Toprak analizi yardım

Arkadaşlar 18 dönüm bir tarla sürdüm ikiledim nasip olursa bu sene buğday ekicem tarlayı analiz yaptırmak istiyorum analizde önemli etkenler nedir nasıl analiz yaptırmalıyım yardımcı olur musunuz teşekkür ederim şimdiden

Tarlanın birkaç yerinden enaz25 cm den bir kovaya toprak doldur sonra bu toprağı iyice karıştır bir iki kilo sunu analiz yaptır

Toprak türü, ph, organik madde miktarı N P K analizi heryerde yapılıyor az çok. Kısa vadede tahlil yaptırmakla bitmiyor ki, ph yüksek ise toz kükürt atmak var, o da makinesi bulunursa, organik maddesi az %1 civarında çıksa %3 yapabilmek dönüme 4-5 ton kuru hayvan gübresi veya 1 ton leonardit vb gerekli ama kaç kişinin bütçe buna yeter?
Yakın vadede en faydalı analiz kullanılabilir yani yarayişlı fosfor ve özellikle potasyum analizleri, fakat bu analiz heryerde yapılmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Husam1919

Merhaba,
Daha önce hiç analiz yaptırmadıysanız ve besin vermeme ragmen üründe verim yeterince alamıyorum diyorsanız ağır metalleri de içeren paketi yaptırmanızı tavsiye ederim. Buğday Azot ihtiyacı çok olan bir bitki , azot asimilasyonunda mangan ve molibden dolaylı yoldan etkilidir. Standart analizde mangan miktarı da ölçülecektir. pH düşükse toprağın molibden eksikliği görülebilir ancak türkiye topraklarında çok görülen bir şey değil bu. Yapraktan molibden içeren gübreler kullanarak bir nebze varsa eksiklikler tamamlanmaya calısılabilir. pH a göre kullanacagınız azotlu gübrenin türüde belli olacaktır. Dediğim gibi hiç daha önce ağır metal analizi yaptırmadıysanız ve gecmişte yaşadığınız anlam veremediğiniz verim düşüklükleri vs varsa ikinci tam kapsamlıyı öneririm. Bu şekilde en azından kafanızda soru işareti kalmazEn önemli nokta tarlayı tam yansıtan toprak numunesinin alınmasıdır. İl tarımdan bu konuda destek alabilirsiniz.https://arastirma.tarimorman.gov.tr/tokatarastirma/Link/6/Toprak-Ornegi-Alma
Bu linktede dikkat edilmesi gereken kısımlar var.
toprak analizinde alınabilir formdaki element miktarı ile bugdayın ihtiyacı olan element miktarını karşılaştırıp ekim öncesi toprağa uygulayarak ve yaprak uygulaması ile ihtiyaç tamamlanarak verim artırılması sağlanabilir.
Kolay gelsin

Merhaba,
Daha önce hiç analiz yaptırmadıysanız ve besin vermeme ragmen üründe verim yeterince alamıyorum diyorsanız ağır metalleri de içeren paketi yaptırmanızı tavsiye ederim. Buğday Azot ihtiyacı çok olan bir bitki , azot asimilasyonunda mangan ve molibden dolaylı yoldan etkilidir. Standart analizde mangan miktarı da ölçülecektir. pH düşükse toprağın molibden eksikliği görülebilir ancak türkiye topraklarında çok görülen bir şey değil bu. Yapraktan molibden içeren gübreler kullanarak bir nebze varsa eksiklikler tamamlanmaya calısılabilir. pH a göre kullanacagınız azotlu gübrenin türüde belli olacaktır. Dediğim gibi hiç daha önce ağır metal analizi yaptırmadıysanız ve gecmişte yaşadığınız anlam veremediğiniz verim düşüklükleri vs varsa ikinci tam kapsamlıyı öneririm. Bu şekilde en azından kafanızda soru işareti kalmazEn önemli nokta tarlayı tam yansıtan toprak numunesinin alınmasıdır. İl tarımdan bu konuda destek alabilirsiniz.https://arastirma.tarimorman.gov.tr/tokatarastirma/Link/6/Toprak-Ornegi-Alma
Bu linktede dikkat edilmesi gereken kısımlar var.
toprak analizinde alınabilir formdaki element miktarı ile bugdayın ihtiyacı olan element miktarını karşılaştırıp ekim öncesi toprağa uygulayarak ve yaprak uygulaması ile ihtiyaç tamamlanarak verim artırılması sağlanabilir.
Kolay gelsin
Sagolun hocam selcuk universitesine göndermeyi düsünuyorum, çeltik tarimi ile ugrasiyorum kapsamlı bir analiz yaptiracam 2.ayda gondermeyi dusünuyorum bakalim bi arkadaş aracı olacak,.

• Beğen
Tepkiler: murat1919
Selçuk üniversitesi güzel yapıyor bu işi.Bu şekilde detaylı veri alabilirsiniz.Analizi tam anlamıyla yorumlamak için çeltik bitkisinin fizyoljisinide bilmek lazım.Biraz pahalı olabilir ama 4-5 yıl kullanabileceğiniz veriler oluşmuş olur.Küçük bir alan ekmiyorsaniz dekar maliyeti 1 lira yı bile bulmaz.
FB_IMG_1548742354276.jpg

Sagolun Mehmet hocam ekim tarihinden iki ay önce selcuk universitesine gönederecem, komsu ne atarsa o moddan cikmak lazim ,standart verimlilik testi arti fosfor ve potasyum yeterlilik testide yaptirmalimiyiz
Linkteki tabloda verilen hangi testleri yaptirsak yeterli olur.
300 tl lik olan analizi yaptırın yeterli gelir.

• Beğen
Tepkiler: murat1919