Süt Hayvancılığı Hesaplamam

Ben size birşey Söyleyım mı bence uzak koylere felan ahır yapmayın şehirlerin yakınında beş inek bakacak kadar bır yer yapın onun sütünü satsak daha mı ıyı olur bugun süt dükkanına gıttım hem 4 TL yapmış hemde en az 3 kg verecegını söyledi ve yapılan bölgede tanısanız sadece küçük çocugu olanlara taze süt satsanız yeter

Üstünden epey zaman geçti ama yan köye kadar hatırlıyorum:) 80 bin sadece süt kazancınızmı yoksa buzağılarıda verdikten sonra kalan paramıdır bide süt ucuzamı gidiyor orada yoksa süt ortalaması 22 lerdemi en son sanki buzağılara veriyorum demiştiniz yine böyle bir muhabbette düve ve buzağı masraflarınıda düşüp 80 binse çok iyi bol kazançlar
şimdi ineklerimizin çoğu 2.laktasyonda süt ortalamam şuan için 22 ama 2.laktasyonu bitmeye yaklaşan var ortalama olarak tüm senenin ortalamasını yapmam çok zor çünkü her hayvanının sütünü tartma şansım yok ama şuan 170kg süt döküyorum bundan 1 ay önce 2 ay ortalama olarak 350-360kg süt döküyorduk yani tahminlerimce 2laktasyon ortalamam 25-26kg olacak gibi. ben kâr hesabını yaparken şöyle yapıyorum süt ile yem masraflarını-işçilik-eleman giderleri ve ve kuru dönem giderlerini karşılıyorum belki bir tıkta bana kalıyor o kadar net hesap yapmadık. 2 sene içinde yaklaşık olarak 7 tane besiye dana çektim bunları sattım 2 tane gebe düve sattım ve 1 tane inek ıskartaya çıkardım bunların toplamı 80 bin lira.. şuan içerde 2 tane beside 1 yaşlarında dana var 3 tane erkek buzağı ve 2 tanede ekstradan boğa altı düvem var bunlarda benim 2 yıllık kazancımın içinde ve mart ayında 3 tane daha doğum olacak. sütü şuan 2.30 dan veriyoruz bu 80 bin lira ile ne yaptım biliyor musunuz bunun 5 tane dana parasınla 42bin lira ile gidip koyun aldım ona da başladık :)

şimdi ineklerimizin çoğu 2.laktasyonda süt ortalamam şuan için 22 ama 2.laktasyonu bitmeye yaklaşan var ortalama olarak tüm senenin ortalamasını yapmam çok zor çünkü her hayvanının sütünü tartma şansım yok ama şuan 170kg süt döküyorum bundan 1 ay önce 2 ay ortalama olarak 350-360kg süt döküyorduk yani tahminlerimce 2laktasyon ortalamam 25-26kg olacak gibi. ben kâr hesabını yaparken şöyle yapıyorum süt ile yem masraflarını-işçilik-eleman giderleri ve ve kuru dönem giderlerini karşılıyorum belki bir tıkta bana kalıyor o kadar net hesap yapmadık. 2 sene içinde yaklaşık olarak 7 tane besiye dana çektim bunları sattım 2 tane gebe düve sattım ve 1 tane inek ıskartaya çıkardım bunların toplamı 80 bin lira.. şuan içerde 2 tane beside 1 yaşlarında dana var 3 tane erkek buzağı ve 2 tanede ekstradan boğa altı düvem var bunlarda benim 2 yıllık kazancımın içinde ve mart ayında 3 tane daha doğum olacak. sütü şuan 2.30 dan veriyoruz bu 80 bin lira ile ne yaptım biliyor musunuz bunun 5 tane dana parasınla 42bin lira ile gidip koyun aldım ona da başladık :)
Adinizi cok sevindimi anlattiginiz kadariyla sistemi kurmussun kar getireek sekilde cark dönuyor koyun konusundada hayirli olsun adam oldugu sure mal kazandiriyor umarim bidahaki yazismamizda surunuzu bi bukadar daha buyutursunuz

MaşAllah Allah gönlünüze göre versin

• Beğen
Tepkiler: Mihalgazi
Selamun. Aleyküm arkadaşlar.
Kendimce böyle bir hesap yaptım yanlışım varsa düzeltin.

