TMO Buğday Arpa Fiyatlarını Düşürmek İçin Müdahale Etti..

Simdi dusurup sonra gene sonbahar kışın gene yükselirse düşüremezse veya düşürmezse yaptıkları cifççi düşmanlığından başka bişey degildir bu dusurduğu hayvancıyada yaramaz zaten yem fabrikaları fiyatlar yukselince zam yapıyor bide saman fiyatlarını düşürsünler bu sene hayvancıyı o kadar düşünüyorlarsa en çok saman etkileyecek hayvancıyı.

Simdi dusurup sonra gene sonbahar kışın gene yükselirse düşüremezse veya düşürmezse yaptıkları cifççi düşmanlığından başka bişey degildir bu dusurduğu hayvancıyada yaramaz zaten yem fabrikaları fiyatlar yukselince zam yapıyor bide saman fiyatlarını düşürsünler bu sene hayvancıyı o kadar düşünüyorlarsa en çok saman etkileyecek hayvancıyı.
saman arpa düşecek gübre düşmeyecekse ne yazar o zaman başlarım öyle hayvancılığa

King Yasası (King Teoremi)

Tarım ürünlerinin arzı çok kısa dönemde hemen hiç değiştirilemez. Başka bir deyişle, kısa dönemde tarımsal ürün arzı esnekliği yaklaşık olarak sıfıra eşittir. Tarım ürünleri talebi ise, gerek besin maddeleri, gerekse tarımsal hammaddeler için düşük bir esnekliğe sahiptir. Bu durumda arzdaki değişmeler, tarımsal ürün fiyatlarını ve tarımsal ürün üreticilerinin gelirlerini geniş ölçüde etkiler. Tarımsal ürün arzı ile gelirler arasında varolan bu ilişkiyi ilk kez, XVII. yüzyılın sonlarına doğru bulan İngiliz düşünür Gregory King olmuştur. Bu ilişki, ekonomi yazınında "King Yasası" veya "Bolluk Paradoksu" olarak bilinir. King Yasası daha çok buğday ve buğday türü ürünlere uygulanır. Sebze ve meyveler için pek geçerli değildir. Gregory King, buğday arzında % 10 bir azalmanın buğday fiyatını % 100 arttırdığını saptamıştır.

King Yasası daha sonraları Malthus 'cu bir görüşle belirtilmiştir. Şöyle ki; buğday miktarı aritmetik bir dizi izleyerek azalırsa, fiyatları ters yönde ve geometrik bir dizi izleyerek yükselir. Bu durum çiftçinin bol ürün yıllarında zarar gördüğünü ve ürünün kıt olduğu yıllarda ise gelirinin arttığını gösterir. Ürün bolluğu nedeniyle ürün fiyatlarının düşmesi durumunda, çiftçilerin gelirlerini aynı düzeyde tutabilmek için ekim ve dikim alanlarını genişlettikleri ve bu şekilde fiyatların daha da düşmesine yol açtıkları görülür.

Rene Ray, King Yasasını aşağıdaki gibi özetlemiştir.

Ürün miktarı (Q).................. i, 0.9, 0.8, 0.7, 0.6, 0.5
Birim fiyatı (P)..................... i, 1.3, 1.8, 2.6, 3.8, 5.5
Toplam Gelir (R = P.Q) .. i, 1.171, 1.44, 1.82, 2.28, 2,75

King Yasası kapalı ve azgelişmiş bir ekonomide geçerli olabilir. çünkü ürün az alınca döviz yetersizliği nedeniyle, dış alım olanakları, söz konusu olmayacaktır. Azgelişmiş bir ekonomide ise zorunlu gıda maddeleri talep esnekliği genellikle 1'den büyüktür ve doyum zayıftır. Ekonomi geliştikçe ve gelirler arttıkça talep esnekliği l'den küçük olmaya başlar ve doyum kuvvetlenir.

İkinci olarak, King Yasasının uygulama alanı bulabilmesi için ikame olanakları bulunmamalıdır. Aksi halde, talep ikame mallarına yönelir ve fiyatı yükselen tarım ürününün satışları sınırlanır.

https://www.ekodialog.com/Konular/king_yasasi_teoremi.html

****************************************************************************************************************************

Bu sene Gübre Fiyatlarında King Yasasının İşlediğini gördük. 1800 TL’den 3700 TL’leri gördü. Talep var arz(üretim) yoksa fiyatlar 2’ye katlayabiliyor.

Geçen sene Buğday fiyatını 2,10 baz alırsak, bu sene King Yasası işlerse Buğday fiyatının 4,20’leri görebileceği düşünülebilir. Devlet tüketicinin zararını istemez bu fiyatlar TMO eliyle engellenecektir. Ama 3 TL’yi de engellemek çok zor olacaktır. Zira TMO geçen sene 30 kuruş aşağıdan satarak, 2,10’da fiyatları ancak sabit tutabildi. Bu sene verdiği 2,45 satış fiyatı 2,45+0,30=2,75 piyasa fiyatı olarak okunabilir. Hemde sezon başında..

