Örtüaltı Tarımı ve Elyaf Kumaş

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Örtü altı tarımında özellikle açık arazide ürün koruma ve geliştirme amaçlı yeni bir uygulama dünyada yaygınlaşıyor;

Ülkemizde açık arazi örtüleri olarak siyah veya şeffaf naylon örtü kullanılırken artık dünyada ELYAF Kumaş kullanılmaya başlandı, elyaf rulo örtüler ürünü soğuktan korurken aynı zamanda hava almasını ve çok güneşte sıcaktan
oluşacak zararları önlüyor.

52d6d22900db5_1622_1.jpg

11303_big.jpg

144535truskawki-007.jpg

Agrowloknina7.gif

1010253015_717.jpg

Videoda örnek olarak gösterilmiş, ayrıca traktör olmadan işçiler arazinin tamamını kapattıkları da oluyor

[video=youtube;2regJ8EDQrc]https://www.youtube.com/watch?v=2regJ8EDQrc[/video]

• Beğen
Tepkiler: efehakan
Diğer ismi agril abi bunun staj yapmıştım ben bi işletmede süs bitkisi yapıyor sürekli kullandığımız malzeme çok amaçlı naylon malzeme buhar yaptığından çürüme yapıyor havasız kalınca bizde kullandık bunu seraların naylonları patlamıştı 10 tanesinin bundan aldık çektik hemen kıvırcık vardı içinde kar yağdı 10 hafta kapalı kaldı gene bisey olmadı mallara güzel koruma sağlıyo ama maliyeti yüksek en genişi 4 metre diye biliyorum yeni sistem de değiştiyse bilemem :)

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Diğer ismi agril abi bunun staj yapmıştım ben bi işletmede süs bitkisi yapıyor sürekli kullandığımız malzeme çok amaçlı naylon malzeme buhar yaptığından çürüme yapıyor havasız kalınca bizde kullandık bunu seraların naylonları patlamıştı 10 tanesinin bundan aldık çektik hemen kıvırcık vardı içinde kar yağdı 10 hafta kapalı kaldı gene bisey olmadı mallara güzel koruma sağlıyo ama maliyeti yüksek en genişi 4 metre diye biliyorum yeni sistem de değiştiyse bilemem :)

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Demek ismi agril mi? İsmini bilmiyordum;
Mersin ve Tarsus taraflarında arkadaşlar vardı keşke onlar da görseydi.

Ayrıca soruna cevap olarak şöyle çalışıyorlar, sanırım rulolar birbirine dikilmiş ve arazi tamamen kapatılıyor, videonun 4;43 den itibaren bak:)

[video=youtube;2gnxcEQT2eo]https://www.youtube.com/watch?v=2gnxcEQT2eo[/video]

• Beğen
Tepkiler: kerem.donmez
Demek ismi agril mi? İsmini bilmiyordum;
Mersin ve Tarsus taraflarında arkadaşlar vardı keşke onlar da görseydi.

Ayrıca soruna cevap olarak şöyle çalışıyorlar, sanırım rulolar birbirine dikilmiş ve arazi tamamen kapatılıyor, videonun 4;43 den itibaren bak:)

[video=youtube;2gnxcEQT2eo]https://www.youtube.com/watch?v=2gnxcEQT2eo[/video]

Abi dikiyorlar zaten ama bizim kullandıklarımız 4 metre genişlikte ruloydu boy olarak kaç metredir bilmiyorum genelde boy değişir bizim seralar 8 ve 7 metre genişlikleri o yüzden 2 parça kullanmak daha rahat oluyor işçilik isteyen mesele biz alışkınız sürekli yaptığımzdan bana artık angarya geliyor bu işler :D

Abi dikiyorlar zaten ama bizim kullandıklarımız 4 metre genişlikte ruloydu boy olarak kaç metredir bilmiyorum genelde boy değişir bizim seralar 8 ve 7 metre genişlikleri o yüzden 2 parça kullanmak daha rahat oluyor işçilik isteyen mesele biz alışkınız sürekli yaptığımzdan bana artık angarya geliyor bu işler :D

Kerem, o tarlalar patates tarlasıymış adamlar patates tarlalarını kapatıyorlar, artık kaça mal oluyordur?

