Türkiye’nin Bitki Gen Merkezi

Katılım
23.04.2009
Mesajlar
10,299
Konum
Bilecik

Çevresel ve diğer baskılarla genetik erozyona uğrayan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bitkiler, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ' nde korunuyor.

Çevresel ve diğer baskılarla genetik erozyona uğrayan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bitkiler, ' ' Türkiye ' nin bitki gen merkezi ' ' olarak adlandırılan Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ' nde (ETAE) korunuyor.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Dr. Selim Tokmak, merkezin Zirai Araştırma Enstitüsü adıyla 1963 ' te kurulduğunu, ana faaliyetlerinden birinin ' ' Türkiye orijinli bitki genetik kaynaklarının toplanması ve muhafazası ' ' olduğunu söyledi.

Tokmak, Ulusal Gen Bankası ' nda sakladıkları 60 binin üzerindeki tohumun yanı sıra, Arazi Gen Bahçesi ' nde de 7 bin meyve ağacı, Herbaryum ' da kurutulmuş 35 bin bitki çeşidi ve Türkiye ' nin değişik bölgelerinden toplanan 900 bin çeşit mantarın titizlikle korunduğunu vurguladı.

Gen merkezini, ' ' Nuh ' un Gemisi ' ' ne benzeten Selim Tokmak, yıllardır titizlikle saklanan tohumların yenilenmesi gerektiğini anlattı.
Türkiye ' nin dünyanın en kıymetli arsası olduğuna vurgu yapan Tokmak, ülkemizin endemik bitki varlığı ile dünyada öncü olduğunu da sözlerine ekledi.
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt