Türkiye'nin biçerdöver parkı yaşlanıyor!

JD T560 biçerdöverde motor haritası farkları oluşmuş. Şöyle ki ;
1000-1900 rpm sabit tork aralığı , yumuşak yay şeklinde güç eğrisi , 1900-2000 rpm sabit güç aralığı devirleri, 2400 rpm max çalışma devri var.
Haritada tork eğrisi yumuşak yay şeklinde olmadığından ötürü biçer lastik tekerle yürürse çamur zemin yürüyüş performansı ve tutunması zayıf olabilir.
Ağırda bir makine olduğundan lastik palet ile yürüyecek motor düzeni ayarı verilmiş.
Motorun güç eğrisi 2100 rpm den sonra azaldığından , motorun 1900-2100 rpm aralığında ideal çalışma yapması var sayılmış.
Motor tam gaz 2400 rpm devirde kullanılmayacaktır.
Claas Lexion serinin motor haritası bilgisi var mıdır?
JD T560 modelde sabit güç aralığı (1900-2100 rpm) devir boyunun 200 rpm olması, harmanlama açısından her hangi bir soruna neden olur mu bilemiyoruz.
Sabit tork aralığının uzun ve pürüzsüz bir şekle sahip olması motorun verimli çalıştığının bir göstergesidir ama biçer motoru olarak kullanım için 400 rpm sabit güç aralığının olmayışı düşündürüyor, devir konumları olarak 1900-2300 rpm,2000-2400 rpm, 2100-2500 rpm olması kullanımı fazla etkilemezdi.
Fendt 942 nin motoru biçer motoru olarak kullanılabilir.
1000-1900 rpm sabit tork aralığı , 2000-2400 rpm sabit güç aralığı bulunuyor.
Deuthz 9340 traktörün 1800-2400 rpm stabile yakın sabit güç aralığı , 2100 rpm max güç tepesi var.
Biçer motoru olmaya aday modeller arasında sayabiliriz, örnekler çoğaltılabilirdi.
Sürüş tercihleri konusunda beklentiler nasıl olur?
Hala son gazda motor çok yakar algısı devam eder mi ?
Motor haritası internete motor ismi yazınca çıkıyor ama takıldıktan sonraki ufak ayarlar biraz değişiklik gösterebiliyor.
Şimdilerde hocam insanlar hem tarım hem müteahhitlik gibi her ikisini birden yaptığından aldığı ekipmanda sadece fiyat, yaptığı kaliteli iş bide servis, yedek parça olarak değerlendiriyor.
Yakıtı çok aşırı olmadığı sürece pek düşünen yok, kurtarmıyor deyip çiftçiye yansıtanda var ama buna karşı atik sürüş ve güzel işçilik çıkarmak isteniyor.
Claas biçerdöver de güzel fakat 2. El piyasası düşük ve talep az olduğu için pek tercih eden yok ama ileri yıllarda artacak gibi lexion MAN D26 ,12.4 litre (550hp) motor var fendt 1000 variolarda kullanılıyormuş yakıtı tuzlu geldi her tarlada tabla söküp takmak gerekiyor biraz daha orta segmentlere baktım.
Claas trion 640 gelecekmiş konya fuarına eskişehir ve karamanda var bir kaç video paylaşmışlar güzel iş çıkarıyordu Cummins B6.7 / 6.7 litrelik (306) bi motor var nasıl bilmiyorum.
Fendt 6335 C baktım laverda M410 ile aynı makine eski usta bi abim vardı çok övdü makine buğday sezonuna yetişmiyor 40k € üzeri kapora istediler. Kullananlar memnun Agco power 6 silindir 8.7 litrelik motor mevcut (360 hp)
Bide CX8.80 vardı bi akrabamız aldı bizim işimizi yapan bu ay içinde gelir. Orta segment biçerlere göre max.beygir olarak güzel FPT cursor 9 motor 8.7 litre 395 hp'ye kadar çıkıyor nasıl bi iş çıkarır bilmiyorum