• Beğen
Kerem, o tarlalar patates tarlasıymış adamlar patates tarlalarını kapatıyorlar, artık kaça mal oluyordur?

Fiyat hakkında bişey diyemem ama tahminen 5 10 bini gözden çıkarmışlardır minimum ucuz bi malzeme değil ama yaptığı işe göre kıyaslayıncada birşey değil :) videodaki yerler rusya sanırım o yüzden kullanmışlardır yeni yeni kullanılmaya başladı bunlar millet alışana kadar pahallı sonra fiyatı düşer.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Şu anda benim 25 dekarlık bir tarlam bu örtülerin altında.KWS firması ile anlaşmalı yaptığımız pancar tohumluğu (elit)üretimi için elit fidelerini örttük.Bölgemizde şu anda sadece KWS ile anlaşmalı 1500 dekar tarla bu örtülerin altında.Beta tarımınkilerin miktarını bilmiyorum.Örtten makinadan sadece bizim köyde 4 tane var.
Örtüyü KWS veriyor (hesaptan düşüyor),titiz davranılırsa 2-3 yıl gidiyor.Konuyu dün görseydim resimlerini çekerdim.
Meyvecilik işlerim için ayrıca birkaç top bu örtüden (Agril) İzmir'den geçen hafta getirttim.
(izmircuvalfabrikasi.com) Rüzgar nedeniyle projemi gerçekleştiremedim.Belki başka işlerde kullanacam.
Fiyatı doğrudan dolara bağlı.
Ben meyvecilik işlerim için 300 metre X 320 cm enli, 30 gr/m2 Agrili 388 TL ye aldım (40 kr/m2) .Şu anda 400 TL.Haftanın son günlerindeki kur fırlamasıyla tahminim fiyat bu hafta yine değişir.''Dolardan bize ne,biz TL kazanıp TL harcıyoruz'' diyenlerin kulakları çınlasın.

• Beğen
Şu anda benim 25 dekarlık bir tarlam bu örtülerin altında.KWS firması ile anlaşmalı yaptığımız pancar tohumluğu (elit)üretimi için elit fidelerini örttük.Bölgemizde şu anda sadece KWS ile anlaşmalı 1500 dekar tarla bu örtülerin altında.Beta tarımınkilerin miktarını bilmiyorum.Örtten makinadan sadece bizim köyde 4 tane var.
Örtüyü KWS veriyor (hesaptan düşüyor),titiz davranılırsa 2-3 yıl gidiyor.Konuyu dün görseydim resimlerini çekerdim.
Meyvecilik işlerim için ayrıca birkaç top bu örtüden (Agril) İzmir'den geçen hafta getirttim.
(izmircuvalfabrikasi.com) Rüzgar nedeniyle projemi gerçekleştiremedim.Belki başka işlerde kullanacam.
Fiyatı doğrudan dolara bağlı.
Ben meyvecilik işlerim için 300 metre X 320 cm enli, 30 gr/m2 Agrili 388 TL ye aldım (40 kr/m2) .Şu anda 400 TL.Haftanın son günlerindeki kur fırlamasıyla tahminim fiyat bu hafta yine değişir.''Dolardan bize ne,biz TL kazanıp TL harcıyoruz'' diyenlerin kulakları çınlasın.

Ara sıra fotoğrafları paylaş kardeşim, hayırlı hasatlar dilerim:)

• Beğen
Tepkiler: Göktürk.
Bendeki toplar 300 metre,açılmamış (orjinal),üretici ve kargo etiketleri üzerinde.Top olarak yeter ama sıra başlarında toprak çıpaları varsa uç kısımları büzüp onlara bağlamak için birkaç metre uzun almak iyi olur.Bu durumda sıra başlarından rüzgar girip havalanması da önlenmiş olur.

• Beğen