Ziraat Odaları Birliği: "2022 yılı zorlu geçecek, hükümet seyirci kalamaz"

⭕ Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, görüntülü basın açıklamasında tarım sektörünün 2021 yılını değerlendirdi 2022 yılı beklentilerini açıkladı. Satır başlarıyla şu şekilde özetleyebiliriz:

"Gerek 2020 yılında başlayan pandeminin devam etmesi, gerekse yurdun üçte ikisini önemli derecede etkileyen kuraklık, hem tarım ürünleri arzında daralmaya ve fiyatlarda istikrarsızlığa yol açtı. Hem de istihdamda ve sosyoekonomik yaşantıda bir dizi sıkıntıyı beraberinde getirdi. Diğer taraftan, 2021 yılında döviz kurundaki anormal artışlar, tarımsal girdi fiyatlarındaki küresel ve ülkesel dalgalanmalar sonucu sorunlarımız daha da arttı."

“2021 yılının ilk 9 aylık verilerine göre tarım sektörü, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın yüzde 6’sını sağladı. Tarım sektöründeki büyüme, 2020 yılında yüzde 5,9 iken, 2021 yılının Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 oranında azaldı. Tarımdaki gerilemenin temel nedeni, bitkisel üretimde yaşanan azalış oldu.

"2020-2021 üretim sezonunda yaşanan şiddetli kuraklık ve diğer afetler, en fazla arpa, buğday ve baklagil ürünlerinde verim kayıplarına neden oldu. 2021 yılı toplam bitkisel üretim, bir önceki yıla göre yüzde 6,1 azalarak, 126 milyon tondan 118,4 milyon tona geriledi. Hayvansal üretimde ise Ocak-Ekim döneminde yumurta üretimi yüzde 2,3 azalırken, tavuk eti ve sanayiye aktarılan süt miktarı yüzde 2,1 oranında arttı.

“Kuraklık ve her yıl yaşadığımız diğer afetler dikkate alındığında bu zamlarla birlikte 2022 yılı tarım sektöründe zorlu geçecek. Bu duruma hükümet seyirci kalamaz. Çiftçimiz zaten gübre ve mazottaki yüksek artışlar nedeniyle sonbahar ve kış ekimini yapamadı. Ekim yapanlar ise gübreyi yetersiz kullandı veya hiç kullanamadı.

"Yeni elektrik fiyatlarıyla sulama da yapılamayacaktır. Sadece sulamadan dolayı çiftçimizin elektrik fiyatları 2 kat arttı. Bu maliyetleri karşılayamayan üreticilerimiz üretimden vazgeçecek, fiyatlar yükselecek, hem çiftçilerimiz hem tüketicilerimiz zarar görecek, gıdaya ulaşım da zorlaşacaktır. Zaten sıkıntı içinde olan hayvancılık sektörü, yem fiyatlarındaki artış, çiğ süt ve karkas fiyatlarının para etmemesi sonucu daha zor günler yaşayacaktır. Sektör yeni bir kriz ile karşı karşıyadır."

"Maliyetlerin aşırı artması karşısında girdi desteği çok yetersiz kaldı.
Bitkisel ve hayvansal üretim yapan üreticilerimize moral verecek yeni destekleri acilen devreye sokmazsak, ülke olarak üretimi değil, ithalatı desteklemiş oluruz. 2022 yılı insanımız için zor bir yıl olur. Ülke olarak ağır faturalar öderiz. Sonra çok pişman oluruz, ancak ahlar vahlar para etmez.”

“2021 yılının Eylül ayından itibaren gübre fiyatlarındaki aşırı yükseliş beraberinde gübre kullanımında azalmayı getirdi. Artan gübre fiyatları dikkate alındığında, 2021 yılında hububatta dekara 20 lira, diğer ürünlerde dekara 8 lira olan destek çok yetersiz kaldı. Gübre desteğinin bazı ürünlerde gübre maliyetini karşılama oranı yüzde 1’lere kadar düştü. Gübre desteği de anlamını yitirdi. Gübre fiyatlarının yarısının devlet tarafından destek olarak verilmesi sağlanmalıdır.

"Kimyasal gübreleri ucuza ithal ettikleri halde fiyatlarını daha pahalıya ithal eden firmalarla bir tutan ve bunun yanında haksız bir şekilde kâr marjlarını artıran ithalatçılar ve dağıtıcılar bulunuyor."

"Gübre piyasasının istikrarsızlığından yaralanarak haksız kazanç elde eden bu firmaların ve dağıtıcıların, Ticaret Bakanlığınca denetlenerek piyasa fiyatlarının düzenlenmesi açısından gübre fiyatlarını maliyet ve onun üzerine adil bir kâr düzeyine getirmeleri sağlanmalıdır."

"Tarımsal sulamada üreticilerimizin karşı karşıya kaldığı sorunların başında elektrik fiyatları geliyor. Özellikle fon, pay ve vergi dahil, 2020 yılı Aralık ayı itibarıyla 85,2 kuruştan elektrik alan üreticilerimiz 2021 yılı Aralık ayında yüzde 22,2’lik artışla 104,1 kuruştan elektrik kullanmak zorunda kaldı. Üreticilerimiz mesken abone grubuna göre yüzde 16,34 daha pahalı elektrik kullandı. Diğer taraftan, 2021’de zaten çok pahalı olan elektrik fiyatları nedeniyle büyük maliyet artışlarını göğüslemek zorunda kalan üreticilerimiz indirim beklerken, 31 Aralık 2021 gece yarısı elektriğe gelen ve 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olan astronomik zamlar sonucunda yıkıldı."

