TİGEM' den

Ynt: TİGEM' den

malkaralı_yusuf link=topic=54935.msg583627#msg583627 date=1335006541' Alıntı:
Murat Bey paylaşım için teşekkürler. Center pivot sulama işi ilginç geldi, küçük ölçeklli arazilerde de kullanılabilir mi. Suyu ne kadar derinlikten alıyorsunuz? Fendt Vario muhteşem makina :) Staj için gönüllüyüm. :)

Bildiğiniz gibi Şanlıurfa Ceylanpınar Türkiyenin en kurak arazilerinden bu nedenle sulama büyük sıkıntı geçmiş yıllarda büyüy zararlara yol açmış. Center Pivot lar bu sene kurulmaya başladı. Tam turunda 492 da arazi suluyo bunu suyu ise ortalama 150 m derinlikten dalgıç pompalarımızla çekiyo. Küçük arazide kullanımı duruma göre değişir, yuvarlak bir alan yaratıyo. 4 tane center pivot düşün merkezleri kare yaratıcak şekilde konumlandırılmış aralarda 4 köşeli yıldız boşluklar kalıyo buralarda sulanmıyan kuru ziraat oluyo doğal olarak. toplam arazide %20 kayıp oluşuyo.
Fendtler muhteşem evet . 1 tanesi Günde 400 da araziyi pullukla rahatlıkla sürebilmekte.

muratkurtcp link=topic=54935.msg583630#msg583630 date=1335007089' Alıntı:
Bildiğiniz gibi Şanlıurfa Ceylanpınar Türkiyenin en kurak arazilerinden bu nedenle sulama büyük sıkıntı geçmiş yıllarda büyüy zararlara yol açmış. Center Pivot lar bu sene kurulmaya başladı. Tam turunda 492 da arazi suluyo bunu suyu ise ortalama 150 m derinlikten dalgıç pompalarımızla çekiyo. Küçük arazide kullanımı duruma göre değişir, yuvarlak bir alan yaratıyo. 4 tane center pivot düşün merkezleri kare yaratıcak şekilde konumlandırılmış aralarda 4 köşeli yıldız boşluklar kalıyo buralarda sulanmıyan kuru ziraat oluyo doğal olarak. toplam arazide %20 kayıp oluşuyo.
Fendtler muhteşem evet . 1 tanesi Günde 400 da araziyi pullukla rahatlıkla sürebilmekte.
Müthiş bir şablon, Maaşallah diyorum. Staj için fikriniz nedir? olabilir mi?

Center Pivotları Bereket TV de Ceylanpınar tanıtımında görmüştüm,gerçekten güzel uygulama ama çiftçi şartlarında pek mümkün değil sanırım..Güzel resimler paylaşmışsınız,teşekkürler...

muratkurtcp link=topic=54935.msg583630#msg583630 date=1335007089' Alıntı:

harika degerler çifçilikte son nokta ceylanpınar .. fendt ın guluk yakıt tuketimi nekadar merak etim 400dekarı işlerken.. birde gözüme çarpan topragın yapışkan oldugu ve pulluk tekerlerine yapıştıgı buda pullugun kalkmasına neden olacaktır aslında o tekerler sabit onlara birer tane sıyırıcı demir parçası eklense guzel olurdu, arka tekerlekte var öle bi demir... kendi pullugumdada aynı sorunu yasadım teker çamur topluyor pullugu kaldırıyor havaya sonra ..onun için tekerlek kullanmıyorum.. uçsuz bucaksız araziler zaten bu makinalar burdan baska bi yere sıgmaz :)

çok çok güzel paylaşım daha fazla paylaşım ve videolarını bekliyoruz böyle büyük arazileri böyle sulama sistemlerini ülkemizde görmek mutlu ediyor açıkcası.Center pivot harika bir sistem peki fotoğraftaki haliyle maliyeti nekadar acaba