesten süratli olursa hangi vitesi kullanacaksın
Arkadaşlardan biri demişki dişliyi takdırdım 4 takviye 1. vitesten süratli değil diyede ben inanamadım işin gerçeği.Sen 4 takviye ile 1 vites arasındaki hız aralığını sıfırlamış hatta yukarı atlatmış oluyorsun dişli taktırınca.
Hem MF nin mühendisleri bizden daha iyi bilir değilmi yanılmıyorsam sanırsamda öyledir

huseyın abıcım haklısın vıtes dıslı oranlarından bahsedıyosun sanırım!!! yanı traktorler oyle kara kalem veya hesapsız kıtapsız yapılmıyor bunu yapan adam elbettekı dusunmustur bırde traktor dedıgın alette hız her zaman 2 planda bunu trakmak takı muhendıslerde soyledı bana agır olmasının hem emınıyet ve guvenlık acısından hemde sureklı motor devrının normınal sekılde kullanılması acısından faydalı olacagını defalarca anlattı gecen dukkanda jeep ın sanzımanı toplanırken baktık vıtes dıslılerı kuculdıuukce sanırım hız artıyor ama cekıs dusuyor sen bunlarla oynarsan vıtes oranlarını ve devırlerını nası ayarlıcaksın !!!!

Orjinal olan her zaman verimlidir ne olursa olsun mf 165 çok yavaş ama bu da onun tek kusuru...
saatte 20 km yapıyor Babaeskiye 3 saatte gidip 3 satte dönüyordum aynı günde 6-7 saat yolculuk hiç çekilmiyor...

sayın abiler saygımız büyüklerimize herzaman vardr.yrumlarımda kimsey incitici bişey söylemek istemem asla.massey süper nickli abimizin adı hüseyin heralde.ayın abeyim.öncelikle şunu belirteyim ki sürat dişlsi diye abir ettiğimiz zımbırtı 3. vitese takılıyo 4. vitese değil.burada hemfikir olalım önce.tabiki 4 takviye 1. vitese yakın ve evet 4 e takılmış olsa 1 le aynı veya hızlı le olabilir.ama dediğim gibi sürat dişlisi 3. vitese takılıyo ve 4 takviyeden hızlı ancak 1 düzden yavş oluyo.tam arasında bişey oluyo.yük binmediği zaman bilemiyosun yani farkını.bizim orada (kastamonu) hr 165-175-178-185 likte vardır bu sürat dişlisi dediğim zımbırtı.o vitesten atma olayını hiç duymadım ama 200 serisine taktıranı da duymadım bizim oyanda.tabikide mf mühendisler bizden iyi bilecek ama ben kullandığım şeyi anlattım burada.saygılar

ARKADAŞLAR TRAKTÖR SÜRAT İÇİN YAPILMAMIŞTIR YALNIZ TIRAKTÖRÜN MOTOR DEVRİ DAKİKADA 23 24 BİN DEVİRE ULAŞMIYORSA POMPA AYARI KISIKTIR. MOTORUN DİŞLİSİ DEGİŞİRDE VİTES ARALIGI HIZI BOZULUR YANİ HIZ DİŞLİSİ ATILAN TRAKTÖR DE DİŞLİSİ DEGİŞMİŞ VİTESE GEÇİLİRKEN SORUN ÇIKABİLİR VE BOGULMA ÇEKİŞTEN DÜŞME VE VİTESE ZOR GEÇME GİBİ ARTIK SİZ KARAR VERİNN

yaw arkadaslar ben sımdı anlamadım ben neye karar verecegımı anlamadım daha dogrusu bızım traktor 4 vitese atıncı tam hızlanınca vuvvvv dıye de ses verırdı bızım traktörümüze ustalar ne yapmıs ve bunu nasıl duzeltıcez eskı halıne nasıl gelecek

o benim bildiğim ayn-maruttan gelen uğultudur ve benim bayıldığım bi sestir bende de 175 var 76 model ispanyol.zora girince veya yokuş çıkarken yapar o sesi benim bildiğim kadarıyla.sen ne yaptırdın arkadaşım dişli attırdın mı.baya bi karşı çıkanlar ve benim dediğime inanmayanlar da oldu ama ben kullandığımı söyledim burada.saygılar