Türkiye’nin Pamuk Üretiminden Vazgeçmesi Sözkonusu Olamaz

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 'Türkiye, pamuk üretiminden vazgeçmez, vazgeçemez' dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Aydın’da sivil toplum örgütleri ve özel sektör temsilcileri ile Aydın Sanayi Odası Örsdemir Balkan Konferans Salonu ' ' nda bir araya gelerek 'Ortak Akıl Toplantısı' yaptı. Toplantıda konuşan Bakan Eker, son 5 yılda Aydın ' ' ' ' da et üretiminde yüzde 32, süt üretiminde yüzde 106, büyükbaş hayvan sayısında yüzde 45 ' ' lik artış, küçükbaş hayvan sayısında ise yüzde 11 ' ' lik düşüş olduğunu söyledi. Bakan Eker, geçen yıl yaşanan kuraklık sebebiyle 267 milyon YTL kaynak ayırdıklarını ve çiftçilerin borçlarını bir yıl ertelediklerini hatırlatarak, bunun maliyeye toplam yükünün 500 milyon YTL olduğunu belirtti.

Prim ödemelerinin mayıs ayında başlayacağını ve toplam 1 milyar 100 milyon YTL prim ödemesinin yapılacağını açıklayan Bakan Eker, pamuk desteklemelerini 88 bin YTL ' ' den 348 bin YTL ' ' ye çıkardıklarını vurguladı.

Aydın ve Söke’de pamuk ekiliş alanlarının azalmasına karşın bu bölgelerde mısır üretiminin arttığını kaydeden Bakan Eker, Türkiye genelinde ise pamuk üretiminde bir azalmanın söz konusu olmadığını belirtti. Bakan Eker, '2002’de 2 milyon 454 bin ton pamuk üretilirken, 2007 ' ' de 2 milyon 500 bin ton pamuk üretildi. Türkiye, pamuk üretiminden vazgeçmez, vazgeçemez. Pamuğun verimi artarken, pamuk üretiminden vazgeçenler ise mısıra yöneldi. Bu sayede, mısır ithalatımız azaldı' dedi.

Konuşmanın ardından toplantı, soru cevap şeklinde devam etti. Toplantıda ayrıca Bakan Eker, katılımcıların prim ödemeleri, kuraklık, pamuk üretimi ve hayvancılık gibi konulardaki sorularını da cevaplandırdı
 

Benzer Konular