Trakya da dolu.

amin az önce kuvvetli bir sepken yağmur yedik dün akşamda yakalandık hasadın geçikeceği bizim kesin bu bölgede biçer sıkıntısı var zaten bayram öncesi bitmez bizim 15 dönüme yakın arpa yerde kaldıramadı yağmuru rüzgarı nasipse seneye arpada sapı kuvvetlendirmek içim ne yapabilirim forumu bi araştırmam lazım vaktiyle bu konularda yazılar vardı arkadaşların
Hiç bir şey yapamassın.Arpanın genetiğinde var aşırı yağışla yatan hasadı geciktiğindede yüksek verim kaybına uğrayan bitki.Calsiyum potasyum osu busu boş iş.Ben yatmaması için herşeyi, attım ama yinede yattı..

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Bize de yaklaştı, komşu köylerde de zarar oluştu.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2020-06-18-09-03-29-395_com.facebook.katana.jpg
    Screenshot_2020-06-18-09-03-29-395_com.facebook.katana.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 72
  • Screenshot_2020-06-18-09-02-12-268_com.facebook.katana.jpg
    Screenshot_2020-06-18-09-02-12-268_com.facebook.katana.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 69
Geçmiş olsun. Yaşayan bilir geçen hafta cumartesi bizi de vurdu. Allahtan gelen bir şey yapacak bir şey yok. Rabbim bir kapıyı kapatır başka kapıyı açar. Yeterki tevekkül edelim. Trakya için tehlike devam ediyor ve edecekte. cutt off alcağı ile yurdun büyük bölümünde çok etkili yağışlar görülecek.

Tehlike ne zamana kadar devam edecek?

Bugün radyodan dinlediğim kadarıyla yaşadığımız olağan üstü hava olaylarının nedeni Sibirya bölgesinin rekor derecede ısınmasıymış.

Sibirya da 33 derece sıcaklık ölçülmüş. Oradaki sıcak hava dalgası serin ve yağışlı havayı bize kadar itiyormuş.

Sibirya da havanın 33 derece olmasının da nedeni tabi ki küresel ısınma.

Tehlike ne zamana kadar devam edecek?

Bugün radyodan dinlediğim kadarıyla yaşadığımız olağan üstü hava olaylarının nedeni Sibirya bölgesinin rekor derecede ısınmasıymış.

Sibirya da 33 derece sıcaklık ölçülmüş. Oradaki sıcak hava dalgası serin ve yağışlı havayı bize kadar itiyormuş.

Sibirya da havanın 33 derece olmasının da nedeni tabi ki küresel ısınma.

şimdilik en az 24-25 ine kadar devam etmesini bekliyorum. özellikle ve özellikle Kırklareli ve Tekirdağ çevrelerinde etkili. Dolu yağışları lokal olacağı için nereyi vuracağını asla kestiremeyiz. Evet sistemler ülkemize hapsoldu. Şuan senaryolarda görülmese bile temmuzu bile içine alabilir. Şu an görülmüyor ama. İlerisi içi net konuşmak doğru olmaz şimdi.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci01
Bu sabah Habertürk te radyodan dinledim.
Yağışların sebebi aşağıdaki gibi.

rusya'nın doğusunda sibirya bölgesinde sıcak yüksek basınç merkezi oluşmuş.
öyle ki, bu sıcak hava merkezi, kuzey kutup noktasının bile üstüne sarkmış. yani kutup ikliminin olduğu yerlerde bile hava sıcaklıkları çok artmış. normalde 8-15 derece arasında olan yaz sıcaklıkları dün 33 derece ölçülmüş. buna en yakın sıcaklık 140 sene evvel 22 derece olarak kayıtlara geçmiş...
üstelik bu sıcak hava merkezi sürekli genişliyor, kaybolmuyor, etkisini yitirmiyor.
ülkemizde ve avrupada 2-3 haftadır görülen serin ve yağışlı hava, sibirya sıcak yüksek basınç merkezi yüzünden oluyormuş. sibiryadaki sıcak hava dalgaları, kutup-iskandinavya-ingiltere-kuzey buz denizi civarına sürekli rüzgarlar gönderiyor. (bildiğiniz gibi rüzgarlar daima yüksek basınç merkezinden alçak basınç merkezine doğru eser, aradaki farkın büyüklüğü rüzgar şiddetini etkiler) bu bölgelerdeki soğuk hava da avrupa üzerine kayıyor (avrupa ve akdenize doğru soğuk rüzgar gönderiyor). bu yüzden mevsimler karıştı.

Haziran ayı sıcaklık ortalaması 15 derece olan Rusya nin Yakutsk şehrinde önümüzde ki 2 he sıcaklık 30 dereceye dayanmış durumda.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20200618-131637_Weather&Radar.jpg
    Screenshot_20200618-131637_Weather&Radar.jpg
    478 KB · Görüntüleme: 51
Hiç bir şey yapamassın.Arpanın genetiğinde var aşırı yağışla yatan hasadı geciktiğindede yüksek verim kaybına uğrayan bitki.Calsiyum potasyum osu busu boş iş.Ben yatmaması için herşeyi, attım ama yinede yattı..
Gardas dikkatimi çeken husus aynı tohum aynı gübre baştan sona; yatan yerler rüzgarın lodosun dalıp ta çıkış yapamadığı nasıl desem boğazdan giriyo ama arkası yüksek tepe sıkışıyor arkadan bastırıyor ordabi hortum gibi bişi oluyo heralde etrafı açık tarlalarda sıkıntı yok