mısır ve ayçiçegi tohumu

mısır ve ayçiçegi tohumlarını bugün aldım arkadaşlar
yalnız peşin almadım ayçiçeginde ödemek üzere aldım hepsini

busene ekecegim çeşitler
mısır tohumu kws kalumet(fao700) geççi çeşit 14 torba aldım
ayçiçegi tohumu syngenta sy cadix erkenci çeşit 9 torba aldım

duruma göre ayçiçegi ve mısır tohumlarına birkaç torba ekleme yapabilirim ama şimdilik kesin ekecegim yerlerin tohumlarını aldım
henüz belirsiz olan yerlerin tohumlarını almadım

mısır tohumu şeçerken pıoner 1574le kws kalumet arasında kaldım ikisinide hiç ekmemiştim
daha önce iki firmanın ürünlerinden pıoner p 41 ve kws kermes ekmiştim geçmiş yıllarda
ve busene kalumette karar kıldım

ayçiçegi tohumundada bir çok tohum ektim geçmiş yıllarda
birkısmı güzel oldu birkısmı hayal kırıklıgı yarattı
busenede sambro bosfora ve cadix arasında kaldım cadix de karar kıldım

inşallah hasatları bereketli olur

Ynt: mısır ve ayçiçegi tohumu

rahimavci link=topic=72947.msg848695#msg848695 date=1392666143' Alıntı:
Hayırlı olsun bende dekalp mısır ekeceğim kaça aldınız tohumları ben dekalp ilaciyla birlikte torba 287.50 tl hasata
saolasın kardeşim
ben pıoner 1574 ve bu aldıgım kws kalumetin fiyatlarını sordum diger markaları pek araştırmadım dekalpi zaten uzun yıllar oldu bırakalı
tabir i caizse ocagımıza incir agacı dikti diyebilirim dekalp için :)
pıonerin peşin fiyatı 310 liraydı ilaçlı
kalumetin fiyatı 280 liraydı peşin fiyatı ilaçlı
ben yazın ödeyecegim için torbada 40 lira bindi
pioneride 40lira farkla verecekti
vadeli mal alınmaz bunuda ögrenmiş oldum busene
ne alırsan peşin alacaksın yoksa hertarafı zarar :)

ekimde sıra arası 70 cm sıra üzeri 17 cm düşünüyorum

FEHİM link=topic=72947.msg848714#msg848714 date=1392666600' Alıntı:
ayçiçeğinin 10 kiloluk mu? mahsuru yoksa fiyatını da yazar mısın?

yanlış degişsem 10kg 500 gram gibi bir şeydi 150000 adet yazıyor üzerinde
ilaçlı tohum aldım
ilk sordugum yer 490 dedi peşin fiyatına şok oldum
ikinci sorduugm yer 375 dedi yine şok oldum sonra 375 diyenin ilaçsız oldugunu ögrendim
sonra o kişiyle bir pazarlıga oturduk ilaçlısının ayçiçeginde ödemek üzere 450 ye aldım fakat normalde o fiyata vermez gibydi ama ilk defa alışveriş yaptıgımdan adam müşteri tutmak için biraz uygun verdi sanırım
yalnız diger 490 peşin fiyat veren kişide çok alışverişim olan briiydi adam demekki senelerdir kazık atıyormuş :)

ekim de sıra arası 70 sıra üzeri 24 cm düşünüyorum

uzay kasa link=topic=72947.msg848874#msg848874 date=1392673055' Alıntı:
Hemşom hayırlı olsun.Kermesten geçen yıl memnun kalanlar da var,Lanet edenler de.Ben de 1574 ve 1921 aldım.Bakalım hayırlısı.İnşaallah kurak gitmez de yüzümüz güler.

saol hemşo
bu tohum kermesin 1 üstü diyebilirim eken kişilerden ögrendigim kadarıyla
birde biraz inceledim araştırdım biizm buraların topragına güzel uyum saglamış
aslında bende hiç ugraşmayıp 1574 alacaktım fakat hem pahalı hemde bir yeni tohum deneyeyim dedim
inşallah pişman olmayız tohum tercihlerimizde :)

Hayırlı olsun bende bu gün Pioneer 31y43 leri getirdim kendinden pançholu aldım.Konya fuarında ayırttığım aynı şekilde ilaçlı Pioneer 30b74 leride alacağım Dekalbinde 7221 silajlık çeşidini sipariş verdik bekliyoruz ilaçlısını bulamadık.

hacimmet link=topic=72947.msg849875#msg849875 date=1392843834' Alıntı:
Hayırlı olsun bende bu gün Pioneer 31y43 leri getirdim kendinden pançholu aldım.Konya fuarında ayırttığım aynı şekilde ilaçlı Pioneer 30b74 leride alacağım Dekalbinde 7221 silajlık çeşidini sipariş verdik bekliyoruz ilaçlısını bulamadık.