Üç kuruşluk açıkladığı fiyatı pompadan gübreden vergiden geri alır hükümet o fiyatlara sevinen destansı satırlar yazan arkadaşlara duyurulur

Haa birde kuraklık veya hastalık 1 tane iltarımdan ne gelen duydum ne gördüm sizin zarar nekadar alan etkilendi bölgemizdeki düşüş bu kadar diye il il ilçe ilçe hesap olmassa hasattan sonra hep beraber bakarız çıkan tabloya zihniyetiyle ohoo altlarında arabamı yok kurumlarda personelmi yok

Üç kuruşluk açıkladığı fiyatı pompadan gübreden vergiden geri alır hükümet o fiyatlara sevinen destansı satırlar yazan arkadaşlara duyurulur

Haa birde kuraklık veya hastalık 1 tane iltarımdan ne gelen duydum ne gördüm sizin zarar nekadar alan etkilendi bölgemizdeki düşüş bu kadar diye il il ilçe ilçe hesap olmassa hasattan sonra hep beraber bakarız çıkan tabloya zihniyetiyle ohoo altlarında arabamı yok kurumlarda personelmi yok
o borçları ertelicez dedi faizle ertelersen ne anlamı var ki ertelemenin zaten ödemezsende ertelemiş olursun ha dersin ki faizsiz erteliyoruz o zaman tamam

devlet fırsatçı tüccar gibi davranmaya başladı sonumuz hayır olsun

harmanda borçlu çiftçi mecbur satacak ya alış 2250 açıkladı bu fiyattan alacak yani kim alırsa alsın ucuza alacak,, harman bitince 2450 den satacak satış fiyatınıda açıkladı...

200 kar cepte

tmm oldu...

vur borçluya

hani demişler ya düşene bi tekmede sen vur

Hocam köyde sebzesini yetiştiremiyorlar mı ? Bahçe mi yok, yapacak adam mi yok?
Bir kısmı yetiştiriyor, eskisi gibi köyde yapacak kişi sayısı az, köye gelin gelmiyor.
Eskiler kabak, patlıcan, biber, fasulyeyi pazardan mi alırdı Hocam?
Çerezlik kabak ekerdik, doğalgaz elektrik çevrim santrali gelince sıcaklık 2 C artıyor, eskisi gibi ekemiyoruz.

Hocam sizin oralarda Ejder meyvesi de mi yoktur. ejder meyvesi de ekip yetiştirmek lazım. ejder meyvesinin kilosu ne kadar oldu acaba ?
Bizim iklimimiz tropikal değildir, yalnız denize yakın köylerde mandalina ve portakal yetişebilen tarlalar mevcuttur,
Meyvelik olarak ceviz ve fındık bahçeleri var.
Üç kuruşluk açıkladığı fiyatı pompadan gübreden vergiden geri alır hükümet o fiyatlara sevinen destansı satırlar yazan arkadaşlara duyurulur.
Haa birde kuraklık veya hastalık 1 tane il tarımdan ne gelen duydum ne gördüm sizin zarar ne kadar alan etkilendi bölgemizdeki düşüş bu kadar diye il il ilçe ilçe hesap olmazsa hasattan sonra hep beraber bakarız çıkan tabloya zihniyetiyle ohoo altlarında arabamı yok kurumlarda personel mi yok
Kaşıkla verip kepçeyle değil susak kabağı kevgiriyle istiyorlar.

Aldılar zaten şimdiden verdiklerini. İl tarıma gelince de en son gittiğimde oradaki bir mühendis telefonla oyun oynuyordu, beni görünce bıraktı telefonunu 😂

harmanda borçlu çiftçi mecbur satacak ya alış 2250 açıkladı bu fiyattan alacak yani kim alırsa alsın ucuza alacak,, harman bitince 2450 den satacak satış fiyatınıda açıkladı...

200 kar cepte

tmm oldu...

vur borçluya

hani demişler ya düşene bi tekmede sen

200 kar cepte

tmm oldu...

vur borçluya

hani demişler ya düşene bi tekmede sen vur
Yine çiftçiyi tüccara ezidiyor.Tüccar daha ucuza alacak çok daha karlı satacak.Ben anlamıyorum ya.Nereye varılmak isteniyor.Herşeye müdahele edliyor mazota gübreye ilaca bir şey yok.Üretmicen abi bu memlekette.Satacan anasını satayım ne kadar arAzi varsa yatıracan bankaya dertsiz kedersiz çatır çatır faizini yiyecen.

