250 Bin liranız olsa garajınıza neler alırsınız.. :)

Ynt: 250 Bin liranız olsa garajınıza neler alırsınız.. :)

Traktörüm var yarısıyla düve alırdım 30-35 adet (alt yapı var ) arazi burada pahalı birde istediğin gibi arazi bulamassın, 20-30 uyla yarısabit sağım sistemi var hibeli tam otamatik sağım sistemi kurdururdum 50 siyle yeni sedan tipi otomobil alırdım 100 lede serbest duraklı yarı kapalı ahır yaptırırdım.

250 mılyarım olsa 250 dekar patates ekerım 70 gun sonra allah kaza bela vermezse en az 700-800 mılyar olur 250 masrafına cıkınca gerıye 70 gunde 500-600 mılyar kalır(Not: hayatımda hıc patates ekmedım ama en kısa surede ekecegım gereklı arastırmaları yaptım)

abicim sen nerde yaşıon ki :) yani memlleket nere ;) nasıl 10dönum=250bin oluyor bizde bile 2 bin 3bin arası gidiyor tarlalar(mesela Biz 10 dönümü 23e almıştık..)
çakallı link=topic=31064.msg264127#msg264127 date=1269561570' Alıntı:
kardeşim yanlışlık yok bizim burada 10 dönüm anca alabilirim...

benim şu anda 250bin tl param olsa önce borçlarımızı öderdim snra bi küçük traktör alırdm bi araba alırdm 2-3 ton mazot alırdm geri kalanıda atardm bankaya..

250 bin gerçekten az
yorumları okuyuncada anlaşılacağı üzere herkez olan makinelerinin üzerine yada borçlarına yatırıyor parayı
kimse sıfırdan başlarım demiyor! çünkü küçük para çifçilik için
büyük traktör alıp hava atacaksın daha sonra 7 günde yaptığın işi 2 günde bitirip kahvede oturacaksın yada başkasının tarlasına yardıma gideceksin

en garanti yatırım bugün için
50.000 TL mazot (ne olacağı belli değil)
50.000 TL kimyasal malzeme (gübre ilaç v.b.)
50.000 TL altın yada başka kaybetmeyecek yatırım(gelecek yıllarda olabilecek kuraklıklar için)
100.000 TL evin yoksa ev araban yoksa araba neye ihtiyacın varsa onu alacaksın
traktörün tarlan yoksa zaten ilk olarak harcadığın 100.000 TL yi harcamaya gerek yok onunlada 2. ev yada küçük nir iş için sermaye.
bu gün köyde kurulu düzeni olmayan traktörü tarlası damı hayvanı olmayan zaten hiç bulaşmasın ne olacağı belli değil memleketin al iki ev kiraya ver daha risksiz kazanç var.

nkoca link=topic=31064.msg264813#msg264813 date=1269882222' Alıntı:
250 bin gerçekten az
yorumları okuyuncada anlaşılacağı üzere herkez olan makinelerinin üzerine yada borçlarına yatırıyor parayı
büyük traktör alıp hava atacaksın daha sonra 7 günde yaptığın işi 2 günde bitirip kahvede oturacaksın yada başkasının tarlasına yardıma gideceksin

50.000 TL altın yada başka kaybetmeyecek yatırım(gelecek yıllarda olabilecek kuraklıklar için)
traktörün tarlan yoksa zaten ilk olarak harcadığın 100.000 TL yi harcamaya gerek yok onunlada 2. ev yada küçük nir iş için sermaye.
bu gün köyde kurulu düzeni olmayan traktörü tarlası damı hayvanı olmayan zaten hiç bulaşmasın ne olacağı belli değil memleketin al iki ev kiraya ver daha risksiz kazanç var.
süper katılıyorumm...

