• TrakKulüp Youtube'da Yayınlanan Son Videolar:
    ➤ Katı Gübre Dağıtma Römorkunun Faydası. İzlemek için tıklayınız.
    ➤ John Deere'nin Dayanıklılığı Ortada | Katı Gübre Dağıtma Römorku Doldurma. İzlemek için tıklayınız.

Mazotsuz calisan tümosan

Galiba telefonda servisle konusuyo o adaminda tak seri 4 e el frenini cek stop ettir demeyi akil edememis olmasi cok tuhaf
öyle bir şey oldumu insan panik yapıyor ne yapacağını sapıtıyor.
bizim köyde bir 240 durmamış boğdurup stop etmişler ama bir müşürden sorun olmuş dediler

Yazık olmuş. El frenini çekip yüksek viteste stop ettirince motorda veya şanzımanda bir yerler kırılır mı acaba?

Videoda 2:01 den sonra motor ambeleye kalkıyor. Hava filtresinden eter sıktıkları için hava girişi açık. Tahta ve bezle kapatıyorlar. Bence bu tip durumlar için hava girişini kapatacak bir acil stop düzeneği eklenmesi şart.

Bezle falan son gaz çalışan motora müdahale de riskli. Panik halinde insan elini kolunu kayışa falan kaptırabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=vbiNndfNNKI&feature=youtu.be

Abi bende tumosancıyım eski kasa 7480imiz var. Bırak filtre degistirmeyi yağ bile degistirmeden 1500 saat biniyoruz. 2 senede bir yıkamacı yüzü görür senede en kotü 800h çalışır.Bizimkindede turbo var hava filtresini temizleyeceğimiz zaman içinden toprak dökülür yani videodakiyle bizimki esit şartlarda calisiyor diyebilirim.

Şimdi nerde o eski tumosan?
1500 saat imkansız gibi hemde toprak dökülecek kadar tozlu ortamda...

Bu olay bu sene ford sulama motorunda bizim başımızada gelecekti neredeyse.
Sebebi kartere mazot indirme den dolayı farkedemezsen zamanla karterdeki mazotlu yağ artıyor ve taşması sonucu yakıt odasına alıyor sen mazotu kessen bile busefer motor kendi icindeki yağlı mazotu yakmaya baslıyor
Yapılacak en etkili çözüm alttan yağını koyvermek galiba

Buda başka bi vaka

https://youtu.be/Ir1PuWrSaZ8

Sebebi kartere mazot indirme den dolayı farkedemezsen zamanla karterdeki mazotlu yağ artıyor ve taşması sonucu yakıt odasına alıyor sen mazotu kessen bile busefer motor kendi icindeki yağlı mazotu yakmaya baslıyor

Buda başka bi vaka

Ee volkan abi, Ford u nasıl kurtardınız peki?

Abi ozmaan yağsız çalışacağı için yatak sarmaz mı az bir zaman da olsa çalışır galiba

Tümosana has bi durum değil, bu yıl Aksaray eskil de arkadaşımızın 2016 model newholland td75 i bu şekilde conta yaktı, garantiden karşıladılar

Buda başka bi vaka

Namuzsuzun sesi zil gibi amma :D

Ee volkan abi, Ford u nasıl kurtardınız peki?
Hurda kamyon motoru zaten
Bizimki 100dönüm sulamada karteri dolduruyodu mazotla her sulamada karteri boşaltıp yeni yağ doldurduk karterden çıkanıda depoya doldurduk yağlı yağlı yaktı valla 😂 sezonu o şekilde bitirdik 1000liralık motoru yaptırsn kendinden pahalı oluyo 2kere usta getirdik hertarafı söktü bulamadı kaçagı ve orda anlattı busekilde tehlikeli oldugunu

Videoyu izleyemedim, çünkü facebookum yok. Olayı az buçuk anladım. En önemli şey panik yapmamak. 1 ay önce firfira arpayı doldurup, tarlaya girdim daha bir sıra bitmeden takıma doğru geldim , el debriyajını kaldırdım geri gelip dikine inecektim, debriyaj ayırmadı. Debriyaja bir daha bastım, sertleşti. Ne oluyor lan dedim, elimi vitese attım çektim, gelmedi. Takviyeye sarıldım o da çıkmadı. Tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bak der gibi firfirdaki tohum bitsin bari deyip o şekilde tarlayı döndüm, bitmek üzere iken fren ile stop edip motoru boşa aldım. O nasıl oldu hala anlamış değilim, tekrar çalıştırıp debriyaj verdim durum aynı, normal vites geçmiyor ama takviye lang diye geçiyor, ama geçiş o geçiş ayırmıyor bir daha. O gün öyle çalıştım. Kendi kendine düzeldi. Çatal da sorum var sanırım. Bu olay yüksek hızda ve yükte başımıza gelirse Allah etmesin, büyük sorun. 2. vites 15 gazda insan rahat oluyor, ama hız ve yük anında sıkıntı büyük. Traktör kendi kendine düzeldi ama vites geçişleri sertleşti. Şanzuman yağını kontrol ettim, sorun yok. Bir miktar daha yağ ekledim. Çatala yağ değmiyor olabilir diye. Sorunum geçici çözülmüş gözüküyor ama sertleşme var. Sordum, ayırmamız lazım dediler. Sebebi traktörün az çalışması imiş.

Videoyu izleyemedim, çünkü facebookum yok. Olayı az buçuk anladım. En önemli şey panik yapmamak. 1 ay önce firfira arpayı doldurup, tarlaya girdim daha bir sıra bitmeden takıma doğru geldim , el debriyajını kaldırdım geri gelip dikine inecektim, debriyaj ayırmadı. Debriyaja bir daha bastım, sertleşti. Ne oluyor lan dedim, elimi vitese attım çektim, gelmedi. Takviyeye sarıldım o da çıkmadı. Tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bak der gibi firfirdaki tohum bitsin bari deyip o şekilde tarlayı döndüm, bitmek üzere iken fren ile stop edip motoru boşa aldım. O nasıl oldu hala anlamış değilim, tekrar çalıştırıp debriyaj verdim durum aynı, normal vites geçmiyor ama takviye lang diye geçiyor, ama geçiş o geçiş ayırmıyor bir daha. O gün öyle çalıştım. Kendi kendine düzeldi. Çatal da sorum var sanırım. Bu olay yüksek hızda ve yükte başımıza gelirse Allah etmesin, büyük sorun. 2. vites 15 gazda insan rahat oluyor, ama hız ve yük anında sıkıntı büyük. Traktör kendi kendine düzeldi ama vites geçişleri sertleşti. Şanzuman yağını kontrol ettim, sorun yok. Bir miktar daha yağ ekledim. Çatala yağ değmiyor olabilir diye. Sorunum geçici çözülmüş gözüküyor ama sertleşme var. Sordum, ayırmamız lazım dediler. Sebebi traktörün az çalışması imiş.
ustam bence böldürün o traktörü yüklü rampa inerken öyle yapsa ben panikten ölürüm heralde

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt