çift çekere geçme yardım?

arkadaşlar bizim traktörün ( john deere 5055e ) kullanıcı kılavuzunda mött yani ön tekerlek tahriği de denen ön çekerin aktif olması için 'mött kolunu aşağı itin, devreden çıkarmak için kolu yukarı çekin' diyor. fakat göstergelerde ise tam tersi oluyor. yani mött kolunu aşağı itince değil de yukarı çekince ön çeker aktif görünüyor. konu hakkında bilgisi olan var mı? ya da basitçe ön çekerin çalıştığını nasıl anlayabiliriz?

Ynt: çift çekere geçme yardım?

Benim bildiğim kol aşağı itilince çift çeker devrede olur. genel olarak böyledir.. Ancak genel olarak müşir sıkıntısı olur traktörlerde :) elfreni inikken lamba yanar çekince sönerdi bizimde bi ara :) Servise yada tamircinize gösterin bence. müşirde bi sıkıntı varsa hallettsinler, yada göstergede felan.. Volkanında dediği gibi çiftçekerdeyken sürat yapınca uğultu oluşur.

Hocam bunu anlamanız için çamur bir yere gidin ve deneyin. Tek çekerde debelenir çifçkerde çıkar. Yada altta şaftı görebiliyorsanız bir kişi kolu aşağı itsin sizde şaft bakın eğer dönüyorsa çifçekerde olur

doganbey1 link=topic=51557.msg523033#msg523033 date=1327792027' Alıntı:
Hocam bunu anlamanız için çamur bir yere gidin ve deneyin. Tek çekerde debelenir çifçkerde çıkar. Yada altta şaftı görebiliyorsanız bir kişi kolu aşağı itsin sizde şaft bakın eğer dönüyorsa çifçekerde olur
şaft tekçekerde de döner doğancan :)

KARDEŞ YOLDA GİDERCEN FREN YAP ÖN TEKERLER KIZAKLIYORSA ÇİFT ÇEKERDE SADECE ARKA KIZAKLIYORSA TEK ÇEKERDE DİR ÖN TEKERLER ARKA TEKERLEKLE HAREKET ETTİĞİNDEN ÇİF ÇEKERDE ÖNDE FREN OLMAMASINA RAĞMEN ÖNLERDE KIZAKLAR

doganbey1 link=topic=51557.msg524232#msg524232 date=1327928064' Alıntı:
Önler bağlı değilken neden şaft dönsün ki :S bi açıklık getirin lo
çift çekerin ayracı araşanzumandadır yani kolun gittiği yerde.şaftın ön diferansiyelden tarafı zaten oraya sabittir çiftçekerde olsada olmasada şaft dönmeye mahkumdur :)

anlaşılan pati çekmekten başka bi yolu yok ön tekerlerin devrede olup olmadığını anlayabilmenin. ben daha teknik bi yolu olup olmadığını merak etmiştim. benim aklıma daha başka bir fikir daha geldi; ön tekerleği krikoya vurup döndürmeyi denemek. devrede değilse teker dönecektir devredeyse dönmeyecektir. olabilir mi? :D
bu arada; anayurtlu kardeş, bursada yolda felan kalırsan ara beni sop-*-sa

en basiti dur el gazına asıl sağ frene bas direksiyonu sola çevir. belli olur yada hızlan biraz sesten fark eder zaten.
bizim TD yıkarı kaldırınca çiftçekere geçiyo indirince tek çekere geçiyo. işaret lambası flnda yok ama anlıyorz yani :D

uraltay link=topic=51557.msg524849#msg524849 date=1327963567' Alıntı:
anlaşılan pati çekmekten başka bi yolu yok ön tekerlerin devrede olup olmadığını anlayabilmenin. ben daha teknik bi yolu olup olmadığını merak etmiştim. benim aklıma daha başka bir fikir daha geldi; ön tekerleği krikoya vurup döndürmeyi denemek. devrede değilse teker dönecektir devredeyse dönmeyecektir. olabilir mi? :D
bu arada; anayurtlu kardeş, bursada yolda felan kalırsan ara beni sop-*-sa
en teknik yine senin dediğin :)