piyasadaki zenginlerin (gerçek mana da) bağzıları sıfırdan zengin olmuşlar.mesala adam seyyar satıcı imiş.fabrikatör olmuş.dere yatağından kürekle kamyona kum doldurup satıyormuş.ihalelere giren beton santralleri olan dev bir mütahit olmuş.gel gelelim sıfırdan zengin olan çiftçi hiç görmedim.bir çiftçinin sıfırdan zengin olmasına ömrü yetmez.
çok miktarda arazi sahiplerine baktığımızda çoğu eskilere dayanıyor.çünkü eskiden traktör bilinmediği için arazilerin çoğu kullanlamaz durumda imiş.öküz çifti ile bir çiftçinin işlediği toplam arazi olsa olsa 30-40 dönüm dür.bütün araziler çayır ve mera olduğu için arazi bu denli değerli değilmiş.satışlar mevki mevki oluyormuş.traktörün gelip toprak işlenmesi ile o mevkiler dekar dönüşüyor ve şahısların 100 lerce dönüm arazisi oluyor.
bunların içinde kurtuluş savaşından sonra bu araziye sahip olanlar var. savaşta başarılı olanlara verilmiş mülkler.
şu anki zengin olanların bağzıları yukarıda anlattığım gibi.bir kısmı da.dedesinden itibaren o aile hep çalışmış.tarla almış.evlatları da hep aynı yolu izlemiş.hep çalışmış kumar,içki yada tefeciye bulaşmamışlar.
yani demek istediğim.bu gün çiftçilikte sıfırdan başlayan birisinin işler yolunda giderse ancak torunları zengin olabiliyor.zengin bir çiftçinin de yine bir fabrikatör gibi tatillere gidip ferrarilere mersedes 500 sel lere binmesi yalılarda oturması.yine imkansız.

Güzel yazmışsın ama o sıfırdan zengin olanın yediği içtiği haramdır.Çalışmayla olsaydı biz olurduk.Gireceksin devletin ihalesine anlaşmalı bir kaç kişi 5 liralık işi 25 liraya alacaksın onuda taşerona 10 liraya yaptıracaksın elini sıcaktan soğuğa vurmadan 15 lira cebine kalacak.

EEEEEEEEEEEEEEE sıfırdan zengin olma hikayesi kısaca bu itirazı olan varmı

Ali abinin dediği gibi çiftçinin bi dönemde zengin olması zor gibi te anca oglu yada torunu anca olur oda aynı işi yaparsa şimdi herkes babasının işini yapmıyor ;)
ali_kockaya link=topic=31064.msg264833#msg264833 date=1269883951' Alıntı:
piyasadaki zenginlerin (gerçek mana da) bağzıları sıfırdan zengin olmuşlar.mesala adam seyyar satıcı imiş.fabrikatör olmuş.dere yatağından kürekle kamyona kum doldurup satıyormuş.ihalelere giren beton santralleri olan dev bir mütahit olmuş.gel gelelim sıfırdan zengin olan çiftçi hiç görmedim.bir çiftçinin sıfırdan zengin olmasına ömrü yetmez.
çok miktarda arazi sahiplerine baktığımızda çoğu eskilere dayanıyor.çünkü eskiden traktör bilinmediği için arazilerin çoğu kullanlamaz durumda imiş.öküz çifti ile bir çiftçinin işlediği toplam arazi olsa olsa 30-40 dönüm dür.bütün araziler çayır ve mera olduğu için arazi bu denli değerli değilmiş.satışlar mevki mevki oluyormuş.traktörün gelip toprak işlenmesi ile o mevkiler dekar dönüşüyor ve şahısların 100 lerce dönüm arazisi oluyor.
bunların içinde kurtuluş savaşından sonra bu araziye sahip olanlar var. savaşta başarılı olanlara verilmiş mülkler.
şu anki zengin olanların bağzıları yukarıda anlattığım gibi.bir kısmı da.dedesinden itibaren o aile hep çalışmış.tarla almış.evlatları da hep aynı yolu izlemiş.hep çalışmış kumar,içki yada tefeciye bulaşmamışlar.
yani demek istediğim.bu gün çiftçilikte sıfırdan başlayan birisinin işler yolunda giderse ancak torunları zengin olabiliyor.zengin bir çiftçinin de yine bir fabrikatör gibi tatillere gidip ferrarilere mersedes 500 sel lere binmesi yalılarda oturması.yine imkansız.
nkoca link=topic=31064.msg264813#msg264813 date=1269882222' Alıntı:
250 bin gerçekten az

ewed abi aslındea güzel bişi ama herkes kendine göre der benim 300 dkr yerim yokki tonla mazto alım yada gübre ilk alt yapı olması lazım ki sonra gelişm ek gerek ;)