Yerli patates tohumluğu için imzalar atıldı

Katılım
22.11.2008
Mesajlar
715
Konum
Eskişehir-Bursa

Projeyle 2014 yılından itibaren Türkiye ' nin ihtiyacı patates tohumunun yüzde 90 ' nı yurt içinden karşılanacak.
Yerli Patates Tohumluğu Üretimi projesi için Tarım İşletmeleri Genel Müdürü Halis Bilden ile Doğa Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan arasında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünde (TİGEM) protokol imzalandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, TİGEM Genel Müdürü Halis Bilden, protokol imza töreninde, Türkiye ' nin en önemli patates tohumu üreten kuruluşu Doğa Tohumculuk ile çok önemli işbirliği yapacaklarını ifade etti.
Doku kültüründen tohum üreten Doğa Tohumculuğun Nevşehir ' deki tesislerini iki ay önce gezdiğini ve çok gururlandığını bildiren Bilden, şunları kaydetti:

'Doğa Tohumculuk ile Sivas ' taki Ulaş ve Konya ' daki Gözlü işletmelerinde patates tohumu üretimi konusunda işbirliği yapacağız. Sivas ve Konya ' daki işletmelerimizde yaptığımız denemelerden olumlu sonuçlar geliyor. Projeye her türlü altyapı desteğini vereceğiz ve ülkemizin ihtiyacı patates tohumunu beraber üreteceğiz. Türkiye, patates tohumu üretimi konusunda önemli bir noktaya gelecek.'

Doğa Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan da şunları belirtti:

'Projeyle 2014 yılından itibaren Türkiye ' nin ihtiyacı patates tohumunun yüzde 90 ' nı yurt içinden karşılanacak. İlerleyen yıllarda ihracata bile başlayabiliriz. Etrafımızda 1,5-2 milyar dolarlık büyük bir pazar var. Gelecek hepimiz için iyi olacak. Bu konuda bize desteklerini esirgemeyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker ' e ve genel müdürlerimize teşekkür ediyorum.'
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak, genel müdürlük olarak projeye ARGE desteği verdiklerini, projenin başarılı olacağına inandığını kaydetti.

Projeyle ne olacak?

Proje kapsamında, 2012 ve 2013 yıllarında Sivas ' taki Ulaş Tarım İşletmesinde 6 bin dekar alanda, Konya ' daki Gözlü Tarım İşletmesinde ise bin 500 dekar alanda tohum üretim çalışmaları yapılacak. Elde edilecek genç ve kaliteli tohumlar, 2014 yılı itibarıyla piyasaya sürülecek. Daha sonraki yıllarda patates tohumluğu ihracatının yapılması planlanıyor
 

Hakkımızda

TrakKulüp, içinde 100.000'den fazla konuyu, 1.300.000'den fazla mesajı barındıran Türkiye'nin ilk ve en büyük traktör, tarım ekipmanları ve çiftçilik paylaşım sitesidir. 86.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Üst Alt