TMO: "Fiyatlarımız, piyasadaki en yüksek fiyatlar"

📌 Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet GÜNDAL; Konya'da bir dizi temasta bulundu. Ticaret Borsası ve Ziraat Odasındaki görüşmelerinde sektör temsilcilerinden TMO'ya mahsul satış talebinin ve rekoltenin arttığı geri bildirimleri geldi. Sahaya inerek de bir hasata katılan GÜNDAL, durumu şöyle özetledi:


✅ “İklimsel şartlardan dolayı yaklaşık 2-3 haftalık öteleme ile hasat gerçekleşiyor. TMO olarak fiyatları üreticilerimize açıklamış olduk. Arpaya 200 TL, buğdaya 400 TL güncellemeden sonra ekmeklik buğday ikinci grup alımımız 7 bin 450 TL, arpa alımımız 6 bin 200 TL’ye ulaştı. 2022 yılında yeni bir uygulamamız var. Üreticilerin TMO’yu tercih etmesi noktasında bir farkındalık, değişiklik yaptık. Buğdayda 1000 TL, arpada 500 TL’lik prim uygulamasını hayata geçirdik. Başlangıçta sonbahar döneminde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ödenmesi planlan alım priminin de takip eden ayda ödemesi yapılacak. Yani haziran ayında ürününü hasat ederek TMO’ya teslim etmiş olan üreticilerimiz, temmuz ayında primlerini alacak. Temmuz ayında hasat yapanlar da ürünlerinin karşılığını bir sonraki ay almış olacak.”

✅ “TMO’ya ciddi bir ürün akışının olduğunu görüyoruz. Bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz. Hasat dönemi bereketli geçiyor. Yağışlar ürünü geciktirdi ama verime etkisi çok iyi oldu. Doğu Anadolu Bölgesi'nde hasat başlayan bölgelere baktığımızda geçen yılın çok üzerinde bir verim görüyoruz. Diğer bölgelerde de verimin gayet iyi olduğunu görmekteyiz. Tarım ve Orman Bakanlığı 19,5 milyon ton buğday, arpada ise 8,5 milyon ton rekolte açıklamıştı. Bu rekoltelerin büyük ölçüde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. ”

✅ "TMO ürünlere hak ettiği değeri verecek.
TMO’nun uygulamış olduğu fiyatlar piyasadaki en değerli ve en yüksek fiyatlar. TMO olarak her zaman olduğu gibi üreticimizin dostuyuz, yanındayız ve onların ürünlerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi için tüm arkadaşlarımız faaliyetlerine devam edecek” dedi.

0707konyahbr1.jpg
 

Benzer Konular