Hayvancılık maliyeti - geliri
Maliyeti
Ahır yapımı = 25- 30 bin tl
Yem karma 2-3 m3 = 20 bin tl
Süt sağma makinesi= 2-3 bin tl
Süt soğutma tankı = 5 bin tl
10 adet simental = 100-110 bin tl
Hayvan günlük yem = 25 tl x 10 = 250
Hayvan aylık ve yıllık yem = 250 x 30 = 7.500 tl. Yıllık = 90.000 tl
İşcilik aylık = 3500 tl Yıllık = 42.000 tl
Yıllık vetenier = 8000 tl

Getiriler
Ortalama günlük 18 kilo süt

Günlük süt = 180 litre x 4 tl = 720 TL (sütü parekende satarsan) x 300 gün = 216.000 tl

Günlük peynir = 180/6 = 30 kilo peynir x 25 = 750 TL (peynir parekende) x300 gün = 225.000 tl

10 adet buzağı 5- 6 aylık = 10 x 4000 = 40.000 tl (buzagı masrafları dahil)

Tek seferlik gider
Ahır + yem karma + inek = 168.000 tl
Yıllık gider(her yıl)
Yem + maaş + vetenier = 140.000 tl

Gelirler yıllık
Süt olursa = 216.000 tl
Peynir olursa = 225.000 tl
Buzağı = 40.000 tl

Elektrik ve su gideri yazmadım tam hesaplıyam aldığım için ama evle birlikte olacagı için çok fark etmez diye düşündüm.
Yanlış hatalı yazdığım yerler olabilir kusura bakmayın.
Bu arada işcilik kendime ait olacak maaş olarak hesap yaptım kendim çalışacam yani
İnşallah hayırlısı olur hakkınızda
Benim hesaplarıma görede şu an en iyi getiri süt işinde.Trakya bölgesindeyim ben süt şu an 2.5tl alınıyor.Kısa zamanda üreticiden daha da yüksek fiyata alınacağını tahmin ediyorum.
Ahır kurma,hayvan alımı,makina vs bunlar bölgeye ve duruma göre değişir.
Sizin burda karlılığınızı etkileyecek en önemli faktör yemlerin zamanında alımı ve sütü belirttiğiniz fiyattan satmanız olacaktır.
Merakım sütü 4tl satmanız için dolaşmanız gerekecek sanırım.Bir araç lazım mutlaka kendiniz mi götüreceksiniz başka yardımcınız varmı?
Benzin vs masrafları hesap ettiniz mi?
Yoksa sadece bir yere mi vereceksiniz?

18 kg sütü alırsın ama yem tek başına olmaz saman felan gerekir ot gerekir oda fazla tutar 25 TL yı gecer ayrıyeten 4 TL ye süt satmak çok zor ahır yapmak bencede zor o paralara yem karaya gerek yok zaten ineklerden ıskarta çıkabilir herkes bu hesapla giriyor ama maalesef ya vatandaş yalan yada ortam gerçekten kötü herkes ağlıyor ve küfür edıyor ha şu bır gerçek 100 kazanıyor onu begenmıyor 130 çıkıyor kazanç yıne küfrediyor birazda hükümeti sevmemek var herkes hemen zengin olalım dıyor yalnız süt 2.30 şu anda her yerde 15 kuruş da prim var bide bu tarafı var işin
25 Tl yi nasıl geçiriyorsunuz bi yazarmısız 18 -20 litre için şunu verir ve bunun fiyatı bu 25 tlyi geçti diye bi yazın

böyle bir rasyon olurda bunu verdiği ineğin 35 40 arası süt vermesi gerek vermiyorda bunlar veriliyorsa boşa yer hatta hasta olur hayvan:)

Valla mı:)

Yıllardır uyguluyoruz hasta olan olmadı niyeyse. Bu konudaki yeterliliğiniz nedir? Veteriner hekim beslenme uzmanı vs? İç anadolu bölgesi tarım kredi yem çalışanı aynı zamanda beslenme uzmanı melikşah yılmaz, sarıkaya veteriner hekimi aynı zamanda süt birliği baskanı altan gültekin, sorgun veteriner hekim halis altan. Danışmanlık aldığımız birkaç isimden bazıları. Bu isimler rasyonlarımızı onaylamışken ve bizler yıllardır uygulayıp neticesindende son derece memnunken siz hangi sıfatla dalga geçer gibi yorum yaptınız merak ettim doğrusu? Varsa bir bilimsel dayanağınız dinlemeye hazırım.

