Toprak analizi

Yemlik için arpa ve ot için de yulaf ekiyoruz .Geçen sene 40 dekar arpa ektik verim dekar başına maksimum 150 kg (nadassız tarlada). Balıkesirli bir biçerci abi verimin çok düşük olduğunu bazı yerlerde 750 kg alındığını söyledi.Biz 300 400 kg alsak mükemmel olacak.
Mümkünse böyle bir analiz yaptırın.Sonuçları banada atarsanız göz atarım.Bor da olsun bu analizde olduğu gibi.Çinko aşırı noksan veya bor çok fazla olduğu için problem yaşıyor olabilirsiniz.Sonuçlara göre değerlendirme yapalım.
FB_IMG_1570131567972.jpg

• Beğen
Tepkiler: Selim239
Arkadaşlar bu işi en güzel yapan yer üniversiteler özel firmalar hem yarım yapıyor hemde çok özenli yapmıyorlar. Ben şuan selçukda okuyorum burda herşeyiyle ve dikkatli bir şekilde yapılıyor testler.
Üniversite analizleri doğruya en yakın analizler oluyor (tabi ki her üniversite için geçerli değil) fakat yorumlama kısımlarını baştan savma yapıyorlar. Analizleri üniversitede yaptırıp yorumlamasını birkaç bilirkişiden fikir alarak yapmak en iyisi.

Mümkünse böyle bir analiz yaptırın.Sonuçları banada atarsanız göz atarım.Bor da olsun bu analizde olduğu gibi.Çinko aşırı noksan veya bor çok fazla olduğu için problem yaşıyor olabilirsiniz.Sonuçlara göre değerlendirme yapalım.Ekli dosyayı görüntüle 45125
Peki abi sağolasın tarlaları bir biçelim sonra analizleri yaptırıp buraya da atarım .

Öğrencilerden ziyade tarımla alakası olmayan sadece kitaptaki bilgilerle hareket edip olmayacak şeyler tavsiye eden hocalar var. Maalesef Ziraat konusunda ülkenin başta gelen üniversitelerinde bile bu durum söz konusu.

Valla hocam evet öyle insanlar var ama benim hocam var kendisi bu konuda çok başarılı bi insandır hatta özel bi firmada danışmanlık hizmetide veriyor. Kendisi yorumlama yaparken mevsime bu yılki yağış miktarına ekim zamanına vs. vs. Bir çok etmene bakıp yorumlama yapan biridir. Başkalarını pek bilmiyorum çok duymadım ama yorumlamadan çok benim için analizin detaylı olması ve doğru olması önemli. Değerleri aldıktan sonra siz bile araştırma yaparak birşeylere ulaşabilirsiniz.