saolasın kardeşim

inşallah senin tohumlarda hayırlı bereketli olsun kardeşim
tohum konusunda ben sıkıntı yaşamadım tohum fiyatları pahalı olunca ilaçlısınıda bulma kolay oluyor 3-4 yıl önce piyasada dekalpin ilaçlı danelik mısır tohumu yoktu çok aşırı ekim vardı bir de fiyatları ozaman ucuzdu diger tohumlara göre
geçen yıl mısır ekmemiştim busenede birdaha kumar oynuyoruz bakalım kalumet biizi üzecekmi sevindirecekmi

sanırım sen slajlık ekiyorsun
biizm buda pek hayvancılık yok daha dogrusu her evde birkaç inek dana vs var ona da kimse slaj ekmiyor
aslında slajın kıymetini bilmiyorlar bir ögrenseler birdaha bırakmazlar bizim köylülerde :)

rahimavci link=topic=72947.msg853290#msg853290 date=1393354288' Alıntı:
@YAVUZ13

dekalp ekmeyimmi şimdi oraya gel sen :)

valla kim ne marka tohum eker kim ne marka traktör alır kim ne marka ekipman alır ben butür konularda yönlendirme yapmak istemiyorum çünkü diyelimki ben desemki şunu al adam onu alsa ve memnun olmasa bunun vebali büyük olur :) ama dediigm gibi kendim bir ürünü kullandıysam veya hala kullanıyorsam bunla alakalı iyi veya kötü ne biliyorsam açıkça söylerim ki dekalp benim tarlalarıma girmez onu açıkça söyleyebilirim :)

YAVUZ_13 link=topic=72947.msg853299#msg853299 date=1393354817' Alıntı:
valla kim ne marka tohum eker kim ne marka traktör alır kim ne marka ekipman alır ben butür konularda yönlendirme yapmak istemiyorum çünkü diyelimki ben desemki şunu al adam onu alsa ve memnun olmasa bunun vebali büyük olur :) ama dediigm gibi kendim bir ürünü kullandıysam veya hala kullanıyorsam bunla alakalı iyi veya kötü ne biliyorsam açıkça söylerim ki dekalp benim tarlalarıma girmez onu açıkça söyleyebilirim :)

Valla iyi ki almamışım o zaman bugün almaya gittimde elinde yokmuş ugrarım yine dedim çıktıydım :) Pioneer mi kullanıyorsun model filan ne abi

rahimavci link=topic=72947.msg853302#msg853302 date=1393354988' Alıntı:
Valla iyi ki almamışım o zaman bugün almaya gittimde elinde yokmuş ugrarım yine dedim çıktıydım :) Pioneer mi kullanıyorsun model filan ne abi

şimdi konya topragı nasıldır hangi fimanın hangi tohumu uygunduronu bilemem
ama çok basit bir yöntemle ekecegin tohuma karar verebilirsin
sistem şöyle
komşularında yani tarla komşularında mısır eken kişilerde nbilgi alacaksın sözüne güvendigin yani aldıgı verimi az yada çok söylemeyen tarla komşularınla konuşacaksın içlerinden en yüksek verimi alan kişi hangi tohumu ekiyorsa sende o tohumu ekeceksin
tabi bunu yaparken bu kişilerin sözünün güvenilri olası lazım
çünkü bazı kişiler 1 ton alsa 500 kg aldım der yada bazı kişiler 1 ton alsa abartım 1500kg aldım der

ben busene kws kalumet ekecegim
sebeine gelecek olursak ben geçen yıl mısır ekmedim buyüzden konu komşudan sözüne güvendigim kişilerle konuştum ne ektiniz nekadar verim aldınız dedim
köyümde ve toprak yapısı köyümle nerdeyse aynı olan komşu köylerde epey kişiyle konuştum
2 marka tohum hep öne çıktı
biir pıoner 1574 digeri kws kalumet
ben pionerin geçmiş yıllarda bir kaç çeşit tohumunu ektim hiç biri 1 tonun atında verim yapmadı dekara
kws ninde kermes diye bir tohumunu birkaç yıl ektim oda rutubeti yüksek çıkmasa pıonere yakın bir verime sahip
ve sonuç olarak nasılsa pioneri biliyorum deyip birde bu kalumeti deneyeyim dedim

işin komigi dekaplinde birçok tohumunu ektim 1. ve 2. ürün oaln çeşitlerden geçmiş yıllarda fakat hiç biri 800kg nin üstüne çıkmadı 400kg ile 800kg arasında oldu hep :) (buyüzden benim için dekalp incir agacındanda beter )
ekenede saygm sonsuz karışmam :)

pioneer büyük bir firma türkiyenin heryerine her iklimine uygun tohum yapabilecek kapasitede
buyüzden eminimki biizm çukurova koşulalrında iyi verim veren tohum üretebiliyorlarsa illaki konyadada iyi verim veren tohumları vardır
bir araştır bölgende pioner ve diger markaları ekenlerle bri konuş uygun tohumu bulacaksın illaki

ali_durmuş link=topic=72947.msg853308#msg853308 date=1393355297' Alıntı:
hayırlı olsun abi, biz ektik bakalım. kws hiç bizim burada eken yok iyi bir tohumdur inşallah.

saolasın kardeş
siz ne marka ektiniz
bizde yagmur bekliyorsuk yagdı şükür artık toprak tava gelince hemen ekecegiz

Yavuz kardes bende kvs 6565 ve korimbos cesidini aldim bakalim bu senede kvs yi deneyecegim ben cumra okcu kasabasindanim 2 yildir dekalb 5783 ekiyorum donumden 3000 gecemedim 2500mtreden kvs eken arkadaslarda 4200 e kadar alan oldu birazda famaso ekecegim famosodada iyi tonaj aldilar burada bakalim hayirlisi