Valla mı:)

Yıllardır uyguluyoruz hasta olan olmadı niyeyse. Bu konudaki yeterliliğiniz nedir? Veteriner hekim beslenme uzmanı vs? İç anadolu bölgesi tarım kredi yem çalışanı aynı zamanda beslenme uzmanı melikşah yılmaz, sarıkaya veteriner hekimi aynı zamanda süt birliği baskanı altan gültekin, sorgun veteriner hekim halis altan. Danışmanlık aldığımız birkaç isimden bazıları. Bu isimler rasyonlarımızı onaylamışken ve bizler yıllardır uygulayıp neticesindende son derece memnunken siz hangi sıfatla dalga geçer gibi yorum yaptınız merak ettim doğrusu? Varsa bir bilimsel dayanağınız dinlemeye hazırım.
Bilimsel her 2.5 3 lt süt için 1 kg yem verilir hadi siz 2.5kg için verdiğinizi düşünelim 25kg süt için verilen bir süt yemi veriyorsunuz ayrıca eklediğiniz her yonca sütünüzü arttırıcı rol oynar mısır silajıda enerji açısından yapar şu rasyonu hosteine veriyorsanız 30 kg süt almanız gerek ondan bahsediyorum kim ayarlamış kim yapmış neymişler beni ilgilendirmez ben yorumumuda size yapmadım sizi alıntılayana yaptım veteriner teknikeri ve ayrıca tarımsal laboratuvar teknikeriyim sidik yarıştıracak bir yapım yok size hayırlı olsun bu rasyonla 18kg süt alıyorsanız ben sorgulardım sadece arkadaşa onu dedim siz bu rasyonla kaç kg süt alıyorsunuz

Bo

Böyle bi rasyon olamaz
ortalama 730 kg simental için 22 kg süt veren bir hayvan için bile fazla görünüyor hatta 8.5 kg yeme düşüp 6 kg yoncaya sanırım 5kg samana kadar düştüm hala ihtiyaçlar karşılanıyor not: programı yapanlar selçuk üniversitesi veteriner fakültesi hocalarımız problem yaşamayanlar için diyecek lafımız yok çevre şartlarına dayalı olarak bile değişir rasyon problem yaşayanlar için çözüm üretmeye paylaşım yapmaya bildiklerimizi herkesle paylaşmaya yanlışımız varsa başka arkadaşların bilgileriyle düzeltmek için buradayız

Resimler ve ekler

• 20200205_092027.jpg
    20200205_092027.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 47
  • 20200205_092318.jpg
    20200205_092318.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 48
ortalama 730 kg simental için 22 kg süt veren bir hayvan için bile fazla görünüyor hatta 8.5 kg yeme düşüp 6 kg yoncaya sanırım 5kg samana kadar düştüm hala ihtiyaçlar karşılanıyor not: programı yapanlar selçuk üniversitesi veteriner fakültesi hocalarımız problem yaşamayanlar için diyecek lafımız yok çevre şartlarına dayalı olarak bile değişir rasyon problem yaşayanlar için çözüm üretmeye paylaşım yapmaya bildiklerimizi herkesle paylaşmaya yanlışımız varsa başka arkadaşların bilgileriyle düzeltmek için buradayız
ayrıca yine başka bir program
Yine başka bir program aynı değerledeki laktasyon başındaki hayvan için bile fazladır. programın bilgileri Zir. Y. Müh. Elmas TOPAL yazmıştır. diğer program çok basittir onuda yem fabrikası yazmıştır ona pek güvenmem ama oda fazla göstermiştir.

