Güncel Buğday Fiyatları

ustam sadece konyalı diye düşünmesek her bölgenin farklı sorunları var.

burada edirneden karsa kadar çiftçi var.

bizim bölgede araziler miras yoluyla bölünerek 10 dönüm altında parçalara bölünmüş durumda benim ektiğim buğday toplam 10 dönüm yok.
toplam tarla 20 dönüm 5 parça halde yan yanada değiller biri anyada biri konyada bu bölgesel bir sorun ama buğdayın taban fiyatı türk çiftçisinin genel sorunu.
bölgesel sorunları şimdilik kenara bırakalım.
ama tarım bakanına kadar çıkılacak bir ortak karar alınırsa tabiki heyet için toplanan paraya gereken desteği yapıcam.
aslında ilk kendi aramızda bir toplanmak gerekir.

Giden heyet Tarım Bakakanına çiftçinin kullandığı mazotun yarısı devlettendi ne oldu onuda sorsun :) . Tarım Bakanını umrunda mı zannediyorsunuz çiftçinin durumu ? Tarım Bakanı ömründe çiftçiliği bilmez ki çiftçinin sorununu bilsin. Tarım Bakanı Türk Tarımına Gümrük Birliği kapılarını açıp buğdayın etin fiyatının yarı yarıya düşürülmesini savunduğundan haberiniz yok sanırım.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci83
ustam sadece konyalı diye düşünmesek her bölgenin farklı sorunları var.

burada edirneden karsa kadar çiftçi var.

bizim bölgede araziler miras yoluyla bölünerek 10 dönüm altında parçalara bölünmüş durumda benim ektiğim buğday toplam 10 dönüm yok.
toplam tarla 20 dönüm 5 parça halde yan yanada değiller biri anyada biri konyada bu bölgesel bir sorun ama buğdayın taban fiyatı türk çiftçisinin genel sorunu.
bölgesel sorunları şimdilik kenara bırakalım.
ama tarım bakanına kadar çıkılacak bir ortak karar alınırsa tabiki heyet için toplanan paraya gereken desteği yapıcam.
aslında ilk kendi aramızda bir toplanmak gerekir.

- "Lisanslı depoculuğun önündeki engel biziz"

Bakanlık görevine başladığında değerlendirmeler yaptığını anlatan Çelik, "Lisanslı depoculuğun önündeki engel biziz, başkası değiliz ki. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) olarak biz engel olmuşuz. Kamu deponun içinde olduğu sürece, lisanslı depoculuk nasıl gelişir. Bir de destek çıkarmışız, lisanslı depoculuğa yüzde 50 kira desteği veriyormuşuz. Karşılasak bir şey ifade etmiyor ki çünkü kamu işin içinde. Olmamız gereken yerde olmamız, olmamamız gereken yerden elimizi çekmemiz gerekiyor. Gerekli talimatı verdim, hızlı bir şekilde lisanslı depoculuğun önünü açacak ve bu konuda atılması gereken ne adım varsa bakanlık olarak bir atmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, canlı hayvan borsalarının hayvancılığın gelişmesi için son derece önemli olduğuna dikkati çekerek, yakın zamanda Afyonkarahisar'da canlı hayvan borsası açılacağını bildirdi.

Tarımsal ihracatın 2015 itibarıyla 19 milyar dolar, hasılanın 2014 itibarıyla 61 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Çelik, bu konularda 2023 hedeflerine ulaşılması için yoğun şekilde çalıştıklarını dile getirdi.

Bak buda TOBB da konuşması yani Türkçesi şu biz Türk Çiftçisini daha çok tüccarın kucağına bırakacağız.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Giden heyet Tarım Bakakanına çiftçinin kullandığı mazotun yarısı devlettendi ne oldu onuda sorsun :) . Tarım Bakanını umrunda mı zannediyorsunuz çiftçinin durumu ? Tarım Bakanı ömründe çiftçiliği bilmez ki çiftçinin sorununu bilsin. Tarım Bakanı Türk Tarımına Gümrük Birliği kapılarını açıp buğdayın etin fiyatının yarı yarıya düşürülmesini savunduğundan haberiniz yok sanırım.
ustam çiftçiyi tüccarın kucağından almak için bir şey yapılırmı tartışıyoz.
kimsenin bir yere gittiği yok.

türk çiftçisinin en büyük sorunu ürününü pazarlamak devirde öyle bir devir kimseye güvenilmiyor.
şimdi toplanıp büyük çaplı bir kooperatif mantığı pazar oluşsa bir yılda kadrolaşma ikinci yıl görevi kötüye kullanma başlar .

kooperatifleri kendi üyeleri mali yönden denetleyemiyor.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci33
ustam çiftçiyi tüccarın kucağından almak için bir şey yapılırmı tartışıyoz.
kimsenin bir yere gittiği yok.

türk çiftçisinin en büyük sorunu ürününü pazarlamak devirde öyle bir devir kimseye güvenilmiyor.
şimdi toplanıp büyük çaplı bir kooperatif mantığı pazar oluşsa bir yılda kadrolaşma ikinci yıl görevi kötüye kullanma başlar .

kooperatifleri kendi üyeleri mali yönden denetleyemiyor.