1362753_620x410.jpg

Bi faik toy twiiter da sen den daha çok sesini duyurdu ne diyelim biz battıktan sonra konuşuyorsun geçenseneden ders çıkardık mı hayır hiç köyüne bir tane mühendis gelip de beyefendi ülkemizde bu sene şu çok az ekiliyor onu ekelim diyen oldu mu hayır Allahım inşallah bizleri muhtaç etmez ama böyle giderse sıkıntılı günler yaşayacak gıbıyız arkadaş bir tane plan program düşünce olmaz mı çıldırmak üzereyim

600 dekar sulanabilecek buğdayı astronomik elektrik fiyatından dolayı sulamayacağız. Neticede tedaş parayı hemen isteyecek malını harmanda satmak zorunda kalacaksın en fazla verecekleri fiyat 3.5 tl dolayısıyla tedaşa çalışmış olacaksın. Tedaşın benden kazandığı kadarda bana kalsa ona bile razıyım artık. Fatura değil haraç! Ama seneyeki oluşacak açlığı ve kıtlığıda kimse önemsemiyor buda değişik bir durum.

600 dekar sulanabilecek buğdayı astronomik elektrik fiyatından dolayı sulamayacağız. Neticede tedaş parayı hemen isteyecek malını harmanda satmak zorunda kalacaksın en fazla verecekleri fiyat 3.5 tl dolayısıyla tedaşa çalışmış olacaksın. Tedaşın benden kazandığı kadarda bana kalsa ona bile razıyım artık. Fatura değil haraç! Ama seneyeki oluşacak açlığı ve kıtlığıda kimse önemsemiyor buda değişik bir durum.
Bizde gübre sizde tedaş nasıl olacak bilen eden yok

Bütün girdiler arttı buğday ve arpa fiyatları yükselmeyecek devlet zaten ithal ediyor sen ben üretmişim veya üretmemişim umrunda değil dışarıdan ithal ettiğin paraya milletin elindeki malı topla çiftçiye çözüm olsun oda yok besiciye 2 TL ye arpa veriyorsun uncuya makarnacıya 2.2 den buğday veriyorsun çiftçi kime satacak bu maliyetlerle seneye açıklayacağı fiyatı söleyim 2.75 arpa 3.0 da buğday fiyatı açıklar bu devlet bu senede kurak geçmiyor Allah sonumuzu hayır etsin 500 dekar sulu tarımla uğraşan biri olarak bu işten hevesim felan kalmadı

Bütün girdiler arttı buğday ve arpa fiyatları yükselmeyecek devlet zaten ithal ediyor sen ben üretmişim veya üretmemişim umrunda değil dışarıdan ithal ettiğin paraya milletin elindeki malı topla çiftçiye çözüm olsun oda yok besiciye 2 TL ye arpa veriyorsun uncuya makarnacıya 2.2 den buğday veriyorsun çiftçi kime satacak bu maliyetlerle seneye açıklayacağı fiyatı söleyim 2.75 arpa 3.0 da buğday fiyatı açıklar bu devlet bu senede kurak geçmiyor Allah sonumuzu hayır etsin 500 dekar sulu tarımla uğraşan biri olarak bu işten hevesim felan kalmadı
O zaman sulu ile de ilgili çok hayal kurmayım ben

O zaman sulu ile de ilgili çok hayal kurmayım ben
Kardeşim gübre diyorlarda en çok darbe sulamaya vurdu sulama maliyetim geçen sene daha fazla idi bu sene %100 zam oldu gübre atmasan olmaz arpa ektik tabana 25 üstüne 20 de üre Atacaz diye hazırladık 250 dekarda arpa var geri kalanına ayçiçeği ekelim dedim vazgeçtim ekmiycem boş dursun belki güzün orayada arpa ekecem ayçiçeğine ekeceğimiz maliyete arpaya harcıycaz valla ben birşey kaybetmem arpaya iyi bakarım beni 1 sene götürür boş kalan ekilmeyen yer ülkeye zarar onuda devlet düşünsün ha ben ürünün para edeceğini bileyim onuda ekerim ama etmiyor öldü parasına gidiyor verilen harcanan paranın riskine değmez

• Beğen
Tepkiler: toztoprak
2.75 arpa 3.0 bugday fiyatı açıklarsa kimse çıkacak ürün ile bu yıl ki masrafını karşılayamayacak diger seneye kafasına silah dayasan ekecek adam kalmaz çünkü ne elinde tohum nede sermayesi olacak zaten borçların ödenmesini saymadım bile heralde bankadan kredi çekip bugday arpa ekende zor çıkar gibi bu maliyetlere arpa 4 buday 5 olması lazım Allah tarlada ki ürününe güvenip borca girenlerin yardımcısı olsun zor zamanlar

• Beğen
Tepkiler: toztoprak ve bartu
Ziraat odaları çok pasif ve gereksiz bir kuruluş, çiftçinin sırtında kocaman bir yük. Çiftçi bu kadar ezilirken bile seslerini çıkartmıyorlar. Aidat toplamaktan başka işleri yok.
Bu açıklamayı yapan başkan çiftçinin seçtiği değil iktidarın seçtiği başkanıdır, onu oraya çıkartan iktidar son 2 seçimde karşısına aday dahi çıkartmadı, bu yüzden çiftçinin değil iktidarın başkanıdır, onu orda oturtanlar utansın.....