Resimler ve ekler

• 20200205_094754.jpg
    20200205_094754.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 41
  • 20200205_100221.jpg
    20200205_100221.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:
ayrıca yine başka bir program

Yine başka bir program aynı değerledeki laktasyon başındaki hayvan için bile fazladır. programın bilgileri Zir. Y. Müh. Elmas TOPAL yazmıştır. diğer program çok basittir onuda yem fabrikası yazmıştır ona pek güvenmem ama oda fazla göstermiştir.
yukardaki bilgileri paylaşmamdaki amaç birilerine yanlış yapıyorlar demek değildir herkesin doğrusu kendine tabi ama belki birilerine katkısı olur veya daha az yem vererek cebinde para kalır diye paylaşılmıştır. yine ihtiyaç duyan olursa onlara programları atar kullanamayacaklara bilgileriyle rasyon bilgisi veririm ilk programla çalışıp millete parayla rasyon yapan adamlar tanıyorum bilginiz olsun:)

Beyfendi inekler açık beside, ayrıca kış aylarındayız sizin o yaptıgınız programları bende defalarca inceledim. Eğer her şey teoride olduğu kadar kolay olsaydı bu programı bulan herkes zengin olurdu. Kış aylarında hayvanların tüketiminin artmasının nedenlerini, laktasyon içerisinde hayvanların canlı ağırlıklarınıda koruması gerektiğini bilerek hareket ediyoruz. Yanlış anlamayın ama ben hayatım boyunca tüm bilimsel verileri dinledim saygı duydum ancak teoriden pratiğe dönüşmeyen bilgilerdi bunlar hayvancılık konusunda. Biz yıllardır bu işi yapıyoruz hayvanlarımız süt verimleride döl verimleride kızgınlık dönemleride sorunsuz çok şükür. Ayrıca yukarıda yazdığım yetkili kişilerlede bunun takibini yapıyoruz. Bundan sonrası çokta umrumda değil açıkcası.

Beyfendi inekler açık beside, ayrıca kış aylarındayız sizin o yaptıgınız programları bende defalarca inceledim. Eğer her şey teoride olduğu kadar kolay olsaydı bu programı bulan herkes zengin olurdu. Kış aylarında hayvanların tüketiminin artmasının nedenlerini, laktasyon içerisinde hayvanların canlı ağırlıklarınıda koruması gerektiğini bilerek hareket ediyoruz. Yanlış anlamayın ama ben hayatım boyunca tüm bilimsel verileri dinledim saygı duydum ancak teoriden pratiğe dönüşmeyen bilgilerdi bunlar hayvancılık konusunda. Biz yıllardır bu işi yapıyoruz hayvanlarımız süt verimleride döl verimleride kızgınlık dönemleride sorunsuz çok şükür. Ayrıca yukarıda yazdığım yetkili kişilerlede bunun takibini yapıyoruz. Bundan sonrası çokta umrumda değil açıkcası.
ben sizin uyguladıklarınıza yine birşey demedim farkettiyseniz üst mesajlarda çevre şartları rasyonu etkiler diye yazdım siz konunuzda haklısınız ben sizin rasyonunuzu hosteine uygulamasınlar diye yazıyorum her hayvana her şartlara göre rasyon gerekir normalde siz doğrunuzu biliyor ve bulduysanız benim açımdan bir sorun yok ama direk simental alıpta bende bunu uygulayacam diyen arkadaşlara önerim çok olduğunu söylemek olurdu yetersizlik görürlerse arttırabilirler tabi ama herkes yozgatta oturmuyor ben sizin rasyonunuzu değil türkiye şartlarında hep sizin rasyonunuzun uymayacağının anlatımının derdindeyim bu rasyonu antalyadaki bir üretici sizden esinlenip uygulasa boşa para verir olay bu başarılarınızın devamını dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Yunus sarı
Ben size birşey Söyleyım mı bence uzak koylere felan ahır yapmayın şehirlerin yakınında beş inek bakacak kadar bır yer yapın onun sütünü satsak daha mı ıyı olur bugun süt dükkanına gıttım hem 4 TL yapmış hemde en az 3 kg verecegını söyledi ve yapılan bölgede tanısanız sadece küçük çocugu olanlara taze süt satsanız yeter
Benim yapacağım yer merkeze 10 km oda yeni yerleşim yerlerine 5 km