Bakan Pakdemirli: "Gençleri tarıma çekmek için 'Bu işte bereket var' demeliyiz"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Zonguldak Sektör Buluşması Toplantısı"nda tarım ve gıda sektörünün taraflarıyla bir araya geldi. Her konuşmasında olduğu gibi pandeminin dünya tarımına etkisinden ve mevcut hükümetin döneminde verilen desteklerden bahsettikten sonra şu konulara değindi:

✅ "Türk çiftçisinin yaş ortalaması artıyor.Ana eksendeki problemlerimizden biri; çiftçimizin yaşı artıyor, ortalama yaşımız 55. Avrupa ülkelerinde bu 65, Japonya'da 68. Gençlerimizi bu alana çekmemiz lazım. Gençleri bu alana çekmemiz için önce biz, 'Bu işte bereket var, rağbet var, para kazanırsınız.' diyebilmemiz lazım. Bunu sürekli söylüyoruz. Genel itibarıyla Türkiye'nin tüm kesimlerinin bu işe benzer sorumlulukla yaklaşıyor olması lazım. Maalesef muhalefet, 84 milyonun tarladan karnına kadar giden zincirden her an her saniye bir oy devşirebilir miyiz uğruna sorunlu bir muhalefet anlayışı götürüyor."

✅ "2022'de kırsal kalkınma yatırımlarına Türkiye genelinde 1,3 milyar lira bütçe ayırdık. Bu yatırımları destekleme programı 2022 başvurularını almaya başladık."

✅"Taleplerin bir kısmını karşılayacak müjdelerin en azından bir kısmını açıklayalım istiyorum. 2022'de 2 milyon lira maliyetle 5 proje, İl Müdürlüğümüzün projeleri bunlar... 120 bin fındık fidanı - yüzde 50 hibeli bunlar - 16 bin ceviz fidanı, 6 bin Trabzon hurması fidanı, 70 bin kilogram hububat tohumu, 30 bin kilogram sertifikalı yem bitkileri tohumu dağıtımı gerçekleştireceğiz."

✅ "Çeşitli meslek gruplarına hayata başlamaları için verilen "Uzman Eller Projesi"nde "100 bin lira hibe veriyoruz. Bu 100 bin lira hibe, hakikaten zaman oluyor ki baba oğluna vermiyor ama devlet mesleğe başlamak için bu arkadaşlara 100 bin lira hibe veriyor. Bu sene bunu 81 ile yaygınlaştırdık." ifadesini kullandı.

Zonguldak Tarım Orman Sektör Toplantısı Vitrin.jpeg

Gençleri tarıma çekmek için bu işte bereket var demekle sorun çözülmez. Köylerimizde köye gelecek, köyde duracak gelin adayı kalmadı. Dolayısıyla köyde doğan çocuk da yok.Köyde kalarak üretim yapmanın cazip hale getirilmesi lazım. Bu konuda devlet tarafından gereken pek çok adımın atılması gerektiğini düşünüyorum. Daha fazla geç kalınmadan.

Bakan bey pembe bir rüya görüyor. Söylediğine kargalar bile güler. Dünya değişiyor artık karın tokluğuna çalışıp şükreden gençlik yok.

Bakan beyin çevresine bakarsanız pek genç göremezsiniz sizce bu tesadüf mü yoksa empati yoksunluğu mu ?

Kendi açımdan konuşacak olursam 24 yaşındayım tam da bakanımızın kast ettiği yaşlardayım.

Peki ben neden üretmek yerine KPSS' ye çalışıyorum?

Çünkü çiftçilik hiç olmadığı kadar yerlerde, insanlar tüm güçlerini ve emeklerini ortaya koyuyorlar sonra bi ithalat hop fiyatlar insanı delirtecek yere geliyor vs.

Girdi maliyetleri cabası. Parayı bir kenara koyacak olursak toplumsal sınıf olarak çiftçilik alt tabaka olarak görülüyor, kim böyle bir meslek seçmek ister ki...

Kazanamıyorsun, saygı görmüyorsun, bedenen ve zihnen yoruluyorsun ve günün sonunda ben neden kendimi paralıyorum ki diye soruyorsun ?

Gelecekte beni ve benim gibileri zor günler bekliyor işte bu yüzden insanlar farklı alternatifler arıyor, arıyoruz.

Bu sistemde hiç bir nane olmaz bunu ben ve bu yazıyı okuyan sizler de çok iyi biliyorsunuz.

Çarpıklık mevcut hükümetin de üstünde bu bizim toplumsal olarak zihinlerimizdeki sorun...

Lâfügüzaf. Benim ekonomik durumum çok şükür iyi olmasına ve İstanbul’da yaşamama rağmen, gideyim Çanakkale’den 30-40 dönüm arazi alayım ekeyim biçeyim çiftçilik yapayım diye hayaller kuruyorum ama kime sorsam, hangi forumda gezsem çiftçiler, hayvancılar iflas ediyor. Her sene aynı konular, yem pahalı gübre pahalı, süt ucuz vs.

Hobi olarak 10-15 keçi, at, inek falan besliyoruz, 3 ay önce atlara yulafın çuvalını 132 liradan alırken, en son geçen gün 208 liraya aldım. Böyle iş mi olur? Aynı artışlar arpa kırması, mısır kırması, süt yemi ve için de geçerli. Eğer bu hayvanlarla geçinmeye çalışan bir çiftçi olsam herhalde intihar ederdim.

Lâfügüzaf. Benim ekonomik durumum çok şükür iyi olmasına ve İstanbul’da yaşamama rağmen, gideyim Çanakkale’den 30-40 dönüm arazi alayım ekeyim biçeyim çiftçilik yapayım diye hayaller kuruyorum ama kime sorsam, hangi forumda gezsem çiftçiler, hayvancılar iflas ediyor. Her sene aynı konular, yem pahalı gübre pahalı, süt ucuz vs.

Hobi olarak 10-15 keçi, at, inek falan besliyoruz, 3 ay önce atlara yulafın çuvalını 132 liradan alırken, en son geçen gün 208 liraya aldım. Böyle iş mi olur? Aynı artışlar arpa kırması, mısır kırması, süt yemi ve için de geçerli. Eğer bu hayvanlarla geçinmeye çalışan bir çiftçi olsam herhalde intihar ederdim.
En azından beyaz bayrağı çekerdiniz.