Güncel Buğday Fiyatları

suan bugadyin yogun oldugu bolgelerde hasat baslamadi.hasat baslasin 900 bile zor veririz gibime geliyor.bizde taleplerimizi yukariya iletelim arkadaslar 5-10 bin kisi bimere yazarsa talebimizi dikkate alirlar bence
şöyle yol yordam bilen biri ses duyurmak adına yasal yollardan nasıl çiftçi sesini duyurabilir onu açıklasa.

sonrasında ortak bir kararla çiftçinin talep ettiği rakamlar ağız birliği ile iletilse.

öyle veya böyle türk çiftçisi ortaya bir ürün çıkartıyor ama pazarlayamıyor.
sattığı ürünün fiyatını kendisi belirleyemiyor.

Arkadaşlar trakkulüp ten bir heyet belirleyelim.ülkemizin hububat bolgelerinden.haziran 15 ı ne kadar ankarada gitsin.gerekirse bir hesap no belirleyıp açılsın bu arkadaşların yol masraflarını kendi aramızda bolüşelim. Ceplerinden masraf olmasin.gidecek arkadaşlar derdimizi anlatsın.

• Beğen
Tepkiler: özgür
biz burda bunlar icin variz hem birbimize yardim etmek hemde bir olmak icin ziraat odalari bu isleri yapmak icin var ama hepsi koltuk sevdasina dusmus is yapan yok biz uygun bir dille ters dusmeden bagirip cagirmadan elimizden geleni yapmak zorundayiz yoksa birileri kene gibi kanimizi emmeye devam eder.bu yuzden ciftcimiz para kazanamiyor para kazanamayinca yaptigi is agir geliyor.topragina küsüyor.En sonunda topragina satip sehirlere göc ediyor.koylerimizde insan kalmadi.eskiden herkesin koyunu tavugu inegi vardi simdi ciftci eti yumurtayi tereyagini marketten aliyor.neden bu hale dustuk biz cunku hep aracilar kazandi.

Sent from my LG-H815 using TrakKulüp mobile app

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci33
Tarım bakanımızdan randevu ayarlanabilir .Ancak fiyat belirlenirken şehirdeki asgari ücretli düşünülüyor köydeki amcam kardeşim değil .Sayın Faruk Çelikten randevu işini dilerseniz yarın bı arkadaşımla konuşup nasıl olur öğrenebilirim ancak bakanın karşısına sağlam maliyet gelir gider v.s hesapları ile cikilmali aksi taktirde kendi hesaplarından sasmazlar ...

• Beğen
Tepkiler: _çiftçi_
Tarım bakanımızdan randevu ayarlanabilir .Ancak fiyat belirlenirken şehirdeki asgari ücretli düşünülüyor köydeki amcam kardeşim değil .Sayın Faruk Çelikten randevu işini dilerseniz yarın bı arkadaşımla konuşup nasıl olur öğrenebilirim ancak bakanın karşısına sağlam maliyet gelir gider v.s hesapları ile cikilmali aksi taktirde kendi hesaplarından sasmazlar ...
bu konuda nasıl olurunu sormamız gereken geniş arazi işleyen üyeler var onlar önce burada gelir gider beklenti durumlarını yorumlasın açık konuşmak gerekirse ben iki kişinin özellikle bu konuda yorum yapmasını bekliyorum
saçmalamayın deseler bile tarıma bakış açıları modern Erbaa60 ve Ethem ERTÜRK.

şimdi forumun yarısı zaten traktör çekişmesi izleyen ergen.
bir miktarda hafta sonu çiftçisi var.
şahsen ben hiçbir tarımsal kurum ve kuruluşa üye değilim.
ama forumda tabiri caizse karşıdan gördüğüm her yanlışa atlayıp yorum yapıyorum işin içinde olan kişiler yorumlaması gerekir.

Benim görüşüm su bizler genel olarak küçük çaplı araziler isliyoruz ve sapını samanini degerlendirmiyoruz gerekli bakımları tam anlamı ile yapmıyoruz aynı bölgede çok farklı verim alanlar var 50 100 dekar alanlarda kuru tarım yaparak çiftçilik yapmaya çalışıyoruz . Bu aile işletmeleri zaten karliliktan söz edemez bende hafta sonu cifcisiyim ancak bu yaşıma kadar annem babam hep topraktan doydular doyurdular beni ve kardeşlerimi Babam 2012 de yeter artık dedi ben atladim yaparım diye ne kazandım ne kaybettim toprağıma sahip çıktım o kadar .

Benim görüşüm su bizler genel olarak küçük çaplı araziler isliyoruz ve sapını samanini degerlendirmiyoruz gerekli bakımları tam anlamı ile yapmıyoruz aynı bölgede çok farklı verim alanlar var 50 100 dekar alanlarda kuru tarım yaparak çiftçilik yapmaya çalışıyoruz . Bu aile işletmeleri zaten karliliktan söz edemez bende hafta sonu cifcisiyim ancak bu yaşıma kadar annem babam hep topraktan doydular doyurdular beni ve kardeşlerimi Babam 2012 de yeter artık dedi ben atladim yaparım diye ne kazandım ne kaybettim toprağıma sahip çıktım o kadar .

ustam sakın yanlış anlama tabikide haftasonu çiftçilerinide ilgilendiren bir konu.
1 dönüm yerde işlesen türk çiftçisisin sonuçta.
ama 2000 dönüm buğdayı olan bir çiftçi gübre fiyatı ekim dönemi neden 20tl artıyora hesap sorabilecek faturalarla bir sunum yapabilir.
şimdi benim sezon boyu mazot masrafım büyük çiftçinin günlük mazot masrafı.
faturalı belgeli alım satım yapan arkadaşlar sayısal veriler çıkarabilir.

• Beğen
Tepkiler: şadan aysul
bu konuda nasıl olurunu sormamız gereken geniş arazi işleyen üyeler var onlar önce burada gelir gider beklenti durumlarını yorumlasın açık konuşmak gerekirse ben iki kişinin özellikle bu konuda yorum yapmasını bekliyorum
saçmalamayın deseler bile tarıma bakış açıları modern Erbaa60 ve Ethem ERTÜRK.

şimdi forumun yarısı zaten traktör çekişmesi izleyen ergen.
bir miktarda hafta sonu çiftçisi var.
şahsen ben hiçbir tarımsal kurum ve kuruluşa üye değilim.
ama forumda tabiri caizse karşıdan gördüğüm her yanlışa atlayıp yorum yapıyorum işin içinde olan kişiler yorumlaması gerekir.

Konya ovasında buğday maliyeti Şöyledir hocam;
Dekar-hesabı
Kira;150tl
3kere su 12saat toplam yağmurlama;360tl
Dap;25kg -35tl
Tohum 25kg 35tl
tarla hazırlığı pulluk kültevatör ekim,merdane- 35tl
ot ilaci mantar ilaci yaprak gübresi vs 70tl
üre-30kg 36 tl
sülfat 20kg 16 tl
Gübre ve ilaç atım masrafı; 30 tl
Biçim 15tl

maliyet 880tl hadi kar edelim hep beraber
dekardan kalkacak mahsül max 600 kg
600x1.200tl=720 tl
masraf 880
brüt gelir 720
Benim işçinin parasi bile yok bunun içinde Ölmüyoruz ama bişeyler ters kardeşim bunu da biliyoruz ne diyelim gariban taşrali hep sessiz hep sessiz'iz

Konya ovasında buğday maliyeti Şöyledir hocam;
Dekar-hesabı
Kira;150tl
3kere su 12saat toplam yağmurlama;360tl
Dap;25kg -35tl
Tohum 25kg 35tl
tarla hazırlığı pulluk kültevatör ekim,merdane- 35tl
ot ilaci mantar ilaci yaprak gübresi vs 70tl
üre-30kg 36 tl
sülfat 20kg 16 tl
Gübre ve ilaç atım masrafı; 30 tl
Biçim 15tl

maliyet 880tl hadi kar edelim hep beraber
dekardan kalkacak mahsül max 600 kg
600x1.200tl=720 tl
masraf 880
brüt gelir 720
Benim işçinin parasi bile yok bunun içinde Ölmüyoruz ama bişeyler ters kardeşim bunu da biliyoruz ne diyelim gariban taşrali hep sessiz hep sessiz'iz
ustam gayet güzel masrafını gelirini ortaya koydun bu şekilde farklı bölgeler için maliyet ve kar yazmak gerekir.
tabi bunlar biraz fatura benzeri delil kanıt ispat artık ne derseniz deslenmesi gerekir.

• Beğen
Tepkiler: Baykaradag
Artık buğday ekmiyorum 3 yıldır mısır ve şeker pancarı ile devam yakında onlarada bişey yaparlar nasıl olsa konyali herşeyi götürür....
ustam sadece konyalı diye düşünmesek her bölgenin farklı sorunları var.

burada edirneden karsa kadar çiftçi var.

bizim bölgede araziler miras yoluyla bölünerek 10 dönüm altında parçalara bölünmüş durumda benim ektiğim buğday toplam 10 dönüm yok.
toplam tarla 20 dönüm 5 parça halde yan yanada değiller biri anyada biri konyada bu bölgesel bir sorun ama buğdayın taban fiyatı türk çiftçisinin genel sorunu.
bölgesel sorunları şimdilik kenara bırakalım.
ama tarım bakanına kadar çıkılacak bir ortak karar alınırsa tabiki heyet için toplanan paraya gereken desteği yapıcam.
aslında ilk kendi aramızda bir toplanmak gerekir.

ustam sadece konyalı diye düşünmesek her bölgenin farklı sorunları var.

burada edirneden karsa kadar çiftçi var.

bizim bölgede araziler miras yoluyla bölünerek 10 dönüm altında parçalara bölünmüş durumda benim ektiğim buğday toplam 10 dönüm yok.
toplam tarla 20 dönüm 5 parça halde yan yanada değiller biri anyada biri konyada bu bölgesel bir sorun ama buğdayın taban fiyatı türk çiftçisinin genel sorunu.
bölgesel sorunları şimdilik kenara bırakalım.
ama tarım bakanına kadar çıkılacak bir ortak karar alınırsa tabiki heyet için toplanan paraya gereken desteği yapıcam.
aslında ilk kendi aramızda bir toplanmak gerekir.

Tınlayan yok kardeşim Çifçi haklarını koruma derneğini kuralim hayır çünki ziraat odalari bizim hakkımızı savunuyor sözde ben yıllık 550 tl aidat ödüyorum ama hakkımı savunan falan yok. faruk çelikten tarım bakanı olurmu derseniz tarımdan ne anlar işletme insani Tarımla ziraatla alakasi yok Benim derdimi danışman çözecekse hiç çözmesin balık baştan bilmem ne olur die bi söz var biz böyle geldik böyle gidecez

Tınlayan yok kardeşim Çifçi haklarını koruma derneğini kuralim hayır çünki ziraat odalari bizim hakkımızı savunuyor sözde ben yıllık 550 tl aidat ödüyorum ama hakkımı savunan falan yok. faruk çelikten tarım bakanı olurmu derseniz tarımdan ne anlar işletme insani Tarımla ziraatla alakasi yok Benim derdimi danışman çözecekse hiç çözmesin balık baştan bilmem ne olur die bi söz var biz böyle geldik böyle gidecez
ustam dediğinde haklısın ama ziraat odalarının senin 550tl aidatı hiç ettiğini bir yerlere duyurmak lazım.
bizim milletçe sorunumuz bu zaten durumu kabullenip kahve önünde hükümete söveriz odaya söveriz. ama toplanıp kardeşim sana aidat ödüyorum sen benim çalışanımsın kendine gel demiyoruz.

Sen derdini anlatamiyorsan birlik olup tek agizdan ses cikaramiyorsan faruk celik ne yapsin.sen emegine sahip cikamiyorsan bakan degil cumhurbaskani bile karismaz.burda aslolan bizim dayinismamiz ve hep birlikte hareket etmemis biz traktorlerimizi bi calistirip yollara dussek hangi guc kaldiracak o traktorleri ama biz bunu yapmayiz devlete millete karsi duramayiz o yuzden derdimizi guzel ve ortak dille cozmeliyiz.ben bi yazi yazdim icimizde daha guzel derdimizi anlatacak arkadaslar vardir illaki ortak olarak bimere bin iki bin 5 bin ne kadar yollayabilirsek o kadar dikkate aliniriz yazalim yollayalim ne kaybederizki

ustam dediğinde haklısın ama ziraat odalarının senin 550tl aidatı hiç ettiğini bir yerlere duyurmak lazım.
bizim milletçe sorunumuz bu zaten durumu kabullenip kahve önünde hükümete söveriz odaya söveriz. ama toplanıp kardeşim sana aidat ödüyorum sen benim çalışanımsın kendine gel demiyoruz.