Yerden göğe kadar hakılısın.

evet kardesim aynen katiliyorum sizlere ama sadece seyretmekle sorunlar cozulmezki biseyler yapmaniz gerekiyo benim aklima gelen simdilik gecici cozum basbakanlik iletisim merkezi yani bimer hem orada yazilarimizda kayitli bu bi adim gelin yazalim sorunlarimizi uygun bi dilli bimere

evet kardesim aynen katiliyorum sizlere ama sadece seyretmekle sorunlar cozulmezki biseyler yapmaniz gerekiyo benim aklima gelen simdilik gecici cozum basbakanlik iletisim merkezi yani bimer hem orada yazilarimizda kayitli bu bi adim gelin yazalim sorunlarimizi uygun bi dilli bimere
usta önce burada bir anket yap kaç kişi yazar.

ortak bir yazı belirlenir.

internet kullanmayan diğer çiftçiler adına tabu işe yardımcı olanlar bile çıkar.

ama konuya ilgi 20 kişiden olursa bişecik olmaz

Kardeş BİMER'e kimi şikayet edeceğiz Tarım Bakanını mı ?

Borcu Harcı olmayan buğdayı biçtiği gibi satmasın.
en az ocağa kadar tutsun elinde.
zaten buğday aynı anda piyasaya sürülünce, arz bolluğundan fiyatlar düşüyor.
çiftçi akıllı olsa, aynı anda buğdayı piyasaya sürmez...
ama çiftçi buğdayını satsın diye, çiftçi bilerek borçlandırılıyor.
bütün çiftçiler de borçlu olduğu için, hasat ettiği gibi buğdayı satıyor. böylece fiyatlar düşürülmüş oluyor.
ucuz ucuz toplayıp stokluyorlar...

Fiyat hep ayni ben bugdaylari gecen yaz tmo da ortalama 940-950 sattim gecen garajda vardi 20 ton onuda sattim fiyat 930 dan gtti kisaca tmo ne aciklarsa gelecek kista tuccarda fiyatlar oyle oluyor

Önerime cevap geldi arakadaşlar bugün saat 14,30 da TMO Ankaradan aradılar.sikayetiniz için aramıştık dediler.Bende evet şikayet ettim hem çiftçi hemde bir ZİRAAT mühendisi olarak şiyaketim var dedim.Buğday fiyatlarını neye göre belirliyosunuz dedim.Oda maliyetler ve enflasyon oranına göre dediler.EEE Mazot 3,5 dan 4,5 oldu gübre 800 tlden 1300 oldu dedim.Buğday fiyatlarınında aynı oranda artması lazım en az % 20 artması lazım dedim.en kalitesiz buğdayın taban fiyatı 1000 tl olması lazım dedim. Geçen sene verdikleri fiyatla %51 oranında kar etmiş çiftçi bende 350 dekar buğdayım var tarlamı satsam dekarı 4000 tlden 1.400.000 tl yapar oruçlu ağzımla yapmamda hadi % 10 faize yatırsam senelik 140.000 lira yapar dedim.Oruç agzımla yemin ediyorum benim bırak karı cirom 140.000 yapmaz dedim.Nerde %51 kar oranı dedim.faiz başka dedi eee çoğu çiftçi mecburen bankadan faizli kredi kullanarak üretim sağlıyor.adamlar yattığı yerden havadan para kazanıyor.bizdede emek var alın teri var o kadar kazanmıyoruz ne olacak dedim.kısacası o arkadaşta çiftçi birlik değil sesini duyuramıyor dedi arkadaşlar hatta ziraat odaları ne ise yaryor ben bilmiyorum dedi.haklı bende katılıyorum.Bende buradan TMO YETKİLİSİNE cok teşekkür ederim.benim şikayetlerimi önerilerimi dinledi saygı duydu.Gazımı aldı anlayacağınız.en azından cesaret gösterip şikayet ettim.ve cevabımı aldım.1000 şikayet dilekçesi olsaydı müsteşar arardı.5000 bin olsaydı Sayın BAKAN ne oluyo derdi.AMA NERDE O GÜNLERRRRRRR

trakkulup.net