Bakan Bekir Pakdemirli: "Yeni Meteoroloji uygulamaları yolda"

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü kapsamında "Okyanus, İklimimiz ve Hava Durumu" adlı programda konuştu.

" Sanayi devriminden sonra, yaklaşık 170 yılda Dünya ortalama sıcaklığı yaklaşık 1,5 0C arttı. Son 10 yıl, tüm zamanların en sıcak dönemi oldu. 2020 yılı da, sıcaklık rekorlarının yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçti."

"Yine bu doğal afetler sonucunda, can kayıplarının %56'sı ve ekonomik kayıpların da %75'inin meteorolojik afetlerden kaynaklandığı belirtildi. Her meteorolojik veri binlerce canı korur ve kurtarır. Tüm vatandaşlarımız ve tüm sektörlerin meteorolojik verilere anlık ulaşması için birçok uygulamayı devreye aldık. Bugün cep telefonumuza meteoroloji mobil uygulamasını indirerek, işte tüm bu verilere rahatlıkla ulaşabiliyoruz""Tarımsal Hava Tahmini sayfasının mobil uygulaması geliştirilerek 2020 yılı sonunda Android Markette yerini aldı. TZOB ile meteorolojik uyarıların 4,8 milyon çiftçiye SMS ile iletilmesi için eğitim ve iş birliği protokolü imzaladık. Meteorolojik uyarılarımızı 50 bin yetkiliye SMS ile ulaştırırken Sayın Cumhurbaşkanımızın "Vira Bismillah" diyerek açtığı balıkçılık av sezonunda, 2 bin 500 denizci ve balıkçımıza da bu SMS'leri ulaştırmaya başladık. Bunların yanı sıra; tarımsal üretimde iklime bağlı verim kayıplarını en aza indirmek için, kuraklık Tahmin ve Erken Uyarı Sistemini hazırlayacağız. Kum ve toz fırtınaları oluşmadan önce tahmin edilerek, yetkililerin önlem almaları ve halk sağlığı başta olmak üzere, bu olayların olumsuz etkileriyle mücadele etmek için "Batı Asya Toz Tahmin, Uyarı ve Değerlendirme Merkezini kuracağız."

"Türkiye'de ilk defa, İzmir'de başlattığımız "Polen Gözlem, Tahmin ve Uyarıları" projesini, başta Ankara olmak üzere tüm yurtta yaygınlaştıracağız. İklim elemanları içerisinde zaman ve mekân bakımından en fazla değişkenlik gösteren parametre yağıştır. Bizlerde bu minvalde üç günlük olarak hazırlanan Alansal Yağış Miktarı tahmin periyodunu, 5 güne çıkaracağız. Şu anda 7 gün olan Hava Tahmin Periyodunu, yapmış olduğumuz çalışmalar ile 15 güne çıkartacağız. Yine 68 Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ve Artvin-Rize Havalimanına Havaalanı Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyon kurulumu yapacağız. Gözlem sistemleri ve sayısal hava tahmin modellerini kullanarak kısa vadeli hava tahmin sistemi kuracağız. Hava Tahmin model çalışmalarında diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği içinde, yapay zekâ algoritmalarının kullanılmasını ve bu konuda ülkemizin daha aktif bir rol almasını sağlayacağız"

meteoroloji%20g%c3%bcn%c3%bc%20vitrin.jpg
 
  • Beğen
Tepkiler: rahimavci

Benzer Konular