Para kullanan maymunlar fuhuşa başladı!

Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale

Yale Üniversitesi’nde araştırmacı olan ekonomist Keith Chen ve psikolog Laurie Santos, dünyanın en bencil hayvanlarından biri kabul edilen Kapuçin maymunlarına para kullanmayı öğretmek istedi.

Chen, “Kapuçinler yemek yemek ve seks yapmaya odaklı küçük bir beyne sahip... Önlerine ne çıkarsa yiyorlar. Onlara sabahtan akşama kadar şekerleme verebilirsiniz. Yediklerini kusup tekrar yemek için yanınıza gelirler” dedi.

Chen ve Santos, para kullanmayı öğreterek, maymunların bencilliğini ortaya çıkarmayı, böylece onları para kullanmaya iten dürtüleri gözlemleyi amaçladı. Başarılı olan denemelerin ardından, maymunlara para karşılığında üzüm, elma ve jelibon satın almayı öğrendi.

EN EKONOMİK KİM?

Chen, kapuçin maymunlarına para yerine geçen ortası delik gümüş diskler verdi. Maymunlara diskleri meyve alabilmek için kullanmalarını öğretmek 7 ay sürdü. Eğitimin ardından, maymunlara 12 disk verildi. Maymunlara ilk önce üzüm ve elma, daha sonra da jelibon sunuldu. Maymunların bütçe hesaplaması, insanlarınınkine mükemmel bir benzerlik gösterdi. Daha çok jelibon almak isteyen kapuçinler, üzümden kısmaya başladı.

Ardından maymunlara kumar oyunları öğretildi. Chen, “İnsanların yaptığı gibi saçma kararlar veriyorlardı... İstatistiksel olarak kapuçinleri birçok borsa yatırımcısından ayırt etmek olanaksız” dedi.

SEKS VE HIRSIZLIK

Alışveriş ve kumarın yanı sıra, maymunların diskleri başka amaçlar için de kullandığı görüldü. Bir araştırmacı, iki maymunun kendilerine dağıtılan paraları seks karşılığında değiş tokuş ettiğine tanık oldu. Seks sona erdikten sonra, paraları alan maymun hemen araştırmacıların yanına gelerek kazandıklarıyla üzüm aldı.

Kapuçinler, araştırmacılara zor anlar da yaşattı. Bazıları, para dağıtımı sırasında daha fazla disk çalmaya çalıştı. Bazıları da para disklerinin konduğu sepetlere saldırdı. Bunu gören diğerleri de aynı şeyi yapınca, kısa süreli kaos ortamları yaşandı.

Yapılan deneyler, kapuçinlerin paradan anladığını ve tıpkı insanlar gibi kullanabildiklerini gösterdi. Chen, 2005 yılında pembe maymunlar üzerinde başladığı deneylerde maymunların insanlara olan davranış özelliklerini gözlemlemeye devam ediyor.

 
Katılım
27.05.2008
Mesajlar
9,405
Konum
Kırıkkale
Ynt: Para kullanan maymunlar fuhuşa başladı!

ilk çagdan beri milleti azdıran neydi diye araştırılıyor du. lidyalıların buldugu illet.hayvanlarıda buldu..
 
Katılım
24.11.2009
Mesajlar
11,065
Konum
Ankara
Ynt: Para kullanan maymunlar fuhuşa başladı!

zuha-*-s zuha-*-s yapmadıkları pislik kalmamış.
 
Katılım
20.11.2010
Mesajlar
5,221
Konum
Denizli
Ynt: Para kullanan maymunlar fuhuşa başladı!

asıl bu parayı icad edeni bi tamir etmek lazım .görsün bakalım icad ettiği şey nelere yol açıyor.hayvanlar alemini bile bozdu bu para
 
Katılım
22.11.2008
Mesajlar
715
Konum
Eskişehir-Bursa

Ynt: Para kullanan maymunlar fuhuşa başladı!

Para para para... Varlığı bir dert yokluğu yara... maymunları bile bozmuş. insanoğlu ne yapsın.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt