Ziraat Odaları : "Üreticilere 150-200 TL/dekar kuraklık desteği verilmeli"


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 14 Mayıs Çiftçiler gününde tarımsal faaliyetlerin çiftçi yönünden iyileştirilmesi için hükümete tavsiyelerde bulundu:-"Yaşadığımız tecrübeler gösteriyor ki tarım potansiyelimizin tamamını kullanmak, arz açığımız olan ürünlerimizin üretimini doğru planlamak zorundayız. Arz açığı veren ürünlerin üretiminin artırılması için iyi bir üretim planlaması yapılmalı, destek politikaları artırılmalı ve verim artışı sağlanmalıdır.”

-"Gübre, elektrik, ilaç, yem gibi girdiler ile sulama ücretlerindeki artış tarımsal üretimi olumsuz etkilemektedir. Gübre fiyatları üretimde önemli bir kriterdir. Fiyatlar arttığında kullanım azalmakta, yeterli ve kaliteli bir üretim sağlamak güçleşmektedir. Girdi fiyatları makul seviyelere çekilmelidir."

-"Çiftçilerimizin sulama birlikleri ve elektrik şirketlerine olan borçları nedeniyle tarımsal desteklere konulan blokeler kaldırılmalıdır."

-"Üreticilerimiz, yapılandırma sonrasında bile kredi borçlarının ödenmesi konusunda büyük sıkıntı yaşamaktadır. Beklentimiz çiftçilerimizin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçları ile elektrik, sulama, BAĞ-KUR primleri gibi borçlarının faizsiz olarak uzun vadeli yapılandırılmasıdır. Ayrıca BAĞ-KUR primlerinde indirime gidilmelidir."

-"Destek miktarları girdi fiyatlarında yaşanan artışlar göz önünde bulundurularak artırılmalıdır. Çiftçilerimize ek destek verilmelidir."

**"Kuraklıktan zarar gören üreticilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için üreticilere dekar başına 150-200 TL ‘Kuraklık Desteği’ verilmelidir” dedi.

1621197080635.png
 
Durumun bu kadar vahim olduğunu sanmıyorduk.
Yapılması gereken şeylerinde eksik olduğu görülüyor.
Durum çok vahimmiş gerçekten, kuraklık-kıtlık sorunu için Allah bu sene herkese yardım etsin. TZOB başkanının söylediği gibi kuraklıktan etkilenen çiftçilere 150-200 TL dekar başı destek verilmelidir. Ayrıca tüm bankalara olan borçlar faizsiz olaral 1 yıl ertelenmelidir.


kuraklık 2021.png
 
  • Beğen
Tepkiler: cmylmzzzz

Benzer Konular


Son Gönderiler