Hocam Kumbara gibi bir yıl para atıyoruz toprağa ve birisi basın toplantısında 5dk da iki dudağinin arasindan çıkacak buğday fiyatini bekliyoruz bu a parti b parti olayi değil hükümet olayi değil Sistemde yanlışlık var.Sesimizi duyuralim herzaman varım ne gerekiyorsa saha çalişmasindan ön rapor hazirlamaya kadar. ama birlik ve sesimizi duyuracak gücümüz yok sanayici değiliz ki milletvekilleri kankamız olsun biz gariban çiftçiyiz bizi kimse tınlamaz.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci19
Bu is parayla degil sozle duzeltilir. biz koyun oldukca cobanimiz cok olur herkes ulasabildigi yere kadar ugrassin.birlikten kuvvet dogar tek bilek tek yurek olup bu isi cozmeliyiz.Yoksa cocuklarimiza bu meslegi ogretemeyiz cocuklarimizi koylerden kacirir olduk aman oglum sen koyde rezil olma oku adam ol diyoruz sanki koyde durarak adam olunmuyor.adamin hasi koylerde yetisiyor ama simdi kiz bile vermiyorlar ciftcimisin ote git diyorlar biz bunlari haketmiyoruz arkadaslar

• Beğen
Tepkiler: Baykaradag
Belçikadaki hal sistemini araştirdim Hükümet plan yapıp yıllık ne kadar hangi ürünlerde tüketim miktari var diye fizibilite raporu düzenliyor daha sonra çifçiye o ürünlerin hangisinden ülkeye ve ihracata ne kadar yetecekse okadar ektiriyor. Ve hal sisteminde tüccarla tacirle simsarla muhattap olmuosun onlar devletin borsasina giriş teminati yatirip Senin malın borsada ihaleye çıkıyor fiyat serbest piyasa günlük değişiyor ama bi taban fiyat var onun altına inmiyor. parani devlet tarafından borsa denilen kurumdan hesabina yatiyor. Sistem çok güzel ama gelgelelim daha iyisi olmazmi olur tabiki de ama emek lazim azim lazim neyse hayırlı geceler cümleten sabah iş var.

• Beğen
Tepkiler: FFATİH

Hocam Kumbara gibi bir yıl para atıyoruz toprağa ve birisi basın toplantısında 5dk da iki dudağinin arasindan çıkacak buğday fiyatini bekliyoruz bu a parti b parti olayi değil hükümet olayi değil Sistemde yanlışlık var.Sesimizi duyuralim herzaman varım ne gerekiyorsa saha çalişmasindan ön rapor hazirlamaya kadar. ama birlik ve sesimizi duyuracak gücümüz yok sanayici değiliz ki milletvekilleri kankamız olsun biz gariban çiftçiyiz bizi kimse tınlamaz.

ustam gariban çiftçisin ama artık çiftçimiz kör cahil değil.
her çiftçi ailede okumuş insan var intrnet cebimize gireli şurada kaç yıl oldu.
önceden internet yoktu işler artık 20 yıl öncesi gibi yürümüyor.
eski düzen bölgesel eylem değil küçüklü büyüklü çiftçinin en temel sorunları için kendi içimizden gerekli yazışmaları yapacak birilerini çıkaralım diyorum.

hatta sen bir sorunu daha gündeme getirdin ziraat odalarındaki boşvermişlik.

• Beğen
Tepkiler: FFATİH
Birde suanda ticaret borsalarinda tuccarlar birlesiyor maliyet hesabi yapiyorlar.bu sene mahsul iyi bugday fiyatlari su kadar olsun ciftciye yeter idar etsinler diyorlar .Bu sene mahsul kotu oldumu ciftci isyan eder azcik fiyat verelim diyorlar onlar birlik olup benim mahsulume seneye gore fiyat veriyorlarda milyonlarca ciftci kardesim sen niye bi laf bile edemiyosun.biz kendi soruunlarimizi kendimiz cozemedikce tukenmeye mahkumuz

• Beğen
Tepkiler: özgür