Bakan Bekir Pakdemirli: "Geliştirilen Cihazla Toprak Analizi 5 Dakikada Alınacak"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'de Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünde düzenlenen “Tarımda 35’in İzi” lansmanında konuştu. Lansmanda 35 projenin daha startını vererek İzmir’in değerine değer katmaya devam edeceklerini söyleyen Bakan Pakdemirli:

"Toplam bütçesi 20 milyon lira olan bu projeler, bitkisel üretimden hayvancılığa, su ürünlerinden istihdamın artırılmasına, dijitalleşmeden yeni çeşitlerin İzmir’e kazandırılmasına kadar çok sayıda alanı kapsıyor. İlk olarak, ilçelerimizin dağ köylerinde, atıl ve boş bırakılan arazilerde arz açığı bulunan ve katma değeri yüksek tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesi için Üreticiye Kazanç, Tüketiciye Sağlık, Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi’ni başlatıyoruz. Besin değeri ve sağlık açısından zengin olan kurutulmuş meyvelerin üretimini yaygınlaştırmak için Bergama Belediyemizin de katkılarıyla Bergama İlçesi Jeotermal Enerji İle Sebze, Meyve, Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler Kurutma Tesisi Projesi’ni en kısa sürede tamamlayarak hizmete alacağız” diye konuştu.

"Tire Dijital Toprak Analiz Cihazı Projesi ile de Tireli üreticilerimizin bahçelerinde, tarlalarında 5 dakika içinde toprak analizini yapacak, gübreleme tavsiyesinde bulunarak çiftçilerimizin etkin gübreleme yapmasını sağlayacağız. İşte hepsini burada sayamayacağım, 35 projemizin tamamını, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün dağıttığı broşürlerden ve web sitesinden takip edebilirsiniz. İnşallah her bir projemiz, İzmir’imize hayırlı, uğurlu, bereketli olsun" dedi.

1618852640352.png
 

Benzer Konular