Ziraat’ten kredi kullanan çiftçilere müjde

23.04.2009
14,043
24,106
36
Bilecik

Ziraat’ten kredi kullanan çiftçilere müjde geldi. 530 bin çiftçinin 30 milyar TL’ye yakın çiftçi kredisi temmuz sonrasına ötelendi. Çiftçilere kredi ödemelerinde yapılandırma ve ek vade imkânı da sağlandı.

Ziraat Bankası’ndan çiftçiye büyük bir destek daha geldi. Toplam 530 bin çiftçinin 30 milyar liraya yakın çiftçi kredisi temmuz sonrasına ötelendi. Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre banka, çiftçilere kredi ödemelerinde yapılandırma, erteleme, yeniden vade imkânı da sunmaya devam ediyor.

30 HAZİRAN’A KADAR SÜRE

Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında, tarımsal kredi kullanan, geçici olarak gelir-gider dengesi bozulan üreticilere tarımsal faaliyetlerinin devamını sağlamak için 30 Haziran’a kadar süre verildi. Bu tarihe kadar olan işletme ve yatırım kredileri vade tarihinden itibaren 12 aya kadar yeniden vadelendiriliyor
 
Cemal bu haberin iceriği ne .
Kuraklık için yapılan ertelememi yoksa bu başkamı
Bu tür ertelemeler resmi gaztesdede yayınlanıp gerekli kurumlara ilgili yazı gidince işleme konur.
Facede tarımdan haber ve çiftçi haber sitelerinde bu konuda paylaşım var bi inceleyin
Ziraat bankası resmi internet siyesi duyurusu bakabilirsiniz
Yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararları ile Kararname kapsamına giren çiftçilerimizin yalnızca faiz indirimli (sübvansiyonlu) olarak kullandıkları kredileri bir yıl süre ile erteleme kapsamına alınmaktadır.

Mevcut Kararname ile kredi borçlarının belirlenen faiz oranı ile 1 (bir) yıl ertelenmesi imkânı yanında istenirse birinci yılda sübvansiyonlu faiz oranı, takip eden yıllarda ise Bankamızca sunulan uygun faiz oranlarıyla kredi borçlarının ertelenen yıl ile birlikte azami 5 yıla kadar taksitlendirilmesi seçeneği de sunulmuştur.

Tarımsal faaliyetlerine devam eden ve kredi borçlarını taksitlendirme seçeneğini kullanarak, vadeye yaymak suretiyle geri ödeme imkânlarını geliştirmek isteyen üreticilerimizin, gerekli şartları taşımaları hâlinde, tarımsal faaliyetlerinin gerektirdiği kadar ilave faiz indirimli (sübvansiyonlu) kredi kullanabilme imkânı da mevcuttur.

Diğer taraftan, durumları Bakanlar Kurulu Kararı'nda belirlenen kapsama uymayan ancak, tarımsal üretim faaliyetlerine devam etmekle birlikte verim düşüklüğü, piyasada oluşan fiyatların düşük olması, hastalık, pazar daralması vb. gibi doğal afetler dışındaki nedenlerle tarımsal faaliyetlerinde ve gelir akışlarında aksama yaşayan üreticilerimizin Bankamıza olan sübvansiyonlu ya da sübvansiyonsuz kredi borçlarıyla ilgili olarak, Bankamızca uygun faiz oranları ile 5 yıla kadar vadeli, farklı yapılandırma alternatifleri de sunulmaktadır.

Tarımsal faaliyetlerinin finansmanı amacıyla Bankamıza kredi borcu bulunan ve yukarıda belirtilen kapsama giren müşterilerimizi yapılandırma olanakları hakkında bilgi almak üzere şubelerimize bekliyoruz.
 

Kredileri yapılandırma yaparken dikkatli olmakta fayda var. Başka bir bankadan kredi kullanmayı düşündüğünüzde yaptığınız yapılandırma karşınıza eksi puan olarak çıkacaktır.
 

Benzer Konular