Yine çiftçiyi tüccara ezidiyor.Tüccar daha ucuza alacak çok daha karlı satacak.Ben anlamıyorum ya.Nereye varılmak isteniyor.Herşeye müdahele edliyor mazota gübreye ilaca bir şey yok.Üretmicen abi bu memlekette.Satacan anasını satayım ne kadar arAzi varsa yatıracan bankaya dertsiz kedersiz çatır çatır faizini yiyecen.

Abi o zamanda, Bankalar hortumlanır.. :ROFLMAO:

evet

batıp yokolacağına hacizden mallarını sattıracağına bari parayı yersin olay bu kadar basit...

• Beğen
Tepkiler: özgür
Bugün arpa ezmesi geldi buraya.40 kg çuval.Geliş fiyatı 120 lira.Hergün zam geliyor arpaya.Tarım kredide arpa kalmadı.Millet zam gelecek diye hayvanı olan 115 den aldı.Esnaflarda arpa yokTüccar.hasatta çiftçiden 2 liradan arpa alıpta 3 liraya satarsa yine kimin kazanacağı belli.Geçen sene 65 liradı arpa ezmesinin çuvalı.1650 lira civarıdı kilosu.Ben hasatta 1400 liraya satmıştım arpaları.Aradaki fark 25 kuruş.Bakalım bu sene ne kadar fark olacak.

Bugün arpa ezmesi geldi buraya.40 kg çuval.Geliş fiyatı 120 lira.Hergün zam geliyor arpaya.Tarım kredide arpa kalmadı.Millet zam gelecek diye hayvanı olan 115 den aldı.Esnaflarda arpa yokTüccar.hasatta çiftçiden 2 liradan arpa alıpta 3 liraya satarsa yine kimin kazanacağı belli.Geçen sene 65 liradı arpa ezmesinin çuvalı.1650 lira civarıdı kilosu.Ben hasatta 1400 liraya satmıştım arpaları.Aradaki fark 25 kuruş.Bakalım bu sene ne kadar fark olacak.

yoksul kalmanı sağlamak önemli

elinde tarlan tarım aletin var, ne ekeyim ne üreteyim diye üretmeye girişirsin , girişimciler bedavaya çalışır..

hep girdileri nasıl karşılarım diye düşünmen lazım...

buda senin tekrar tekrar nasıl işe girişir nasıl üretirim sorusunu sormana yarar...

bunları terkeder ve aşarsan başka kapılardan rızkın olmayacakmı?

çiftçinin malı para etmez derdi bizim büyüklerimiz, ama bu adil değil deriz bizlerde, herkes kendine yontuyor deriz, malın fiyatı artmasın isteyenlerin kazancı ne olabilirki diyoruz?

yanlış burada işte, kazancı olmasa bunu yapmaz,

demekki biz yanlış düşünüyor ve adil olmayacaklarını bile bile hatalı yönden düşünüyoruz...

bu duruma karşı yapabileceğin hiçbişey yok, belkide var farkında değilsin...

her yıl başa dönersin, tarlan var tarım aletin var ne ekeyim ne üreteyim diye üretmeye girişirsin, girişimciler bedavaya çalışır..

sen balık tutmayı öğrenmişsin ama balığı elinden ucuza kaptırmamayı başaramıyorsun...

yoksul kalırsan tekrar tekrar balık tutman önemli, ucuza kaptırman başkaları için daha önemli, çünkü oda balığı öyle tutmayı öğrenmiş...

1622152478448.png

ithal dana fiyatı: 3.3 abd doları (3.0 dolar/kg + nakliye)
250 kg dana fiyatı:
250 x 3.3 x 8.56 = 7062 lira (28.5.2021 itibarıyla)
lira/dolar endeksi yukarı giderse fiyat artar...
besicilikte, arpa fiyatı önemli...
silaj, saman fiyatları da önemli...
%35 fiyat artışı olursa,
m.silajı: 450 x 1.35 = 600 lira
saman: 700 x 1.35 = 950 lira
karkas fiyatı, önemli
kazanç, hayvan başına, en az 1500 tl olması için,
karkas fiyatı, kaç lira olmalı?

ithal dana fiyatı: 3.3 abd doları (3.0 dolar/kg + nakliye)
250 kg dana fiyatı:
250 x 3.3 x 8.56 = 7062 lira (28.5.2021 itibarıyla)
lira/dolar endeksi yukarı giderse fiyat artar...
besicilikte, arpa fiyatı önemli...
silaj, saman fiyatları da önemli...
%35 fiyat artışı olursa,
m.silajı: 450 x 1.35 = 600 lira
saman: 700 x 1.35 = 950 lira
karkas fiyatı, önemli
kazanç, hayvan başına, en az 1500 tl olması için,
karkas fiyatı, kaç lira olmalı?

hiç anlamadığım bir hesap, hayvan beslemediğim için öyle, ama kabaca tehmin ettim, 36 lira 25 kuruşmu?

doğru cevap nedir? nasıl hesaplıyorsunuz?