Tarım Bakanı Pakdemirli: Pamuk destek ücretlerini açıkladı

Katılım
29.12.2013
Mesajlar
4,825
Konum
EDİRNE - Uzunköprü


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, pamuk destek ücretlerini açıkladı. Pakdemirli, “Bildiğiniz gibi pamukta pirim desteği kilogram başına 80 kuruştu. Üreticilerimizden gelen talepler ve yaptığımız detaylı analizler sonucu kütlü pamuk primini yüzde 37,5 artırarak kilogram başına 1,1 Liraya çıkardık” dedi.

İzmir’de konuşan Pakdemirli, pamuğun tekstilin hammaddesi olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin ihraç ettiği kaliteli tekstil ürünleriyle dünyada söz sahibi olduğunu vurguladı. Pakdemirli, “Ülkemiz, dünyanın önemli pamuk üretim merkezlerinden birisidir. Pamuk üretiminde dünyada 6. sırada, verimde ise 3. sıradayız. Son 18 yılda yürüttüğümüz başarılı politikalar ve destekler sayesinde kütlü pamuk verimi dekarda yüzde 40 artarak 500 kilograma ulaştı. Bugün açıklayacağım müjde ile hem üretimi, hem de verimi daha da yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi pamukta pirim desteği kilogram başına 80 kuruştu. Üreticilerimizden gelen talepler ve yaptığımız detaylı analizler sonucu kütlü pamuk primini yüzde 37,5 artırarak kilogram başına 1,1 Liraya çıkardık. Ayrıca pamuk üreticilerine, mazot ve gübre desteğiyle birlikte kilogram başına 1,23 Lira desteği, 2021 yılı Mayıs/Haziran aylarında ödemiş olacağız” ifadelerini kullandı.


TARIMDANHABER
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt