Pulluk mu çizel mi

11.10.2017
477
323
26
Yozgat

Selamün aleyküm abilerim diyecem çoğunuz benden büyüktür sanırım[emoji4] nohut ekmeyi düşünüyoruz 250 dönüm kadar biraz araştırdım bu aylarda çizelle sürüm yapıp nohut mibzeri ile ekim yaparsak veririmiz nasıl olur bilgisi olan varsa tecrübeleriniz paylaşırsanız sevinirim şimdiden saolun

çizel ve pulluk ayrı iki ekipmandır..
birisi bir diğerinin işini göremez..
çizel genellikle dip patlatmak için 40 cm ve altına saplanmalı ve tarlanın taban taşı bir nebze olsun kırılmalı..ve o seviyede olan verimsiz toprak yukarı çıkartılmamış olur..
ama gelin görünki 25-35 cm arasında işletilen çizelle pek kimse amacına ulaşmamıştır..
pulluk ise 30-40 cm aralığında güneşin işleyebildiği alanı ters düz ederek hem havalandırma hemde nöbet değişimi yapmaktır..
2 yıl pullukla 25-35 cm 1 yıl ise çizelle derin sürümün verimi arttırdığı görülmüştür..
yani kısacası iki ekipman farklı iş ve maksat taşır..

çizel ve pulluk ayrı iki ekipmandır..
birisi bir diğerinin işini göremez..
çizel genellikle dip patlatmak için 40 cm ve altına saplanmalı ve tarlanın taban taşı bir nebze olsun kırılmalı..ve o seviyede olan verimsiz toprak yukarı çıkartılmamış olur..
ama gelin görünki 25-35 cm arasında işletilen çizelle pek kimse amacına ulaşmamıştır..
pulluk ise 30-40 cm aralığında güneşin işleyebildiği alanı ters düz ederek hem havalandırma hemde nöbet değişimi yapmaktır..
2 yıl pullukla 25-35 cm 1 yıl ise çizelle derin sürümün verimi arttırdığı görülmüştür..
yani kısacası iki ekipman farklı iş ve maksat taşır..
En isabetli açıklama olduğu kanatindeyim.

Selamün aleyküm abilerim diyecem çoğunuz benden büyüktür sanırım[emoji4] nohut ekmeyi düşünüyoruz 250 dönüm kadar biraz araştırdım bu aylarda çizelle sürüm yapıp nohut mibzeri ile ekim yaparsak veririmiz nasıl olur bilgisi olan varsa tecrübeleriniz paylaşırsanız sevinirim şimdiden saolun
Geçen sezon ben kültüvatorle toprağı işleyip hububat mibzeriyle nohut ektim dönüme 100 kg aldım, komşum pullukla ekti 200 kg dan fazla verim aldı

kardes nohut olarak bilmem ama deneme amaçlı baharda tarlanın bir kısmını cizelle bir kısmını pullukla surduk. son baharda ekin ekmeden once pullukla surulen terin tavı guzel toprak topacsızdı fakat cizelle surulen yer hem otlu hemde topaclı oldu.benim tercihim pulluk olr.

Açtığım şu konuma bakarsanız

https://www.trakkulup.net/showthrea...m-yeniden-sahalardayim-gokturk?highlight=L270

aradaki farkı anlarsınız.Y.Tuyluoğlu mükemmel açıklamış.
Toprağın en verimli üst 30-40 cm ni devirerek havalandırmak,hasat artıklarını havasız bırakarak çürümelerini sağlayıp (5 kg/dekar CAN -amonyum nitrat yasak old dan- ayrışmayı hızlandırır) organik maddeyi artırmak,üst kısmı alta verip dinlendirmek,hasat sonrası çıkmış yeşil otları çevirip boğmak için pulluk.Bunları çizelle yapamazsınız.
Çevrilmiş toprağı birkaç ay sonra 45-50 cm altına girerek toptan yukarıya kaldırarak gevşetmek, sıkışmış taban katmanını kırmak, böylece ekilecek bitkinin köklerinin serbestçe derine gidebilmesi ve suyun hareketini engellememek için çizel.Bunları da pullukla yapamazsınız.
Bunlar bölgemdeki toprak yapısına göre benim uygulamalarım.Kendiniz için en uygununu çevrenizi ve toprak yapınızı gözlemleyerek oluşturmalısınız.