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Motor haritası internete motor ismi yazınca çıkıyor ama takıldıktan sonraki ufak ayarlar biraz değişiklik gösterebiliyor.
Şimdilerde hocam insanlar hem tarım hem müteahhitlik gibi her ikisini birden yaptığından aldığı ekipmanda sadece fiyat, yaptığı kaliteli iş bide servis, yedek parça olarak değerlendiriyor.
Yakıtı çok aşırı olmadığı sürece pek düşünen yok, kurtarmıyor deyip çiftçiye yansıtanda var ama buna karşı atik sürüş ve güzel işçilik çıkarmak isteniyor.
Claas biçerdöver de güzel fakat 2. El piyasası düşük ve talep az olduğu için pek tercih eden yok ama ileri yıllarda artacak gibi lexion MAN D26 ,12.4 litre (550hp) motor var fendt 1000 variolarda kullanılıyormuş yakıtı tuzlu geldi her tarlada tabla söküp takmak gerekiyor biraz daha orta segmentlere baktım.
Claas trion 640 gelecekmiş konya fuarına eskişehir ve karamanda var bir kaç video paylaşmışlar güzel iş çıkarıyordu Cummins B6.7 / 6.7 litrelik (306) bi motor var nasıl bilmiyorum.
Fendt 6335 C baktım laverda M410 ile aynı makine eski usta bi abim vardı çok övdü makine buğday sezonuna yetişmiyor 40k € üzeri kapora istediler. Kullananlar memnun Agco power 6 silindir 8.7 litrelik motor mevcut (360 hp)
Bide CX8.80 vardı bi akrabamız aldı bizim işimizi yapan bu ay içinde gelir. Orta segment biçerlere göre max.beygir olarak güzel FPT cursor 9 motor 8.7 litre 395 hp'ye kadar çıkıyor nasıl bi iş çıkarır bilmiyorum
Claas Tucano 320 var , 10 yaşında makine , 100 bina teklif geliyor ama hep taksitle isteyen oluyor.
Tucano 450 ye geçmek isteniyor , sayısı az ve fiyat çok makul değil.
MF Activa S serisi 180 binaya geçen yıl alınmış, yenisinin fiyatı daha da artmış, fiyat bilgisi alamadık.
5 yıl taksitle alınabilecek , 10 yaş altı biçer almak isteyenler var.
Geçen ve evvelki yıl ülkeye gelen biçer sayısı da çok az.
Geçmiş yıllarda sezonda bin yeni biçer satılırmıştı.
Çok çalışıyor dediğimiz bir biçer sezonda bin saat çalışıyor, 600 saat civarı batör saati olabiliyor.
Koçanları kuruya yakın 25 nemde sap durumu biraz yeşilce kalan mısırı iyi biçebilecek biçer arıyoruz.
10-12 saatlik bir çalışmada 6 sıra mısır tablosuyla, 1800-2000 kg/dk verimde günlük 200 dekar mısır biçebilecek bir model bakıyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Aykt_Alprsln
Claas Tucano 320 var , 10 yaşında makine , 100 bina teklif geliyor ama hep taksitle isteyen oluyor.
Tucano 450 ye geçmek isteniyor , sayısı az ve fiyat çok makul değil.
MF Activa S serisi 180 binaya geçen yıl alınmış, yenisinin fiyatı daha da artmış, fiyat bilgisi alamadık.
5 yıl taksitle alınabilecek , 10 yaş altı biçer almak isteyenler var.
Geçen ve evvelki yıl ülkeye gelen biçer sayısı da çok az.
Geçmiş yıllarda sezonda bin yeni biçer satılırmıştı.
Çok çalışıyor dediğimiz bir biçer sezonda bin saat çalışıyor, 600 saat civarı batör saati olabiliyor.
Koçanları kuruya yakın 25 nemde sap durumu biraz yeşilce kalan mısırı iyi biçebilecek biçer arıyoruz.
10-12 saatlik bir çalışmada 6 sıra mısır tablosuyla, 1800-2000 kg/dk verimde günlük 200 dekar mısır biçebilecek bir model bakıyoruz.
Bizim buralar çoğunluk CX6.80 hocam dediğiniz saatlere tam 200 dekar civarı biçiyor verimlerde bu aralıkta fakat bizde depolama olduğu için 18 nem üzeri mısır biçen yok bazen 15-14 nem bile mısır biçildiginden bator sıkınca çok aşırı dane kırma oluyor batör saldığı zamanda bazı hibritler kozada dane bırakıp çıkarmadan atıyor.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Eskişehir’deki trion 640 bizim yakın köylerden birinde adam lexion 620 nin yanına Trion 640 aldı.Claaslardan memnun ama usta yönünden biraz sıkıntılı diyordu lexion arıza yapınca usta Tekirdağ’dan geliyormuş.

• Beğen
Bizim burda servis var ama ne kadar usta hiç görüşmedik
Genelde iç Anadoludaki biçer ustası ve servisleri new Hollandan anlıyor laverda claas john deere servis yönünden biraz zayıf kalıyor.Bizim burada iki yıldır deutzun biçerleride çoğalmaya başladı servisi claas servisiyle aynıydı şimdi başka bir usta almış.

• Beğen